Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Bezvadu pieslēgums – internets pasaules telpā

   

Bezvadu pieslēgums – internets pasaules telpā

 

Tev ir dators, bet nav laika? Tev ir laiks, bet līdzi nav datora? Bezvadu tīkls palīdzēs atrisināt tavas problēmas - jebkurā laikā, jebkurā vietā vari piekļūt internetam, sava uzņēmuma vai mācību iestādes datu bāzei – tikai paņem līdzi klēpjdatoru! Šajā rakstā tu uzzināsi kādas bezvadu tīkla iespējas piedāvā SIA Mikrotīkls.

 

Esi mobils!

Straujais dzīves temps un mūsdienu biznesa vajadzības liek cilvēkam būt mobilam un interaktīvam. Amerikas IT pētniecības uzņēmuma Yankee Group 2002. gada pētījumā par bezvadu tehnoloģijas izmantošanu teikts, ka no visiem biroja vidē strādājošiem cilvēkiem par mobiliem tiek uzskatīti 25 procenti, proti, 20 procentus no darba laika viņi pavada prom no savas darba vietas. Bezvadu tehnoloģijas dod iespēju strādāt ar datoru jebkura vietā, kur ir pieejams tīkls.

Bezvadu sakaru izmantošana nodrošina maksimālu ērtību – darbinieks tīklā var brīvi pārvietot savu klēpjdatoru uz to vietu, kur konkrētā brīdī visvairāk nepieciešams. Darba vide ir mobila, nav nepieciešami kabeļi, kas nereti telpā aizņem daudz vietas un pat rada nekārtību. Tīkla iekārtas, kas savienotas ar kabeļiem, ir grūti pārvietojamas, tāpēc tās nav iespējams izmantot ārpus darba vietas. Taču, ja līdzi ir klēpjdators, kam ir pievienota bezvadu tīkla karte, atrodoties bezvadu tīkla teritorijā strādāt var jebkur. 

 

 

Tīkls ir ne tikai mobils, bet arī drošs!

Lai bezvadu tīkla resursus varētu izmantot tikai autorizēti lietotāji, SIA Mikrotīkls piedāvā HotSpot risinājumu, kas ļaus lietotājiem autentificēties privātā vai publiskajā, bezvada vai kabeļu tīklā. HotSopt tehnoloģija ļauj pilnīgi kontrolēt tīkla resursu izmantošanu reālajā laikā - noteikt un limitēt laiku, ko pavada tīklā katrs lietotājs, datu sūtīšanas vai saņemšanas apjomu un ātrumu (caurlaides joslas kontrole), saņemt informāciju par lietotāja statusu. Izmantojot HotSpot autorizācijas sistēmu, katrs uzņēmums var izveidot savu reģistrācijas HTML lapu, kas būs atšķirīga no citām – mainīt tās dizainu, ievietot uzņēmuma logotipu vai citu informāciju.

 

HotSpot  augstskolā

Bezvadu tīkls ar HotSpot tehnoloģiju ir ērtākais datortīkla risinājums ne tikai birojā bet arī jebkādā publiskā vietā, kur Internetu vai vietējās datu bāzes vēlas izmantot liels cilvēku skaits. Šogad Rīgas Biznesa institūta studenti un pasniedzēji var strādāt mobilā darba vidē, jo augstskolas teritorijā ir uzstādīts bezvadu tīkls. Studenti un pasniedzēji, kuriem ir piezīmjdators un bezvadu tīkla karte, var brīvi izmantot augstskolas datubāzes resursus, viegli piekļūt internetam vai savstarpēji sazināties. HotSpot tehnoloģija nodrošina pilnīgu lietotāju – studentu un pasniedzēju - autorizāciju un uzskaiti. Vēloties piekļūt augstskolas datu tīklam, ir jāatver HotSpot reģistrācijas lapa, kurā nepieciešams ierakstīt lietotāja vārdu un paroli. HotSpot serveris veic klienta atpazīšanu.

Tas nozīmē, ka augstskolas datu resursus var izmantot tikai autorizēti lietotāji, kuriem ir ļauta pieeja RBI tīklam. Kad HotSpot lietotājs ir atpazīts, klients caur bezvadu pieejas punktu tiek savienots ar datu tīklu un saņem pieprasītos tīkla resursus. Praktiski atpazīšanas process notiek pāris sekunžu laikā un nesagādā nekādas neērtības lietotājam. HotSpot serveris nodrošina arī vieglu tīkla administrēšanu un ērtu lietotāju bāzes izveidošanu, kas ļauj piemērot katram lietotājam atšķirīgus tīkla resursu izmantošanas noteikumus. HotSpot lietotājs augstskolas telpās var izmantot visus dokumentus personīgajā datorā un RBI datortīkla resursus vienlaikus, tādējādi paaugstinot informācijas ieguves iespējas un darba produktivitāti.

 

HotSpot viesnīcā

Šī gada janvārī SIA Mikrotīkls uzstādīja bezvadu tīklus arī vienā no Rīgas lielākajām viesnīcām – Hotel de Rome, un tā jau marta sākumā klientiem sāk piedāvāt modernu servisu – bezvadu pieeju internetam. Hotel de Rome viesi, kuriem ir personīgais piezīmjdators, varēs brīvi piekļūt tīklam no jebkuras viesnīcas vietas. Autorizācijas lapā vajag ierakstīt tikai lietotāja vārdu un paroli, ko iepriekš piešķīrusi viesnīcas administrācija. Viesnīcas administrācijai ir pieejami dati par to, cik ilgi klients ir lietojis internetu, kāds ir saņemto un sūtīto datu apjoms un kādi tīkla resursi ir tikuši izmantoti. Samaksa par pakalpojumu tiek pievienota kopējam rēķinam.

 

 

Kas nepieciešams bezvadu tīkla izveidei?

 

SIA Mikrotīkls Latvijā jau kopš 1995. gada nodarbojas ar datortīklu bezvadu savienojumu sistēmu izveidi. Tā izstrādā gan bezvadu sistēmas aparatūru, gan programmatūru, kuras kvalitāte līdzinās pasaulē pazīstamāko ražotāju produkcijai, tomēr tās cena ir daudz zemāka nekā analogiem risinājumiem.

Lai radītu bezvadu tīklu, ir jāuzstāda piekļuves punkti un datorā jāievieto bezvadu tīkla kartes, kas darbojas saskaņā ar IEEE tīkla standartu 802.11b (Latvijā esošais standarts) un lietotāji birojā, viesnīcā, mācību iestādē, veikalā vai jebkurā citā sabiedriskā vietā var piekļūt tīklam.

SIA Mikrotīkls piedāvātie bezvadu piekļuves punkts un bezvadu tīkla karte darbojas 2,4 GHz radio joslā. Piekļuves punkts uztver un raida signālus cauri sienām un grīdām un nodrošina apraides rādiusu 60 m telpās vai 300 m ārpus telpām. Atliek tikai pieslēgties piekļuves punktam, lai varētu brīvi izmantot visus lokālā tīkla resursus, lietot internetu, sūtīt un saņemt e-pastu, piekļūt citu tīkla datoru cietajos diskos glabātajai informācijai, CD-ROM iekārtām un printeriem.

Bezvadu tīkla karte nodrošina stabilu bezvadu savienojumu ar pārraides ātrumu līdz 11 Mb/s. Karte var strādāt arī jebkurā jau pastāvošā bezvadu datortīklā, turklāt tā atbilst atbilst Wi-fi standartam. Pārraidītās informācijas drošību sniedz 64 un 128 bitu šifrēšanas metode, kas sarežģī datu nolasīšanu gadījumā, ja tie tiek pārtverti.

 

SIA Mikrotīkls sniedz iespēju ne tikai izveidot bezvadu tīklu birojā vai kādā publiskā vietā, bet arī virtuāli savienot vairākus datortīklus caur internetu, kas ir īpaši noderīgi, ja organizācijai ir vairākas filiāles. Par drošu piekļuvi fiziski attilinātam tīklam rūpējas datu šifrēšanas protokoli, piemēram, PPTP, IPsec vai L2TP. Tie ir tīkla protokoli, kas nodrošina informācijas šifrēšanu starp maršrutētājiem vai maršrutētāju un klientu, izveidojot virtuālu privātu tīklu – VPN (virtual private network). Pat gadījumā, kad informācijas plūsma tiek pārtverta, to praktiski nolasīt nav iespējams. VPN ir ideāli piemērots divu vai vairāku ģeogrāfiski atdalītu tīklu apvienošanai, un šo SIA Mikrotīkls piedāvāto iespēju pašlaik izmanto daudzi lielie uzņēmumi, piemēram apdrošināšanas sabiedrība If Latvija, akciju sabiedrība Rīgas Siltums, degvielas vairumtirdzniecības kompānija Vexoil un citi.

 

Bezvadu datortīklu speciālists

SIA Mikrotīkls piedāvā ne vien iekšējos bezvadu datortīklus un to apvienošanu, bet arī cita veida produkciju, kas ir paredzēta gan interneta pakalpojumu sniedzējiem, gan uzņēmumiem un mājas lietotājiem, kas vēlas paaugstināt savu esošo datortīklu drošību un jaudu. Uzņēmuma klienti ir ievērojamas datorfirmas, biznesa centri, ISP gan Latvijā, gan pasaulē.

Pieprasītākais no SIA Mikrotīkls produktiem ir MikroTik RouterOS - maršrutētāju operētājsistēma, kuru izstrādājuši firmas speciālisti. Programmatūru izmanto gandrīz visās pasaules valstīs. Tā spēj nodrošināt plašu un elastīgu datu plūsmas maršrutēšanu. Pasūtītājam ir iespēja iegādāties pilnu MikroTik sērijas produktu risinājumu (aparatūru un programmatūru), vai arī tikai programmatūru. Tādējādi lietotājs var pats izveidot maršrutētāju, kura pamatā ir personālais dators un standarta interfeiss.

Bezvadu tīklu izveidei ārpus telpām Mikrotīkls piedāvā divas produktu sērijas - MikroTik 5,2 GHz un 2,4 GHz frekvencēm. MikroTik 2,4 GHz bezvadu līnija nodrošina datu pārraides ātrumu līdz 11 Mb/s, to lieto vairums Latvijas ISP, kas pakalpojumus sniedz bezvadu telpā. Pie 2.4 GHz produktu līnijas pieder arī SparkLAN iekārtas iekštelpu tīklu izveidei jeb WLAN (Wireless Local Area Network). 5.2 GHz frekvence sniedz iespēju izmantot vairāk kanālus, kā rezultātā tiek palielināta bezvadu sistēmas ietilpība (nenotiek kanālu pārklāšanās), kas ļauj vienlaikus apkalpot lielāku skaitu lietotāju. MikroTik 5,2 GHz bezvadu līnija nodrošina ātru datu pārraidi - līdz pat 72 Mb/s. Pašlaik šī produktu sērija tiek pārdota ārzemēs, jo Latvijā 5.2 GHz frekvences izmantošana pagaidām nav atļauta.

 

 

Sākas multifunkcionālu maršrutētāju ražošana

Pagājušā gada vasarā firma Mikrotīkls pirmā Latvijā uzsāka multifunkcionāla augstas klases maršrutētāja RouterBOARD 200, ko var izmantot arī bezvadu iekšējos tīklos, izstrādi, un jau marta beigās Ogrē, sadarbībā ar mikroshēmu rūpnīcu Hanza Elektronika, tiek plānots sākt tā masveida ražošanu.

RouterBOARD 200 palīdz izveidot vienkāršu, bet ļoti kvalitatīvu datortīklu. Tāpēc šo iekārtu var izmantot ne tikai interneta pakalpojumu sniedzēji, bet arī mazā un vidējā biznesa pārstāvji, kuri, piemēram, vēlas īstenot datu pārraides aizsardzību vai izveidot birojā moderno HotSpot tīklu.

Vislielākais maršrutētāja noiets ir paredzēts Amerikas Savienoto Valstu tirgū, no kurienes vairāku klientu pasūtījumi pienāca jau pat pirms masveida ražošanas sākuma. Katru gadu ir plānots saražot aptuveni 6000 šo iekārtu, kas savu vietu tirgū iekaros ar augsto kvalitāti, daudzajiem lietojuma veidiem, kompakto dizainu un izteikti zemo cenu.

SIA Mikrotīkls izstrādātā iekārta atbilst pasaules maršrutētāju tirgus standartiem. To var konfigurēt gan kā maršrutētāju, gan kā piekļuves punktu, gan kā tiltu. ISDN un xDSL pieslēguma īpašniekiem RouterBOARD 200 ļauj sadalīt vienu interneta pieslēgumu vairākiem datoriem (izveidot vienkāršu un nelielu privāto tīklu), tādējādi ievērojami ietaupot ikmēneša abonēšanas izmaksas. Pērkot maršrutētāju komplektā ar MikroTik RouterOS programmatūru, var izmantot visas plašās RouterBOARD 200 iespējas, piemēram, Firewall (Ugunsmūri), kas neļauj iekļūt tīklā neatļautiem datiem, piemēram, hakera sūtītām informācijas paketēm, VPN tīkla izveidi un daudzas citas.

 

 

 

Marina VĒVERE

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001