Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Ciparu TV perspektīvas

   

Ciparu TV perspektīvas

 

Iepriekšējos SP numuros tika rakstīts par kodētām SAT TV programmu kartītēm un to nomaiņu pret daudz drošākām kartēm. Pašreiz situācija Eiropā pirātkaršu lietotājiem un to izplatītājiem kļūst arvien sarežģītāka.

Jau vairāk nekā gadu Eiropā ar pirātkartēm vairs nav pieejamas SECA2 kodētās TV paketes (CANAL DIGITAL Spānija, TELEPIU). Itāļu TELEPIU ir paziņojusi, ka gada laikā ieguvusi aptuveni 1,2 miljonus abonentu. Pirms pāriešanas uz jauno SECA2 Itālijā bija apmēram tikpat daudz arī pirātkaršu lietotāju. Lai apkarotu pirātkaršu pārdevējus un ražotājus, Itālijā ir pieņemts likums, kas aizliedz pirātkaršu izplatīšanu, un par to draud cietumsods līdz trīs gadiem.

Nesen TELEPIU apvienojās ar STREAM, izveidojot vienotu paketi SKY ITALIA, kurai tagad ir viens īpašnieks NEWS CORPORATION, kas pieder Rūpertam Mērdokam. STREAM jau nomainīja IRDETO1 kodēšanas sistēmu uz IRDETO2, kas vairs nav pieejama ar pirātkartēm. SKY ITALIA drīzumā plāno pāriet tikai uz VIDEOGUARD sistēmu, atsakoties no SECA2 un IRDETO2.

Latvijā vispopulārākā SAT TV programmu pakete ir HTB+, kura tiek izplatīta no EUTELSAT W4 satelīta, kas novietots 360 A pozīcijā, un kodēta VIACCESS sistēmā. HTB+ pakete ir populāra ar to, ka Austrumu un Baltijas reģionā to pārsvarā skatās ar prātkartēm. HTB+ pirātkaršu skaits Krievijas un Baltijas reģionā varētu sasniegt aptuveni piecus miljonus.

Franču VIACCESS vairāk nekā gadu ir strādājusi, lai izveidotu uzlabotu VIACCESS sistēmu. HTB+ pagājušajā gadā neapmierināja tikko uzlabotā VIACCESS 2,4 versija, kuru pārņēma SV, SATISFACTION un ULTRA BLUE erotiskie kanāli Eiropā. Uzlaboto VIACCESS 2,4 versijas kartīti nevarēja lietot visos SAT TV uztvērējos, tos vajadzēja pārprogrammēt, lai tie atpazītu VIACCESS 2,4 versiju, pretējā gadījumā kartīte tika sabojāta. Visbeidzot šogad HTB+ meitas uzņēmums RTV INTERNATIONAL pirmais nomainīja vecās VIACCESS kartītes pret jaunām ar vēl vairāk uzlabotu VIACCESS 2,6 versiju. Kartītes var lietot SAT uztvērējos bez to pārprogrammēšanas, tās ir stabilas darbībā. Šogad jūlijā gaidāms, ka HTB+ pilnībā pabeigs savu veco karšu nomaiņu pret jaunajām VIACCESS 2,6 versijas kartēm. Vērts atzīmēt, ka arī VIACCESS 2,4 versija joprojām nav uzlauzta, kaut gan tā tika ieviesta jau vairāk nekā pirms gada. Izredzes uzlauzt VIACCESS 2,6 versiju ir ļoti mazas, jāpaiet vairākiem gadiem, lai tas notiktu. HTB+ skatītājiem, kuri izmanto pirātkartes, būs jāsamierinās, ka šovasar vairs neredzēs iecienīto TV paketi, tomēr viņiem ir vairākas iespējas izvēlēties:

iegādāties oriģinālo HTB+ paketes kartīti un maksāt abonēšanu. Tomēr jāņem vērā, ka HTB+ paketei autortiesību reģions ir Krievija un Latvija tajā neietilpst! Līdz ar to HTB+ nav oficiāli abonējama Latvijā;

iegādāties RTV INTERNATIONAL kartīti, kuras pakete tiek izplatīta no HOT BIRD satelīta un oficiāli ir abonējama arī Latvijā;

pārorientēt uztverošo antenu uz citu satelītu, piemēram, ASTRA, HOT BIRD, SIRIUS, THOR, kuros vēl ir uztverami daži TV kanāli krievu valodā;

C-Band diapazonā joprojām var uztvert populārākās Krievijas TV programmas, kas ir kodētas;

izmantot vietējo kabeļtelevīziju pakalpojumus, ja tādas ir pieejamas. Latvijā kabeļtelevīzijas ir noslēgušas līgumu par daudzu populāru krievu TV kanālu izplatīšanu.

Rietumeiropas un Skandināvijas kodēto TV programmu skatītājiem vēl šovasar būs iespēja skatīties kodētas TV paketes ar pirātkartēm. ABSAT franču telekompānija plāno nomainīt VIACCESS un SECA kartes septembrī. CANAL DIGITAL Holande pāreju uz SECA2 kodēšanas sistēmu plāno jūnijā.

Vācu PREMIERE paketes skatītāji ar pirātkartēm vēl varēs skatīties līdz šī gada rudenim. PREMIERE rudenī ieviesīs NAGRAVISION kodēšanas sistēmu, pilnībā nomainot BETACRYPT kodēšanas sistēmu.

Arvien populārāka Latvijā kļūst 50 A pozīcija, kurā tiek izplatīta VIASAT pakete no SIRIUS satelīta. Joprojām līdz šī gada rudenim ar pirātkartēm varēs skatīties VIASAT skandināvu un VIASAT Baltijas TV paketes. VIASAT ir parakstījusi līgumu ar NDS par VIDEOGUARD kodēšanas sistēmas ieviešanu jau rudenī. Pārprogrammēt SAT TV uztvērējus, lai tie sāktu atpazīt VIDEOGUARD kodēšanas sistēmu, varēs tikai ar NOKIA vai HUMAX 5350 uztvērējiem. VIASAT Baltijas paketē ir sastopami arī Krievijas TV kanāli, kā arī TV1000 ar tulkojumu krievu valodā, un tā ir oficiāli abonējama Latvijā.

Nesen Eiropā ir parādījušies MAGIC un MATRIX CAM moduļi, kurus var lietot uztvērējos ar iebūvētu COMMON INTERFACE. Šajos moduļos var lietot visu veidu kartes, kā arī oriģinālās kartes. MAGIC un MATRIX moduļi atpazīst SECA1, SECA2, VIACCESS1, VIACCESS2, IRDETO1 un IRDETO2, NAGRAVISION un CONAX kodēšanas sistēmas. MAGIC un MATRIX moduļus lieto, lai bez kartes uztvertu CANAL DIGITAL paketi no THOR satelīta, kas novietots 10 R pozīcijā. Šī pozīcija ir populāra ar to, ka tajā var skatīties 22 PPV jaunākās filmas angļu valodā, to skaitā trīs erotiskos diennakts kanālus, C+ Zviedrija, C+ Dānija, C+ Norvēģija un C+ Somija. Paketē ir pieci DISCOVERY kanāli un NATIONAL GEOGRAPHIC, ADVANTURE1, kā arī citi TV kanāli angļu valodā.

Papildus 10 R pozīcijai ar MAGIC un MATRIX moduļiem bez problēmām var uztvert visu TPS paketi MULTIVISION no HOT BIRD satelīta un franču CANAL DIGITAL paketi no ASTRA satelīta, kā arī vācu PREMIERE paketi. MAGIC un MATRIX moduļi iegūs lielāku popularitāti, kad galvenie SAT TV kanāli Eiropā vairs nebūs skatāmi ar parastajām GOLD kartēm.

Raimonds KREICBERGS

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001