Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

MMS - bilde runā skaļāk!

   

Multivides ziņojums jeb multiziņa (MMS - Multimedia Messaging Service) ir jauna mobilās informācijas pārraides tehnoloģijas ev

 

Multivides ziņojums jeb multiziņa (MMS - Multimedia Messaging Service) ir jauna mobilās informācijas pārraides tehnoloģijas evolūcijas pakāpe ar daudz plašākām iespējām nekā parastajai vai grafiskajai īsziņai. Attēls, teksts, skaņa, mūzika vai videoklips - tie ir tikai daži no populārākajiem multiziņas elementiem. Dzīve kopā ar mobilo tālruni kļūst aizvien raibāka un azartiskāka. Kopš 31. marta arī SIA Latvijas Mobilais telefons klientiem ir iespēja izbaudīt multivides ziņojumu priekšrocības. SP par to stāsta LMT Pakalpojumu attīstības daļas projektu vadītājs Kristaps CERS.

 

Vai jums ir tālrunis ar MMS funkcijām?

Latvijas tirgū jau pērn bija pieejami mobilie tālruņi ar multivides ziņojumu funkcijām, bet tās pilnvērtīgi baudīt nebija iespējams, jo operatori nepiedāvāja MMS pakalpojumu. Nu jau divus mēnešus šādu iespēju sniedz SIA Latvijas Mobilais telefons, un klientu atsaucība ir pietiekami liela. Tiesa, šoreiz ne viss atkarīgs tikai no LMT labās gribas, bet arī no tā, cik lielai tā klientu daļai pieejami tālruņi ar MMS funkcijām. Neaizmirstot arī to, ka parasti tie nav no lētajiem (Nokia 3510 gan maksā ap 100 Ls, bet tam ir melnbaltais ekrāns).

Salīdzinājumā ar 1. aprīli (16 500), kad Latvijā tikko parādījās iespēja saņemt un sūtīt multivides ziņojumus, šādu tālruņu ir kļuvis krietni vairāk. 1. maijā LMT klientiem jau bija 23 600 mobilo tālruņu, kas spēj saņemt MMS, un tas skaidri pierāda, ka bija vērts sākt. Populārākie tālruņu modeļi ar MMS funkcijām šobrīd ir Nokia 3510, 3510i, 7210, 6610, 6100, 7650, 7250, kā arī Sony Ericsson T68i, Ericsson T68m (šim modelim jāatjauno programmas versija) un Siemens S55. Tiesa, ne visi modeļi nodrošina gan MMS sūtīšanu, gan saņemšanu, tāpēc tam jāpievērš uzmanība, iegādājoties tālruni.  No Latvijā pieejamiem MMS tālruņiem Nokia 3510 un 3510i MMS ziņas var tikai saņemt, bet nevar nosūtīt. Tirgū ir pieejami arī Samsung un Siemens ar MMS funkciju, bet šo ražotāju modeļiem ir nelielas tehnoloģiskas atšķirības, tādēļ LMT tiem vēl nenodrošina multiziņu iespējas, taču drīzumā šī problēma tiks atrisināta.

Jāpatur prātā, ka šis pakalpojums darbojas tikai LMT tīklā - MMS var sūtīt un saņemt gan LMT abonenti, gan OKartes lietotāji.

 

Ko spēj MMS?

Pērnā gada pētījumi Eiropā liecināja, ka aptuveni 73 procenti no pašreizējiem SMS lietotājiem nākotnē vēlētos sūtīt un saņemt multivides ziņojumus. Šo pašu principu varētu attiecināt arī uz Latviju. Bet kā ar multiziņu iespējām? Ko tieši Latvijā jau tagad var nosūtīt un saņemt? Vai vienā multiziņā var apvienot gan attēlu, gan tekstu, gan mūziku, gan video? Teorētiski - jā, un nākotnē acīmredzot tā arī būs, bet šobrīd pieejamiem MMS tālruņiem mēdz būt daži tehniski ierobežojumi. Un galu galā - ja reiz ir attēls, kas jau tā runā skaļāk nekā īsziņa, un tam klāt vēl teksts (rakstīts vai ieskaņots), - sākumam tā kā pietiktu. Sūtīt visu uzreiz - tas ir tikpat kā smērēt uz baltmaizes šķēles gan sviestu, gan medu, gan ievārījumu, gan putukrējumu. Videoklipu taču var nosūtīt ar nākamo multiziņu - tā būs iespēja draugus pārsteigt divreiz. Turklāt tālruņi ar videokameru tik tikko parādās tirgū, bet abas iespējas - video un fotokameru – šobrīd piedāvā tikai Nokia 3650 modelis, ar kuru iespējams nosūtīt arī nelielus videofailus.

Kā pastāstīja Kristaps Cers, šobrīd lielākais iespējamais MMS ziņojuma apjoms ir 90-100 kB, kāds pieejams Nokia 7650 un 3650 modeļos,  bet pārējie nodrošina vidēji 30-40 kB apjomu.

Tālruņu atmiņas ietilpība nosaka arī to, vai saņemto multiziņu iespējams saglabāt. Tāpēc, piemēram, Nokia 3650 komplektā iekļauta īpaša atmiņas karte, kas diezgan ievērojami palielina ietilpību - līdz 16 MB. Ja paša tālrunī pietrūkst atmiņas, atsūtītos attēlus var saglabāt arī firmas DEAC jaunajā portālā oto.lv, atverot tur individuālo MMS galeriju.

Varbūt daudzi vēl nezina, ka multiziņu ir iespējams nosūtīt arī tādiem LMT abonentiem, kuriem nav tālruņu ar MMS iespējām. Šai gadījumā adresāts saņem īsziņu ar informāciju, ka pienākusi multiziņa, kuru var aplūkot norādītajā interneta adresē.

Multiziņas šobrīd vēl nav iespējams nosūtīt citu valstu operatoru klientiem, jo vispirms nepieciešama standartizēta starpoperatoru savienojuma procedūra, kā arī starpoperatoru līgumi. Turklāt MMS pārraide pamatojas uz GPRS tehnoloģiju, bet arī tā visur vēl nedarbojas.

 

Kā norēķināties?

Daudzus lietotājus noteikti iepriecina tas, ka šobrīd vēl nav jāmaksā par pašu MMS sūtīšanu, lai gan tiek iekasēta maksa par pārraidīto datu apjomu. Ja klients ar GPRS starpniecību atvēris kādu interneta lapu, bet nesūta no tās informāciju, tad arī nav jāmaksā (tāpēc arī GPRS ir izdevīgāks nekā t. s. datu zvans, kur tiek skaitīts laiks neatkarīgi no apjoma, kas tiek pārsūtīts). Sesija un tātad arī datu apjoma uzskaite sākas tikai no brīža, kad kaut ko sāk sūtīt.

Tiesa, drīzumā paredzēta pāreja uz citu apmaksas sistēmu, kad par MMS sūtīšanu būs jāmaksā pēc līdzīgiem principiem kā par SMS. Sūtītājs maksās noteiktu fiksētu maksu par nosūtīšanu, toties datu apjoms netiks tarificēts.

Mēdz teikt, ka MMS ir viens no galvenajiem GPRS un 3G ieviešanas un attīstības dzinējspēkiem, jo tā ir kā papildu vērtība GPRS un sagatavo ceļu 3G. Bet jaunās multivides ziņojumu iespējas var uztvert arī gluži praktiski: man ir jauns mobilais, un es vēlos pilnībā izbaudīt visu, ko tas spēj piedāvāt. Un, protams, dalīties šai priekā ar draugiem!

 

Gunta KĻAVIŅA

 

www.lmt.lv

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001