Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Sirdsdarbības uzraudzība no attāluma

   

                                           

Minisensori savienojumā ar informācijas un komunikāciju tehnoloģijām šobrīd ļauj kontrolēt sirdsdarbību no attāluma, un tā neapšaubāmi ir lieliska alternatīva dārgajai ārstēšanai stacionārā. Šoreiz par to, kādas sekmes šai virzienā guvuši franču zinātnieki un mediķi.

 

Francijā ik gadu no sirds slimībām mirst 180 000 un ārstējas 120 000 cilvēku, tā kā sirds slimības ir medicīniskās tāluzraudzības prioritāte. Princips ir vienkāršs: ar miniatūra datu rakstītāja palīdzību pacients ieraksta un pēc tam telefoniski vai pa internetu pārraida sensoru signālus savam ārstam. Šī mājas medicīniskā tāluzraudzība vienlaikus pilda trīs funkcijas: akūtu saslimšanas indikāciju ātra atklāšana (piemēram, problēmas ar sirds ritmu vai vārstuļu caurlaides spēju), terapeitiskā uzraudzība un slēpto slimības simptomu uzraudzība, kas ļauj prognozēt to attīstību.

 

Sirds ritma automātiskā uzraudzība

Salīdzinoši lētā (2287 eiro par ierīci un programmatūru) ambulatorā sistēma, kas ļauj pacientam pašam regulāri uzraudzīt sirds ritmu, ir izstrādāta Francijas uzņēmumā Mediag. Slimnīcu grupas (Montpellier, Béziers, Sète) un Alès School of Mines inženieru ciešā sadarbībā radīts 180 gramu viegls elektrokardiogrāfs VisioCor. Šī iekārta funkcionē ar parastajām baterijām, kuras nodrošina 16 stundu darbības režīmu. Datu rakstītāja aizmugurē atrodas trīs fiksēti un trīs noņemami elektrodi. VisioCar iespējams pievienot tieši pie piezīmjdatora, galddatora, kā arī pie analogās telefona līnijas. Pietiek ar divām minūtēm, lai pacients sagatavotu vajadzīgos datus, un ar trim minūtēm, lai kardiologs izpētītu rezultātus.   

Novacor, viens no pasaules nozīmīgākajiem kardioloģijas datu ambulatorās ieraksta aparatūras izstrādātājiem, ir gājis vēl tālāk. Uzņēmums radījis šobrīd visērtāk pielāgojamās iekārtas, to skaitā elektrokardiogrāfus (Unolter un Vista), arteriālā spiediena mērītājus (Diasys Integra un Access), kā arī abu funkciju apvienojumu vienā iekārtā (Duolter series). Novacor piedāvā arī pirmo automātisko sistēmu ilgtermiņa datu ierakstiem hronisku sirds ritma problēmu un repolarizācijas gadījumiem (R. Test Evolution).

 

 

Automātiskā attālinātā uzraudzība

Firmas Novacor intelektuālais ambulatorais datu rakstītājs R Test Evolution II nodrošina nepārtrauktu uzraudzību līdz pat astoņām dienām. Tas ļauj atklāt pat tādus sirdsdarbības traucējumus, kas atkārtojas reti, bet ar laiku varētu izraisīt nopietnas sirdsdarbības komplikācijas. Šī elektroniskā ierīce sver tikai 45 gramus, un tās lielākā priekšrocība ir iespēja automātiski nodrošināt  pastāvīgu uzraudzību. Pacientam pat nekas nav jādara, lai sāktu mērījumu procedūru. Iekārta pati ieraksta sirds ritmu pēc noteikta intervāla, atrod patoloģiskas pārmaiņas, kā arī saglabā atmiņā visnozīmīgākos datus (maksimālais kopgarums - 20 minūtes), kas tiek izvēlēti atbilstoši kritērijiem, kurus iepriekš ieprogrammējis klīnikas speciālists. Pacients ar modema palīdzību var pieslēgties telefona līnijai vai datoram, lai automātiski nosūtītu datus kardiologam vai kādai diagnostikas nodaļai.

 

 

Cardiatel privātais tāluzraudzības centrs

Lai šī sistēma darbotos ideāli, vajadzīga starpiekārta, kura saņem un koordinē informāciju starp pacientu un ārstu. Cardiatel ir uzņēmums, kuram ir gan nepieciešamās tehniskās iespējas, gan kardiālās uzraudzības profesionāļu komanda. Šī attālinātās kardioloģiskās palīdzības firma koordinē no miniatūrā datu rakstītāja Cardiomemo atsūtīto informāciju. Pacientu ērtībām ir ierīkota īpaša telefona līnija, kur speciālisti cauru diennakti pieņem ienākošos datus un nogādā tos kardiologam.

Privātais tāluzraudzības centrs, kurā strādā aptuveni 15 ārstu, izpēta ierakstītos datus un salīdzina tos ar informāciju, kas atrodama pacienta slimības vēsturē. Centra mediķi sazinās ar pacientu, lai pārliecinātos par slimības funkcionālo pazīmju precizitāti un novērtētu to nozīmību. Pēc tam viņi izlemj, vai jāsauc neatliekamā palīdzība vai arī attiecīgā pacienta ārstējošais ārsts. 

 

Nacionālais centrs EKG uzraudzībai

Firma Sanimat ir iekļāvusi ambulatoro elektrokardiogrāfijas uzraudzību publiskajā veselības aizsardzības tīklā. Tās izstrādāto elektrokardiogrāfu Survcard, kura masa ir 550 gramu, pacients var lietot bez želejas vai parastajiem elektrodiem, turklāt ar to iespējams vienlaikus ierakstīt astoņus elektrokardiogrāfa mērījumus 12 sekunžu laikā. Sistēma ir aprīkota ar trim programmām, kas paredzētas rediģēšanai, saziņai un salīdzinošajai analīzei. Informācija tiek attālināti (pa telefonu) nosūtīta uz EKG uzraudzības nacionālo medicīnas centru, kurš izveidots 1998. gadā. To atbalsta firma Sanimat, Eiropas telemedicīnas institūts (Tulūzā) un Haute-Garonne Emergency Medical Service. Visi pacienti, kuri Francijā izmanto Survcard, pārraida EKG datus saviem kardiologiem vai slimnīcu speciālistiem, bet, ja dati nesasniedz adresātu, tie tiek pāradresēti uz neatliekamo medicīnas pakalpojumu dienestu Tulūzas universitātes slimnīcā, kur cauru diennakti dežurē mediķi.  

 

Franču jūrnieku sirdsdarbības uzraudzība

Jau četrus gadus Francijas jūrnieku veselības aizsardzības pakalpojumu dienests (Transporta ministrijas Jūras lietu departamentā) izmanto īpašu intelektuālo tāluzraudzības tīklu. Šis modelis izraisījis arī Dānijas, Spānijas, Itālijas, Norvēģijas un citu valstu flotes administrācijas dzīvu interesi.

Visas 24 Francijas Jūras lietu departamenta nodaļas ir aprīkotas ar Survcard elektrokardiogrāfu uzraudzības iekārtām. Tas ļauj uzglabāt vienotā datu bāzē (tā atrodas šajā departamentā) visu jūrnieku sirds izmeklēšanas datus, kas tiek ik gadus pārbaudīti no jauna. Turklāt gandrīz visiem Francijas kuģu īpašniekiem ir tādas pašas ierīces, kas ļauj viņiem ierakstīt elektrogrāfiskos datus pat visniecīgāko kāda jūrnieka sirdsdarbības traucējumu gadījumā neatkarīgi no tā, kurā pasaules jūrā kuģis atrodas.  

Šo datu ieraksts, kurš tiek izdarīts ar EKG ierīci (550 g), bez elektrodiem un želejas, ar satelīttelefonu starpniecību tiek pārraidīts uz Jūras lietu medicīniskās konsultācijas centru Tulūzā. 

Firmas Sanimat inženieri ir izstrādājuši īpašu programmatūru, kas ļauj centrālajam serverim saņemt vienlaikus aptuveni 20 EKG, kuras tūdaļ pat tiek salīdzinātas ar konkrēto jūrnieku individuālo datu bāzi. EKG pienākšana automātiski iedarbina balss brīdinājuma signālu. EKG novērojumi tiek sistemātiski izdrukāti uzraudzības centrā, bet tos paralēli izpēta arī dežurējošie mediķi, jo EKG dati parādās arī uz viņu datoru ekrāniem kopā ar pārējo informāciju par sūtītāju. Ja nepieciešams, datus pārsūta uz ārkārtas medicīnisko pakalpojumu centru.

 

Rītdiena: medicinizētā māja

Mājas aprīkošana ar medicīnisko aparatūru ir tehniski iespējama, pateicoties pazīstamajai intelektuālās telpas vai mājas koncepcijai, kura jau izstrādāta robotu tehnoloģijā un arī telemedicīnā. Šādā medicīniski aprīkotā mājā visus nepieciešamos mērījumus izdara t. s. eksosensori, kuri  nav tieši piestiprināti kādas personas ķermenim, bet izvietoti visā dzīvojamā platībā. Šāda risinājuma galvenā priekšrocība ir tāda, ka potenciālais pacients netiek nekādi ierobežots, jo  nav saistīts ar tādiem traucēkļiem kā piestiprināti sensori.

Universitātes laboratorija pastāvīgi piedalās EPICT (Evaluation of the Care of Cardiac Patients by Telemedicine) projektā, kurš sākās ar Francijas Zinātnes ministrijas rīkoto akciju Telemedicīna un veselības aprūpes tehnoloģijas. Veselus divus gadus 50 m2 liela dzīvojamā platība, kurā ietilpa parastās dzīvojamās telpas (guļamistaba, virtuve, dzīvojamā istaba, vannas istaba un koridors) un kura atradās Grenobles universitātes slimnīcas teritorijā, tika izmantota jaunā projekta testēšanai. 

Visdažādākie sensori tika izvietoti visās telpās: infrasarkanie tuvuma  sensori (guļamistabā, dzīvojamā istabā, vannas istabā un virtuvē), sfigmomanometri (guļamistabā), svari (vannas istabā), oksimetrs (guļamistabā), mikrofoni un akustiskā antena (koridorā, virtuvē, tualetē, dzīvojamā istabā) un kritiena sensors (iestrādāts pacienta jostā/siksnā). Tie visi ar lokālā kabeļa un bezvadu tīkla palīdzību ir savienoti ar uztveršanas un signāla apstrādes programmatūru, kura īpaši šim nolūkam tika radīta Grenobles universitātē. Tā spēj analizēt simptomus, izvērtēt izmaiņas parametros (tendences, statistikas analīze, epidemioloģija), atklāt kritiskas situācijas u. tml. Bez jau minētajām teleuzraudzības funkcijām serveris kontrolē arī to personu piekļuves tiesības pacientu datiem, kas piedalās attālinātajā uzraudzībā. Šobrīd notiek sagatavošanās nākamajam darba posmam - jāizmēģina šī projekta klīniskais modelis dažādām pacientu grupām.

 

Materiāls tapis sadarbībā ar

Francijas vēstniecību Latvijā

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001