Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Aktualitāte – numerācija konkurentiem

   

Aktualitāte – numerācija konkurentiem

 

Vēsturiski vienīgais publiskā telekomunikāciju tīkla telefonijas pakalpojumu numerācijas turētājs bija fiksētā telekomunikāciju tīkla operators Lattelekom vai uzņēmumi, kuri 1991. gada nogalē, nozares reorganizācijas rezultātā, izveidoja Lattelekom. Numerācijas resursi tika izmantoti atbilstoši lietotajām tehnoloģijām un Sakaru ministrijas tīkla attīstības projektiem.

Pēdējā desmitgade ir nesusi pārmaiņas nozarē -  darbību uzsākuši mobilie telekomunikāciju tīkli, liberalizēts telekomunikāciju tirgus, izsniegtas licences vairākiem desmitiem uzņēmumu, kuri uzsāk telekomunikāciju pakalpojumu sniegšanu.

Sekojot likumu prasībām, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) ir izstrādājusi un apstiprinājusi Nacionālo numerācijas plānu. Tas paredz iespējamo numuru dalījumus (piemēram, īsie kodi, ģeogrāfiskā un neģeogrāfiskā) un izmantošanu (telefona abonentu līniju numerācijai, pakalpojumiem, operatīvo dienestu izsaukšanai u.c.).

Reizē ar tirgus liberalizāciju SPRK risina jautājumus par visu pieejamo numerācijas apjomu izmantošanu, lai nodrošinātu, ka konkurence nozarē netiek ierobežota numerācijas resursu trūkuma dēļ.  Jau  janvārī SPRK un Lattelekom uzsāka regulāras diskusijas, lai atbrīvotu 10 000 numuru ģeogrāfisko numerāciju diapazonus vairākos republikas rajonos un radītu iespēju tos piešķirt potenciālajiem Lattelekom konkurentiem.

Līdz aprīlim Lattelekom atbrīvoja prasīto numerācijas diapazonu apjomu Limbažu, Madonas, Valmieras un Cēsu rajonos, kur atsevišķi numerācijas diapazoni tika izmantoti tikai tīkla tehnisko vajadzību nodrošināšanai.

Diemžēl astoņu SPRK pieprasīto rajonu numerācija nav atbrīvojama bez reālās esošo abonentu numuru maiņas. Maija vidū uzsākta numuru maiņa daļai abonentu Talsu rajonā, tā turpināsies Aizkraukles, Balvu Jelgavas, Jēkabpils, Tukuma rajonos, kā pēdējos jūnijā numura maiņa paredzēta Daugavpils un Liepājas rajonos. Kopējais abonentu līniju skaits, kuru numuri tiek mainīti, pārsniedz 13 000.

Katrs abonents, kuru skar paredzētā numuru maiņa, tiek rakstiski brīdināts vismaz 30 dienas iepriekš, abonentu līnijai trīs mēnešu pēc numerācijas maiņas darbosies automātiskie atbildētāji, kas informēs par jauno abonentu līnijas numuru.

 

Aivars KREILIS,

Lattelekom Regulēšanas lietu

attīstības direktors

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001