Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Jūsu bezvadu veselības sargs

   

Ikdienā aizvien vairāk ienāk ne tikai jaunās mobilo telefonu paaudzes tehnoloģijas, bet arī to daudzveidīgie praktiskie lietojumi, kas pārliecinoši pierāda 3G īpašās priekšrocības. Šoreiz — par mobilo telefonu lomu veselības aizsardzībā. Pavisam nesen pasaulē kļuvusi pieejama Nokia izstrādātā veselības aprūpes sistēma WellMate uz mobilā telefona bāzes. Tās pamatā ir GSM teksta ziņojumi un interneta tehnoloģija. Pirms diviem gadiem Somijas pilsētā Turku sekmīgi sāka darboties WellMate pilotprojekts, kurā piedalījās 100 diabēta pacientu. Tieši WellMate veiksme radīja jaunu ASV e–health uzņēmumu LifeChart.com, kura lielākie īpašnieki ir Nokia, Johnson & Johnson un Sitra — Somijas Nacionālais pētniecības un attīstības fonds. LifeChart.com ļauj daudz efektīvāk kontrolēt diabētu ar mobilā telefona vai asins cukura līmeņa mērītāja (ar iebūvētu modemu) palīdzību. Šo sistēmu var izmantot arī citi, kam vajadzīga pastāvīga uzraudzība, piemēram, astmas vai hipertonijas slimnieki.

Kā tā darbojas?

Nospiežot attiecīgo pogu, mobilais termināls ar integrētu modemu nosūta datus uz firmas LifeChart.com datu bāzi. Tādējādi pacients var nosūtīt reāllaika datus tieši veselības aprūpes speciālistiem. Pacienti jūtas daudz drošāk, ja viņu veselībaskritiskākie dati atrodas pastāvīgā uzraudzībā un vajadzības gadījumā mediķi spēj iejaukties daudz ātrāk. No otras puses, šajā gadījumā, tāpat kā tradicionālajā veselības aprūpē, tiek stingri ievērotas pacienta privātā noslēpuma aizsardzības tiesības. Tāpēc LifeChart.com lieto īpašu kriptēšanas tehnoloģiju, kura ir tikpat droša kā tā, ko izmanto on-line banku pakalpojumos.

Mazāk komplikāciju, mazāk riska

Attīstot WellMate un citus radnieciskus projektus, profesionāli mediķi cieši sadarbojas ar Nokia. Šī sistēma sistemātiski nodrošina gan analīzei nepieciešamos datus par pacienta veselību, gan informāciju par ieteiktajām dziedniecības metodēm. Tā ir ne tikai ērta, bet arī finansiāli izdevīga — pacientam jāmaksā tikai 0,5 eiro dienā, ieskaitot maksu par īsziņas nosūtīšanu. Starptautiskais Diabēta institūts paredz, ka līdz 2010. gadam būs jau aptuveni 239 miljoni diabēta slimnieku. Strauji aug arī saslimstība ar kardiovaskulārām slimībām. Liela daļa šo slimnieku nākotnē, iespējams, izmantos WellMate palīdzību.

E-health iespējas paplašinās

Informācija par asinsspiedienu, holesterīnu, masu ir daudz vieglāk savācama un ievadāma datu bāzēs, izmantojot mobilo telefonu kā personisko veselības aprūpes palīgu. Visi LifeChart.com produkti ir izstrādāti tā, lai varētu sadarboties ar internetu. Pēc tam, kad pacienti nosūtījuši savus datus uz LifeChart.com datu bāzi, viņi var aplūkot rezultātus internetā viegli saprotamu tabulu un grafisko attēlu veidā. Protams, vajadzības gadījumā datus var sūtīt arī pa fiksētajām līnijām, izmantojot cukura līmeņa mērītāju ar iebūvētu modemu. LifeChart.com mobilā telefona pakalpojums Somijā jau ir pieejams. Šobrīd LifeChart.com pacienti izmanto īpaši modificētus Nokia mobilos telefonus, bet visai drīz šo funkciju pamatā būs bezvadu lietojuma protokols WAP. Pētījumi rāda, ka Bluetooth bāzes mobilie telefoni ar laiku piedāvās vēl plašākas medicīnisko datu savākšanas un pārraides iespējas uz LifeChart.com. Īpaši aprīkoti mobilie telefoni ir tikai pagaidu risinājums. Pielāgots, WAP serverī instalēts, programmatūras lietojums nākotnē sola vēl plašākas iespējas.

Profesionāļu uzraudzībā

Bezvadu e-health pakalpojumi kļūs aizvien populārāki, jo, bezvadu datu pārraides ātrumam pieaugot, WAP telefoni kļūst pieejamāki. Ik dienas, sūtot datus nomobilā telefona uz LifeChart.com, attiecības starp pacientu un ārstu var kļūt ļoti ciešas. Ārsts gluži kā sporta spēļu tiesnesis var motivēt rezultātus un dot padomus. Turklāt LifeChart.com telemedicīnas pakalpojumi ne tikai uzlabos pacienta pašsajūtu, bet arī ievērojami samazinās kopējos veselības aprūpes izdevumus. Piemēram, šobrīd diabēta slimnieku aprūpe Somijā ik gadus izmaksā aptuveni 3,8 miljardu FIM, bet turpmākajos desmit gados diabēta pacientu pasaulē kļūs divreiz vairāk. Diabētiķu ārstēšanas izmaksas varētu samazināt aptuveni par 40 procentiem, ja pacientu HbA1c līmenis pazeminātos par 10 procentiem. Bet tas, protams, nozīmē ne tikai zemākas izmaksas, bet arī mazāk sūdzību par pašsajūtu un tātad arī ilgāku, pilnvērtīgāku mūžu.
   

Pēc žurnāla Reaching Out
materiāliem sagatavoja
Gunta KĻAVIŅA
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001