|
Common Interface MPEG2 satelītuztvērēji Straujā ciparu MPEG2 satelīttelevīzijas attīstība Latvijā aizvien lielākam skaitam skatītāju liek nomainīt novecojušo analogo aparatūru pret jaunu digitālo. Piedāvājums ir plašs, taču vairumam cilvēku ir grūti orientēties tajā, bieži kļūdās pat pieredzējis pavadoņtelevīzijas fans. Šādas kļūdas maksā dārgi, jo ciparu satelītuztvērējs nav lēts prieks.
Iegādāties analogo tehniku vairs nav jēgas kanālu skaits, ko ar to izdosies uztvert no satelītiem, turpmāk tikai samazināsies. Daudziem Latvijā īpaši tuvas un saprotamas šķiet Krievijas TV programmas OPT, PTP, kas tiek raidītas C diapazonā tikai tā var izskaidrot mīlestību uz analogajiem uztvērējiem. Šobrīd savu popularitāti, starp citu, strauji zaudē D2-MAC/Eurocrypt standarta satelīttelevīzija pārdot dekoderi kļūst gandrīz neiespējami. Vienīgais mierinājums ir, ka kartiņu var izmantot ciparu programmu vērošanai, jo tā tikai jāpārprogrammē.
Viena no ciparu televīzijas koncepcijām ir interesantas pārraides par velti redzēt nevarēs. Pamazām arī Latvijā cilvēki pierod, ka par TV skatīšanos ir jāmaksā. Tie, kas iegādājušies uztvērējus ar VIACCESS kodēšanas sistēmu, maksā lielu naudu par Krievijas HTB+ paketes skatīšanos un drīz šajā sistēmā varēs redzēt arī Skandināvijas TV 1000.
Plaši izplatīta lieta ir alternatīvās jeb pirātkartiņas cena niecīga, salīdzinot ar oficiālajām ārzemēs, garantijas nekādas šodien skaties, bet rīt kanāls nomainīs kodu un nekā...
Tomēr, prognozējot arī turpmāku pirātkartiņu popularitāti, kļūst skaidrs, ka jāiegādājas piemērota aparatūra. Tādi ir vienīgi satelītuztvērēji ar Common Interface mainot moduli, mainās kodēšanas standarts. Žēl, bet joprojām nav radīts universāls dekodēšanas modulis, kas derētu visām Eiropas sistēmām.
Daudzi jautā, kurš uztvērējs ir labāks? Viennozīmīgas atbildes uz šo jautājumu nav, jo vienam patīk Nokia 9800 kvalitāte un teleteksta funkcija, citam Humax F1-VACI, kas ļauj skatīties uzreiz trīs kodēšanas sistēmas iebūvēto VIACCESS un divas citas pēc brīvas izvēles. Populārākā šobrīd ir Seca. Tie, kam patīk vācu pārraides, ir novērtējuši Irdeto sistēmu. Ļoti interesantas ir Conax sistēmā kodētās Skandināvijas programmas Canal+, Kiosk un vairāki Discovery kanāli angļu valodā.
Nesen Humax kompānija izlaida jaunus 5000. sērijas ciparu satelītuztvērējus. Latvijā interese varētu būt par VACI-5300 modeli ar iebūvētu VIACCESS un 2 Common Interface slotiem. Šiem uztvērējiem ir ievērojami uzlabojumi 4000 kanālu atmiņa (TV un radio), programmu pārlādēšana no viena aparāta uz citu līdzvērtīgu un uzlabota ekrāna grafika.
Sekojot informācijai internetā, nākas secināt, ka hakeri uzlauzuši gandrīz visas Eiropas kodēšanas sistēmas, izņēmums ir vienīgi CryptoWorks (Anglija). Šajā sistēmā raida Sky televīzijas kompānija un oriģinālā kartiņa strādā tikai ar vienu noteiktu Anglijā reģistrētu dekoderi. Piemēram, atvedot šādu kartiņu uz Latviju, tā šeit ar citu aparātu nestrādās.
Mainot analogo sistēmu uz ciparu, īpaši pievilcīgs šķiet universāls analogais - digitālais uztvērējs ar Common Interface un pozicionieri. Šādu kombainu piedāvā kompānija Echostar. Tā ir iespēja savākt no debesīm maksimāli daudz televīzijas kanālus un radio programmas. Daudziem pavadoņtelevīzijas skatītājiem jau ir grozāmas antenas un pozicionieri, tāpēc racionālāk, protams, nomainīt tikai analogo uztvērēju uz ciparu.
Echostar AD-3000IP ir augstākās klases uztvērējs ar lielām iespējām. Tajā iespējams ieprogrammēt 50 pavadoņus un 999 transponderus (5000 ciparu kanālus 4000 TV un 1000 radio). Sistēma ļauj izmantot arī mehānisko (Skew), magnētisko (Ferrite) polarizatorus un DiSEqC 1.0 pārslēdzēju. C/Ku diapazonus var mainīt gan analogajā, gan digitālajā sekcijā. Uztvērējam ir pēdējā skatītā kanāla atmiņas funkcija, 64 soļu skaļuma kontrole, taimers, pulkstenis, kanālu instalācijas un rediģēšanas aizsardzība ar paroli. Iespējams izveidot arī savu favorītkanālu sarakstu. AD-3000IP ir labi pārdomāta, krāsaina ekrāna grafika īpaši jāpiemin skala, kas parāda uztveramo satelītu izvietojumu orbītā. Ir signāla līmeņu (analogā un digitālā) un kvalitātes (digitālās) indikatori. Sistēmas analogā sekcija ļauj ieprogrammēt 700 kanālus ar 32 soļu trokšņu slāpēšanas funkciju līdz 3 dB līmenim, pārslēgt 4 videosignāla līmeņus, 6 skaņas joslas un 4 dekoderu veidus. Parocīga ir kanālu automātiskās meklēšanas funkcija Auto Search. Ekskluzīva lieta ir distances vadības pults Tri Control Database Remote, kas ļauj arī vadīt gandrīz jebkura videomagnetofona un televizora funkcijas tas ir ļoti ērti. Secinājums: labs uztvērējs nopietnam pavadoņtelevīzijas cienītājam (cena apmēram 400 Ls).
Henriks ZEIĻAKS Tālr. 9259505 henriks@parks.lv |
|