Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Mobilie telefoni tehnoloģiju un telekomunikāciju gadatirgū CeBIT 2003

   

Nokia 7210/6610/6100

 

No 12. līdz 19. martam Vācijas pilsētas Hannoveres izstāžu kompleksā norisinājās ikgadējais informācijas tehnoloģiju un telekomunikāciju gadatirgus. Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu dalībnieku un apmeklētāju skaits ir samazinājies, kas varētu būt saistāms ar vispārējo ekonomikas krīzi un notikumiem Irākā. Pozitīvi vērtējams izstādes dalībnieku ziņojums par noslēgto darījumu daudzuma pieaugumu. Jāpiezīmē šī gada izstādes īpatnība – samazinājies Eiropas, bet ievērojami pieaudzis Āzijas uzņēmumu skaits. Lai gan lielāko paviljonu daļu aizņēma datortehnika un ar to saistītie produkti, tomēr vislielāko interesi apmeklētājos izraisīja mobilo tālruņu ražotāju stendi, ar šoviem, koncertiem un loterijām ienesdami dzīvīgumu. Ikviens mobilo telefonu ražotājs izstādes apmeklētājus aplaimoja ar jauniem un interesantiem produktiem un risinājumiem.

 

Galvenās tendences mobilajā sfērā CeBIT 2003

Mobilais telefons un PDA

Attīstoties modernajām tehnoloģijām, pieaugot informācijas apjomam, kas jāapstrādā mobilajam telefonam, rodas nepieciešamība to pilnveidot un papildināt. Mobilais telefons satuvinās ar klēpjdatoru, tā rodas jauns produkts-  Smartphone jeb viedtelefons. Microsoft kopā ar operatoru Orange izstrādājusi modeli SPV (Windows Powered Smartphone) ar ierobežotu Microsoft programmversiju. Jaunumam ir krāsu displejs, tas darbojas trīs diapazonos un uztur GPRS, MMS.  Telefona 32Mb atmiņu var paplašināt līdz 272Mb ar SD vai MMC atmiņas moduļu palīdzību. Vairāk ir plaukstdatoru, kuri tiek veidoti sadarbībā ar lielākajiem operatoriem(T-Mobile, O2). Kompānija O2 piedāvāja dizainiski ļoti pievilcīgu produktu ar nosaukumu xdaO2, kas atbalsta GPRS, MMS, e-pasta funkciju, WAP, Pocket Exel un Pocket Word.. Plaukstdatoru ar MITs (Mobile Inelligent Terminal by Samsung) uzņēmums piedāvā ar integrētu kameru, GPRS, MMS Java, WAP2.0 atbalstu, Media Player un SD atmiņu.

Ideāls mobilā tālruņa modelis nākotnē varētu izskatīties šādi

1.Obligāti liels krāsu displejs. 256 un 4096 krāsu vietā vismaz 65000, TFT, transflective TFT LCD vai CG-Silicon LCD matrica, OLED vai vislabāk 3D LC stereoefekta ekrāns. Salokāmam tālrunim abi displeji krāsaini.

2.   Polifoniskās melodijas. 4, 8, 16, 24 instrumentu polifonijas vietā vismaz 40.

3.   WAP 2.0, Java(J2ME) ar MIDP2.0, GPRS class10, e-pasts, EMS, MMS(vēlams voice in MMS), EDGE atbalsts.

4.   Datu pārraide. Seriālā vada vietā USB kabelis, infrasarkanais, Bluetooth savienojums.

5.   Spēļu, attēlu un melodiju lejupielādes iespēja. Uzņemto fotoattēlu izdruka ar speciāla printera palīdzību.

6.   Kamera un salokāms vāciņš. Digitālā kamera ar zoom funkciju(vēlams astoņkārtīgu) un zibspuldzi. Optika nevis no plastmasas, bet no stikla. Vēlamas divas kameras, viena foto, otra video. Atlokāmais vāciņš grozāms vismaz par 180–270 grādiem.   

7.   FM radio un trīs diapazoni.       

 

Mobilo telekomunikāciju koncerna Nokia jaunākie modeļi

Tirgus līdera Nokia stendā apmeklētāji varēja aplūkot jau ražošanā esošos produktus un virkni jaunumu: Nokia 6220 un 3300, Nokia N-Gage, Nokia 810, Image Viewer, Nokia Digital Pen SU-1B, Nokia 6650.

Nokia 6220 ir trīs diapazonu biznesa klases telefons, un ārēji tas nedaudz līdzinās modelim 6610, tā masa ir 92 g. Jaunajam modelim ir krāsu displejs ar 4096 krāsām, izšķirtspēju 128x128 pikseļi, iebūvētu ciparu kameru(352x288 pikseļi) un FM radio. Modelis nodrošina multimediju īsziņu (MMS) pārraidi, uztur WAP 2.0 XHTML pārlūkprogrammu, Java lietojumus, GPRS un EDGE (ātrākai datu pārraidei līdz pat 118 Kbps). 6220 lietots jaunums - Presence serviss jeb dinamiskie telefona kontakti. Aizņemts telefona lietotājs, uzstādot profilu Sanāksme, var automātiski informēt draugus par savu aizņemtību.   

Modelis 3300 orientēts uz jauniešiem un mūzikas faniem. Tā ieapaļā forma un korpusa augšdaļa atgādina pleijeri, un tā tas arī ir. Telefons apvienots ar MP3/AAC atskaņotāju un sver nieka 125 g. Tālrunim ir krāsu displejs ar redzamu grafisko ekvalaizeru, GPRS, MMS, Java atbalsts. Mūzikas stereoskaņa ir vairāk nekā pārliecinoša gan paša FM radio izpildījumā, gan no ārējā skaņas avota ierakstītā. Komplektā ir 64 Mb MMC atmiņas karte mūzikas ierakstu kartotēkai, austiņas FM radio lietošanai, USB un ierakstīšanas kabeļi.

Nokia N-Gage ir izcils mobilā telefona un spēļu konsoles apvienojums jeb spēļtelefons. Interese par to stendā bija milzīga, par ko liecina šī raksta autora ilgā rindā stāvēšana, lai beidzot tiktu klāt tik kārotajam jaunumam. Spēles ātri aizrauj jebkura gadagājuma interesentu, taustiņus lietot ir pietiekoši ērti, taču paša telefona lietošana varētu būt pagrūta.

Spēles pieejamas MMC kartēs, kuras diemžēl nav iekļautas komplektā. Tālrunī ir FM radio, mūziku var arī ielādēt ar USB kabeli no datora, tas uztur MMS, WAP, GPRS. Bluetooth atļauj spēlē piedalīties vairākiem spēlētājiem.

Telefons 810 darbojas GSM 900/1800 tīklā un paredzēts uzstādīšanai automašīnās. Tas sastāv no atsevišķa displeja, klausules un speciālas vadīšanas sistēmas (aktivizējama ar balss komandām vai vadības navigatora taustiņu).

Datu savienojums veicams gan ar RS232 kabeli, gan caur Bluetooth.. Atbalsta GPRS, HSCSD. Telefona izvēlne konfigurējama diviem lietotājiem, iespējams skaļi runājošais režīms.

Nokia Image Viewer nav telefons, bet interesants papildinājums modelim 7650 un 3650. Ierīce paredzēta telefonā izveidoto attēlu bezvadu nosūtīšanai uz televizoru vai projektoru. Iebūvētā 3 Mb atmiņa ļauj saglabāt līdz 65 attēlus ar izšķirtspēju 640x480 pikseļi. Izstādē interesenti varēja paši pārliecināties, ka uzņemto un uz monitora pārsūtīto attēlu kvalitāte nebūt nebija peļama.

Pildspalva (Nokia Digital Pen) sniedz iespēju ar roku rakstītu tekstu veidot kā ziņojumu un nosūtīt ar Bluetooth kā MMS telefoniem 7650/3650/6650. Produkts sastāv no palielas pildspalvas un turētāja. Tekstu raksta speciālā bloknotā, iespējama krāsas izvēle. Pēc teksta uzrakstīšanas bloknotā jānospiež poga Sūtīt, un, pildspalvai vibrējot, teksts tiek nosūtīts. Ar roku rakstīto tekstu iespējams nosūtīt uz datoru, ievietojot pildspalvu turētājā. Pildspalvas 1 Mb atmiņā var saglabāt līdz 100 A5 formāta lapas.

Nokia 6650 ir trešās paaudzes tālrunis, darbojas UMTS/900/1800 tīklā, izskatās visai paliels (132x52x25 mm) un smagnējs(141 g). Telefonam ir divas kameras - foto un video, krāsu displejs, Bluetooth, MMS, Java atbalsts. Modelis nodrošina ātrumu datu nosūtīšanai līdz 64 kbps, saņemšanai – līdz 384 kbps. Ar WCDMA standarta lietojumu iespējams vienlaikus sarunāties un pārraidīt datus.

 

Siemens aicina un piedāvā jaunāko

Vācu giganta Siemens milzīgajā stendā blakus jau Latvijā redzētiem telefoniem potenciālajiem klientiem tika prezentēti četri jauni modeļi: A55, M55, SL55 un SX1.

Telefons A55 ir vienkāršs un vizuāli līdzīgs modelim A50. Tā masa ir tikai 84 g, tam ir piecu rindu 101x64 pikseļu grafiskais displejs, iebūvēts brīvroku režīms, WAP, polifoniskās melodijas. Jauniešiem lieti noderēs grafisko īsziņu funkcija, melodiju un attēlu lejupielādes iespēja.

Modelis M55 ir stilīgs trīsfrekvenču tālrunis, kas orientēts skaņai, gaismai un spēlēm. Galvenā īpatnība ir melodiju sintezators. Futūristiskā klaviatūra izveidota X formā. Korpusa sānu malās izvietotas gaismas diodes, ko var izmantot ienākošā zvana identificēšanai. Telefonam ir 4096 krāsu displejs, polifoniskās melodijas, balss kontrole, e-pasta funkcija, tas uztur GPRS, MMS, Java. Zvana melodijas iespējams ne tikai lejupielādēt, bet arī komponēt un miksēt, tās var pārsūtīt ar multiziņu palīdzību. M55 iespējams pievienot 640x480 pikseļu ciparu kameru ar zibspuldzi.

Īpašu interesi izraisīja mazais un 79 g vieglais Siemens SL55. Jaunums pievelk ar savdabīgo korpusa konstrukciju - tas ir atvelkams, līdz parādās visa klaviatūra. Telefona displejs ir paliels un atspoguļo 4096 krāsas. Trīsjoslu tālrunim ir EMS un polifoniskās melodijas, WAP, GPRS, MMS, Java atbalsts. Izmantojot funkciju Calling images, lietotājs katram atmiņas ierakstam var piešķirt savu attēlu. Papildus iespējams izmantot QuickPic kameru.

Modelis SX1 vairāk līdzinās komunikatoram, ne telefonam. Tam ir liels 64 000 krāsu TFT displejs, uz kura izvēlnes izvietotas ikonu veidā. Tālrunis darbojas trijos tīklos un sver 116 g, daļa klaviatūras taustiņu novietoti korpusa augšpusē un apskauj displeju. Modelim ir 60. sērijas lietotāja interfeiss ar Symbian programmnodrošinājumu, tāpēc tas ir funkcionālāks par citiem mobilajiem telefoniem. SX1 ir iebūvēts FM radio, MP3 atskaņotājs, integrēta VGA kamera, kā arī video un audio pleijeri. Jaunums atbalsta GPRS, MMS, XHTML meklētājprogrammu, Bluetooth, Java tehnoloģiju.. Spēļu cienītājus priecēs 3D grafika un īpaši skaņas efekti.

Izstādē Siemens aktīvi reklamēja īpaši izveidotu modes un aksesuāru telefonu sēriju XELIBRI. Jaunie produkti stipri atšķīrās no klasiskajiem telefoniem ar izmēru, dizainu un vienkāršajām funkcijām. Telefoni jau šobrīd pieejami modes veikalos, un turpmāk katru gadu plānotas divas kolekcijas ar četriem modeļiem katrā.

 

Korejiešu giganta Samsung bagātīgais jaunumu klāsts

Gada laikā ražotājs sola potenciālajiem klientiem piedāvāt vairāk nekā divdesmit jaunus telefonu modeļus. Apskatīsim tikai dažus no tiem, kuri varētu būt lasītājam interesanti. Modelim SGH-V200, kuru Latvijā prezentēja jau aprīļa sākumā, pieskarsimies nedaudz, jo tas drīzumā gaidāms tirdzniecībā. Jāpiezīmē, ka ar šo modeli, kurš atbalsta MMS standartu, Samsung sāk integrēto kameru ēru. Tās šis ražotājs novietojis korpusa augšpusē kreisajā pusē.

Modelī SGH-P400 ir iebūvētā CCD kamera ar zoom funkciju un 65 536 krāsu displeju, WAP, GPRS, MMS, Java atbalsts. Interesanti, ka kamera rotē ap savu asi par 180 grādiem, arī telefona atveramo vāciņu var pagriezt 180 grādu leņķī.

SGH-P410 ir divi displeji, iekšējais TFD ar 65 000 krāsu un ārējais 256 krāsu OLED. Telefons atbalsta MMS, Java, GPRS. Iebūvētā kamera atļauj veidot 40 s videorullīšus. Modelis SGH-X400 ir trīsjoslu, ar īpašo klaviatūru tas noderēs spēļu cienītājiem, integrētas septiņas spēles un FM radio, displejs atspoguļo 65 000 krāsu, 3D grafiskais lietotāja interfeiss.

Tikšanās īpašajā Samsung teltī ļāva tuvāk apskatīt interesantu jaunumu - C100 ar krāsu displeju, kurš gaidāms tirgū jau jūnijā un atšķiras no pārējiem modeļiem, jo nav atlokāmā vāciņa un tā cena būšot pievilcīga.

Samsung prezentēja vairākus jaunus kameras telefonus ar plaukstdatoru iespējām MITs (Mobile Intelligent Terminal by Samsung).

SGH-i500 ir pirmais uz PalmOS 5.2 bāzes, ar 65 000 krāsu TFT iekšējo displeju, kamera ar zibspuldzi, i700 darbojas uz MicrosoftPocket 2002 platformas, D700 uz SymbianOS, vāciņa daļa grozāma ap savu asi.

Viens no interesantākajiem Samsung jaunumiem izstādē bija telefons apvienojumā ar rokas pulksteni - Wrist Watch Phone. Jaunums sver 80 g , tam ir 256 krāsu displejs ar izšķirtspēju 96x94 pikseļi. Telefonam ir sava atmiņa, WAP, MMS Bluetooth atbalsts. Tas ir mazākais GPRS telefons pasaulē.

Priecē fakts, ka Samsung nolēmis vienam no jaunajiem modeļiem SGH-X410 kā aksesuāru piedāvāt trīs veidu Bluetooth austiņas.

 

SonyEricsson, Motorola un LG iepazīstina

Par spīti spēcīgo pozīciju zaudējumam SonyEricsson CeBIT apmeklētājiem mēģināja atgādināt par savu potenciālu, piedāvājot plašu jaunumu klāstu un dažādas spēles, tāpēc stends pulcēja krietnu interesentu klāstu. Tika prezentēts jaunais modelis T310, kas funkcionāli līdzīgs T300, atšķirības redzamas dizainā un spēlēs. Jauniešiem paredzētais tālrunis darbojas trīs frekvencēs, tam ir 256 krāsu displejs, polifoniskas melodijas, uztur WAP, GPRS, HSCSD un MMS. Papildus pievienojama kamera MCA-25. Modelim T610 ir 65 000 krāsu un 128x160 pikseļu displejs, iebūvēta kamera. Tā tika reklamēta kā QuickShare vai tikai divi klikšķi foto veidošanai un multiziņas nosūtīšanai. Papildu aksesuārs ir zibspuldze. Telefons atbalsta GPRS, Java, MMS, Bluetooth. Polifoniskās melodijas un spēles ielādējamas atsevišķi. GC79 paredzēts datu pārraidei, līdzīgi kā konkurents Nokia D211 pievienojams datora PCMCIA atverei, ir trīsjoslu un uztur HSCSD, GPRS, nodrošina piekļuvi wireless jeb WLAN bezvadu lokālajiem tīkliem.

Interesanti ir jaunie aksesuāri. HCB-30 paredzēts kā bezvadu Bluetooth auto komplekts, kurš darbojas ar šo tehnoloģiju uzturošiem telefoniem. Austiņu cienītājiem ražotājs piedāvā jauno HBH-60, kas ir mazāka un vieglāka par priekšgājējiem. Bluetooth Music Handfree HBM-30 apvieno MP3 atskaņotāju un Bluetooth austiņu. Mūzikas skanējumu līdz 10 stundām nodrošina 64 Mb atmiņas karte. Mūzikas arhīva atjaunošanai atmiņas kartes saturu var papildināt ar datoru vai ierakstīt ar austiņu.

Motorolas stends piedāvāja apskatīt vairākus jaunumus. Modelis C230 atgādina pazīstamo T191, ir budžeta klases telefons ar caurspīdīgu korpusu un sver 80 g, pieejamas 16 instrumentu polifoniskās melodijas, Java lietojumi. Motorola C350 ir metālisks korpuss, 4096 krāsu displejs. EMS, GPRS, melodijas un attēlus iespējams ielādēt un veidot pašam ar redaktora Motomixer palīdzību.

Modelis V600 ir pirmais četru diapazonu tālrunis un pārstāv salokāmo klasi, tam ir iebūvēta kamera, 65 000 krāsu TFT matricas displejs, ārējais inverss. Telefons uztur Java, MMS, Bluetooth, videorullīšu atskaņošanu, Nokia Smart Messaging funkciju.

Trīs diapazonu E390 ar iebūvētu VGA kameru orientēts uz jauniešu auditoriju. 24 instrumentu polifonija tiek realizēta ar divu skaļruņu palīdzību. Motorola A760 ir mobilais telefons uz Linux bāzes un veiksmīgi apvieno mobilo tālruni un plaukstdatoru. Tam ir iebūvēta kamera, dienasgrāmata, kontakti, e-pasta funkcija, MP3 atskaņotājs, Bluetooth, Java un krāsains skārienjutīgs displejs.

Korejiešu LG stends neizcēlās ar lielumu, bet jaunāko telefonu klāsts bija visai plašs. Tas galvenokārt tika panākts ar visai līdzīgo modeļu krāsu variācijām un CDMA standarta tālruņu lielo daudzumu. Āzijas firmu līderpozīcijas bija pamanāmas izcilas polifonijas un krāsu lietojumā mobilajos telefonos. GSM standarta jaunais G8000 ir ar atveramu vāciņu, atbalsta GPRS, Java, MMS. Interesanta ir ražotāja vēlme lietot divas kameras - foto un video. Latvijas tirgū zināmo modeli W3000 nomainīs G3100 ar GPRS un 4096 krāsu displeju. Modelis G5400 ir salokāms ar diviem displejiem, iekšējais spēj atainot 65 000 krāsu. Telefons LG-G7100 ir ar integrēto kameru un MMS atbalstu, tā augšējā daļa ir grozāma par 270 grādiem. Modelim G4050 abi displeji ir krāsaini.

 

Pārējo ražotāju modeļi

Franču firmas Alcatel pozīcijas dažās Rietumeiropas valstīs joprojām ir stipras. Ražotājs potenciālajiem klientiem piedāvā dažus interesantus produktus. Alcatel OT531 izveidots uz Mitsubishi markas Trium m320 bāzes, ar lielu 4096 krāsu displeju, polifoniskām melodijām, WAP un GPRS. OT535 ar 4096 krāsu displeju un MMS atbalstu ir īpaši piemērots spēlēm un izmantojams horizontālā stāvoklī. Spēlēt ar abām rokām ir visai ērti, ar vienu var lietot četrvirzienu kursoru, ar otru roku izdarīt šāvienus.

Telefona lietošanā akcentēta MMS rakstīšanas, sūtīšanas un lasīšanas procesa atvieglošana. OT535 ietverta VMS (voice in MMS) iespēja garumā līdz 30 sekundēm. Jaunumā OT735 ir integrēta kamera ar astoņkārtīgu zoom funkciju, atvieglotā un ērti lietojamā (Instant Photo Messaging) multiziņu sūtīšanas funkcija, 4096 krāsu displejs. Daudziem šķitīs pievilcīga iespēja veidot mozaīku no četriem uzņēmumiem vai uzņemt četrus attēlus pēc kārtas. Telefonam ir divi skaļruņi - viens izmantojams sarunai, otrs skaļi runājošam režīmam vai zvanu melodijām. Komplektācijā paradzēts PC Suite programmnodrošinājums attēlu, melodiju un MMS ziņu apstrādei.

Panasonic piedāvāja apskatei četrus jaunus modeļus: X70, G60, GD55 un G50. Modelis X70 mazāks par iepriekšējo analogu GD87, integrēta kamera ar izšķirtspēju 640x480 pikseļi, 65000 TFT krāsu displejs, GPRS, Java, MMS un Bluetooth atbalsts. Ražotājs solīja telefona un Bluetooth ierīču darbības attālumu palielināt līdz 100 m. Telefona GD60 aizmugurējā panelī zem caurspīdīga vāciņa var ievietot zīmējumu vai mīļotā cilvēka fotogrāfiju. Panasonic stendā apmeklētājiem tika piedāvāts savdabīgs bezmaksas pakalpojums. Firmas darbinieki ar Panasonic telefona kameru veidoja laimīgā viesa foto un turpat stendā izdrukāja.

Īpašu interesi izraisīja Japānas koncerna Sharp nelielais mobilo tālruņu stends. Uzmanību saistīja modelis GX15, kura displejam izmantota nevis parastā TFT matrica, bet gan transflective TFT, kas attēla kvalitāti vēl uzlabo. Vislielāko izbrīnu apmeklētājos radīja modelī SH251 izmantotais trīsdimensiju (3D LCD) ekrāns, kas veido redzamā attēla telpiskuma efektu. Žēl vienīgi, ka šis modelis paredzēts Japānas tirgum.

 

Operatoru un pakalpojumu sniedzēju aktivitātes

Telekomunikāciju gigants Vodafone apmeklētājus aicināja īpaši izveidotā paviljonā, kuru jau no tālienes varēja atpazīt pēc lielā un spilgti sarkanā firmas logo. Operators interesentiem rīkoja dažādas viktorīnas un loterijas, piedāvāja iepazīties ar jaunākajiem telefonu modeļiem un reklamēja visai interesantus pakalpojumus. Izmantojot MMS telefonus ar integrētām kamerām, varēja uzņemt foto un attēlu bez maksas pārsūtīt. Vodafone bija parūpējies par jaunu klientu piesaistīšanu un iespiedis vairākus bukletus ar pirmās formulas un futbola čempionāta tematiku, kuros tika piedāvātas spēles, horoskopi, melodijas, logo un dažādi pakalpojumi.

O2 stendā piedāvāja iegādāties speciālus gan mobilā telefona un digitālās kameras komplektus, gan mobilo telefonu ar plaukstdatoru par CeBIT speciālo cenu. Turpat stendā, apmeklējot O2 māja lapu un ievadot dažus datus, varēja piedalīties loterijā, kurā uzvarētājus gaidīja ceļojums divām personām ar kuģi vai Yamaha DVD atskaņotājs.

 

Daudzi analītiķi cer, ka izstāde CeBIT 2003 palīdzēs izvest no krīzes telekomunikāciju sfēru. Skrējiens, ražotājiem aizraujoties ar jaunām un dārgām tehnoloģijām, to pārlieku intensīva ieviešana gala iekārtās, turpmāk solās būt apdomīgāks. Nākotnē uzmanība tiks pievērsta tehnoloģiju pilnveidošanai un mobilo telefonu cenu optimizēšanai atbilstoši lietotāju interesēm, protams, neaizmirstot par izklaidi.

 

 

Raimonds BEIERS

Raksts tapis sadarbībā ar LMT

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001