Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Ne spēka man pietrūks, ne bail man no kā

   

Autors

 

Tulkojumā no latīņu valodas invalidus nozīmē vājš, slims. 118 Kontaktu centra Liepājas nodaļas jaunie darbinieki Guntis LIEPIŅŠ un Iveta LIEPA, kas uzņēmumā Lattelekom atraduši darbu, piesakoties THINK projekta konkursā, neuzskata sevi nedz par vājiem, nedz par slimiem un nevarīgiem. Viņi nekur nejūtas atšķirīgi vai neiederīgi, un tieši tāpat viņus uztver arī citi. Viņi nemitīgi to pierāda gan sadzīvē, gan darbā. 

 

Esam tādi paši kā citi

Jau pirmo reizi sastopot Ivetu un Gunti, pārņem neaprakstāmi laba sajūta: kā gan cilvēkā var būt tik daudz pozitīvas enerģijas, ka pietiek visiem apkārtējiem. 118 Kontaktu centra Liepājas nodaļā nostrādājuši tikai daži mēnešus, viņi abi jau kļuvuši par tādām kā vietējām leģendām. Varbūt tieši tāpēc, ka viņu dzīvesstils un attieksme  tik ļoti atšķiras no iesīkstējušā priekšstata par cilvēkiem ar kustību traucējumiem.

Stāstot par Gunti, kolēģi skaidro, ka pa koridoriem viņš ar vienu kāju skrien ātrāk, nekā viņi paši ar divām. Guntis arī pats apliecina, ka viņš kustas kā ūdenszāle, nevar nosēdēt uz vietas, it kā būtu steigšus jāpanāk viss, kas tīņa gados, guļot slimnīcās, nokavēts. Guntim šobrīd ir 22, un nu jau pagājuši septiņi gadi, kopš viņš sācis dzīvot un domāt citās dimensijās.

- Cenšos pierādīt, ka neesmu ne ar ko sliktāks par citiem, - stāsta Guntis, - ka ikdienā varu iztikt bez citu palīdzības. Braucu ar velosipēdu, dejoju, spēlēju basketbolu un volejbolu, mācos Liepājas Pedagoģijas akadēmijā. Nesen Lattelekom komandas sastāvā piedalījos arī basketbola sacensībās. Bez sporta un fiziskas slodzes es vienkārši panīktu.

Arī Iveta kopš agras bērnības ir pārdzīvojusi sūras dienas, bet viņā nav nedz rūgtuma, nedz vēlmes kādu iežēlināt. Viss, ko viņa sasniegusi, panākts ar pašas labo gribu un spēkiem. Paralēli darbam viņa studē Liepājas Pedagoģijas akadēmijas Filoloģijas fakultātes maģistrantūrā un brīvajos brīžos raksta dzeju. Nevar nepamanīt, ka Iveta allaž smaida (šķiet, 24 stundas diennaktī). Ticat vai ne, bet viņa tiešām jūtas labi zem šīs saules. Un, protams, starp Lattelekom kolēģiem.

 

Darbs dāvā prieku

Starptautiskā THINK projekta mērķis ir integrēt sabiedrībā un darbā cilvēkus ar kustību traucējumiem. Pērnvasar Iveta un Guntis pieteicās Lattelekom izsludinātajā konkursā, un, tā kā abi ir no Liepājas puses (Iveta ir liepājniece, bet Guntis dzīvo Grobiņā), viņiem ieteica sūtīt pieteikumu tieši uz 118 Kontaktu centra Liepājas nodaļu. 

Kā stāsta Liepājas nodaļas vadītāja Larisa Kirsone, Ivetai un Guntim ir tieši tādi paši darba līgumi kā pārējiem operatoriem. Vienīgā atšķirība - viņiem nav jāstrādā maiņās un naktī. Guntis un Iveta ir pakalpojumu operatori.

Guntis kārto telemārketinga un bojājumu pieteikumu dienesta 114 datu bāzes. Viņš strādā ne tikai ar pilnu slodzi (no 9 līdz 17.30), bet arī ar pilnu atdevi, profesionāli un aizrautīgi. 

 - Ik rītu vispirms ievadu no intraneta saņemto informāciju datu bāzē, lai operatori varētu ar to strādāt, - stāsta Guntis. - Tie ir dati par plānotajiem darbiem: kur rok kabeļus, pārslēdz līnijas utt. Bez šādām ziņām operatoriem būtu grūti strādāt. Gatavoju informāciju uzņēmuma iekšējām telemārketinga aptaujām (klientu apmierinātības rādītāji), kā arī vēstulēm, ko Lattelekom sūta klientiem pa pastu (piemēram, nesen informējām klientus par numerācijas maiņu). Dažkārt pats veidoju arī lietojumprogrammas.

Ivetai sākumā arī bija pilna slodze, bet šobrīd viņa vienojusies ar vadību, ka strādās nepilnu dienu, lai varētu veltīt vairāk laika studijām, jo nākamgad jābeidz maģistrantūra. Larisa Kirsone apliecina, ka Iveta ļoti rūpīgi kārto atbildīgu datu bāzi.  Klāt nākusi arī tulkošana - no latviešu valodas uz krievu, lai operatoriem būtu ērtāk strādāt ar klientiem. Arī telefonaptaujas tiek gatavotas gan latviski, gan krieviski, un tās tulko Iveta. Viņa to dara ļoti precīzi.

Iveta cenšas visā ieviest pati savu sistēmu - lai darbs veiktos ātrāk un nekas nepaliktu nepamanīts. Viņa neslēpj, ka sadzīvē varbūt nav tik pedantiski kārtīga, bet darbā viņai patīk precizitāte - līdz pēdējai niansei. - Kamēr viss nav sakārtots tā, ka to pārzinu pilnībā, jūtos slikti, - atzīst Iveta.

 

Kādas perspektīvas?

Kādas šeit ir iespējas attīstīties, pakāpties pa karjeras kāpnēm? Vislabākās! Gandrīz visi datu administratori un vadītāji 118 Kontaktu centra Liepājas nodaļā ir izauguši no operatoru saimes. Bet Guntis jau tagad veic datu administratora pienākumus!

Larisa Kirsone ir pārliecināta, ka nedz Guntim, nedz Ivetai darba netrūks arī nākotnē, jo telemārketings, datu bāzes uzturēšana un skriptu veidošana būs nepieciešama vienmēr. Guntis piebilst, ka būs jāpāriet uz jaunu programmu, jaunām tehnoloģijām. Viņš ar savu tehnisko ķērienu ir īstais cilvēks, kas varētu ar pilnu sparu to darīt. Guntim patīk darbs ar datoru (jau iepriekš viņš strādājis interneta klubā par datu administratoru, veidojis mājaslapas un lietojumprogrammas). Protams, mācīšanās ir daudzkārt vieglāka, ja blakus ir tādi zinoši kolēģi kā Uģis Voicišs (datorlietojumu administrators), kas palīdz Guntim daudz palīdz.

Ivetas vēlme ir izzināt tehnoloģiju, lai varētu vēl ciešāk saistīt kopā tādas lietas kā valoda, datori, tehnoloģijas, sazināšanās. Iveta dod priekšroku individuālam darbam, bet komandā viņa labprāt papildina zināšanas.

Protams, viņiem abiem ir iespēja strādāt mājās, un dažreiz, ja darbi ir vienkārši vai ja gribas, lai neviens netraucē, to var izmantot (THINK projekts paredz, ka visiem tā dalībniekiem firmas piegādā datorus (ar ievērojamam atlaidēm) darbam mājās un Apollo - pastāvīgo interneta pieslēgumu uz pusgadu). Iveta to šad tad arī izmanto, ja ir vairāk tulkojamu darbu. Guntis gan teic, ka bez cilvēkiem nevarot iztikt un nevarot elpot. Tad nu jānāk uz Lattelekom!

 

Anita KĻAVA

 

 

 

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001