Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Apollo renesanse sākusies

   

Autors

 

Lattelekom Apollo pakalpojumu nodaļai šogad bijis visai rosīgs darba laiks, - tur notikušas lielas strukturālas un stratēģiskas pārmaiņas, gandrīz pilnībā atjaunota komanda. Apollo klienti šos darba augļus sajutīs oktobrī, bet tie noteikti būs pamanāmi. Par to pilnīgi pārliecināts ir arī jaunais Apollo pakalpojumu nodaļas direktors Ingmārs PŪĶIS.

 

Īpaša uzmanība - privātajiem lietotājiem

Ingmārs Pūķis: - Šis tiešām nav īstais brīdis, lai Apollo komanda varētu mierīgi rušināties smiltiņās un celt sapņu pilis. Gan Apollo portālam, gan Apollo interneta piekļuves pakalpojumiem ir beidzies iepriekšējais attīstības posms un sācies jauns. Tāpēc arī izveidota spēcīga profesionāļu komanda (piesaistot arī labākos konkurentu speciālistus), kura šobrīd strādā pie Apollo jaunajiem uzdevumiem. Esam atgriezušies pie saknēm un atkal nodarbojamies ar visu, kas saistīts ar internetu. Tas nozīmē, ka Apollo ņem atpakaļ savā paspārnē interneta piekļuves pakalpojumus - Ultra DSL, Mājas DSL, Starta DSL u. c. -, kurus pirms tam sniedza citas Lattelekom  struktūrvienības. Apollo pamatuzdevums ir pievērst vairāk vērības platjoslas pakalpojumiem, jo, kā liecina tirgus pētījumi, pieprasījums pēc tiem tuvāko divu gadu laikā varētu strauji pieaugt.

Īpaši pievērsīsimies privātajiem lietotājiem. Esam konstatējuši, ka lielākā daļa cilvēku, kuriem mājās ir dators un kuri plāno interneta pieslēgšanu tuvāko sešu mēnešu laikā, dotu priekšroku pastāvīgajam pieslēgumam. Iezvanpieejas popularitāte strauji samazinās, jo cilvēkus kaitina izjūta, it kā viņiem aiz muguras tikšķētu naudas skaitītājs, turklāt pat e-pasta saņemšanai nevar iztikt bez piņķerīgās vadu pārspraušanas un iezvanīšanās procedūras.  

 

Pilsētas internets

Apollo komanda strādās vairākos virzienos. Galvenais no tiem - jauni, labāki un plašāk pieejami piekļuves pakalpojumi. Tā kā diezgan lielai potenciālo lietotāju daļai Mājas DSL nav pa kabatai (Ls 18,95 mēnesī), Apollo kopš 11. augusta  piedāvā jaunu pakalpojumu privātpersonām - Pilsētas internets. Tam ir ļoti pieejama cena - Ls 12,45 mēnesī, tā pamatā arī ir DSL tehnoloģija, tikai ātrums divreiz mazāks nekā Mājas DSL - 128 kbit/s.

- Klientu aptaujas liecina, ka daudziem ātrums šobrīd nav galvenais, - stāsta  Ingmārs Pūķis. - Tie laiki, kad galvenie interneta piekļuves pakalpojumu pircēji bija tehniski ļoti pieredzējuši cilvēki, lēnām paiet un internetu aizvien vairāk pērk vienkārši patērētāji, kuriem vajadzīgs pastāvīgs pieslēgums par lētu cenu. Tieši to mēs arī piedāvājam.

Arī citviet pasaulē lielās satura plūsmas starp klientiem kļūst aizvien lokālākas, t. i., cilvēki aizvien vairāk apmainās ar failiem vienas pilsētas robežās, saņem saturu no pilsētas servera. Varbūt arī Latvijā šāds pilsētas internets varētu kļūt tik lokāls, ka tiešām darbotos vienas pilsētas (piemēram, rajona centra) robežās? Ingmārs Pūķis gan piekrīt, ka tālākā nākotnē kas tāds varētu būt, bet šobrīd jau diezgan konkrēti var runāt par Apollo risinājumiem Rīgas internetam.

Gada beigās Rīgā pieejamās kapacitātes būs milzīgas, un Apollo apsver iespējas pat dubultot ātrumu DSL privātajiem lietotājiem,  - gan Ultra DSL, gan Mājas DSL u. c. Tas vajadzīgs tāpēc, ka internetu mājās lieto daudz vairāk nekā darbā, turklāt tas nereti ir visai apjomīgs saturs (mūzika, video, spēles) un tā lejupielādei patiesi vajadzīgs liels ātrums, citādi pietrūks pacietības gaidīt, un lietotājs, pāris reižu pamēģinājis, var atteikties no šī pakalpojuma.

Reizē ar Pilsētas interneta ieviešanu paplašinās arī Mājas DSL iespējas. Kopš augusta sākuma visiem MDSL lietotājiem arī starptautiskais internets ir pieejams cauru diennakti. Mājas DSL ir labākas kvalitātes internets, bet Pilsētas internets ir alternatīva tiem, kuriem ātrums un kvalitāte nav tik būtiska.

 

Ātrums dubultosies

Lai gan interneta platjoslas pieslēguma ātrums teorētiski ir samērā liels, tomēr lietotāji to reāli nesaņem, jo tas brālīgi jāsadala starp daudziem. Vai Apollo paredz kādu šīs problēmas risinājumu? I. Pūķis skaidro, ka ātrums līdz tīklam ļoti reti ir mazāks par 256 kbit/s, un Apollo tīkla resursi ļauj vēl vairāk palielināt šo kapacitāti, ja nepieciešams. Tomēr pieslēguma ātrums, ko saņem klienti, ir atkarīgs no tā servera attāluma, kurā glabājas viņu pieprasītais saturs. Ja saikne līdz šim serverim ir gara, kā tas parasti arī ir (ja izmanto ārzemju interneta resursus), tad datu pārraides ātrums ir tāds, kāds ir šī ceļa vislēnākajā posmā. Piemēram, ja serveris ir ASV, tad informācijas saņemšana nenotiks tik ātri, kā tas būtu, saņemot vietējos resursus.

No otras puses, tieši šī iemesla dēļ Apollo cenšas maksimāli veicināt vietējā interneta satura attīstību, lai lietotāji vairāk izmantotu Latvijas serverus. Tas dod iespēju saņemt saturu ar daudz lielāku ātrumu, jo Latvijas tīklu resursi ir milzīgi. Kā solīja I. Pūķis, nākotnē plānots palielināt ātrumu visiem DSL grupas pakalpojumiem. Jau šobrīd tiek ieguldītas investīcijas IP tīklu attīstībā un ir paredzēts pāriet no ATM platformas uz IP, tā kā jaudas vēl vairāk pieaugs.

 

Bagātīgāks portāla saturs

Apollo komanda sparīgi ķērusies arī pie portāla satura koncepcijas un vizuālā tēla pilnveidošanas, jo ir skaidrs, ka pārmaiņām jānotiek. Portālu attīstības sākuma posmā, kad tie parādījās kopā ar bezmaksas e-pasta programmām, bija vērojams ļoti straujš to lietošanas intensitātes pieaugums. Tomēr tagad vajadzīgi citi akcenti, citi stimuli, pienācis laiks segmentēt arī interneta portālu lietotājus un paplašināt komerciālo saturu.

- Līdz šim veiksmīgākās bijušas tās portāla sadaļas, kas saistītas ar ziņām, - stāsta I. Pūķis, - bet diemžēl visi portāli publicē vienas un tās pašas no aģentūrām saņemtās ziņas. Tomēr visas pazīmes liecina, ka tālākā portālu attīstība būs saistīta ar daudz specifiskāku saturu. Izskatās, ka lietotāji būtu ar mieru maksāt nelielas summas (t. s. mikromaksājumus) par īpaši veidotu saturu. Tas savukārt dos iespēju gatavot šo saturu tieši internetam.

Tiesa, mikromaksājumi ilgu laiku bijusi liela problēma, bet oktobrī vai novembrī sāks darboties Apollo jaunā mikromaksājumu uzskaites sistēma. To nebija viegli radīt, jo ir diezgan grūti piedāvāt tādu risinājumu, kas apmierinātu visus ieinteresētos. Tomēr iespēja lietot nepieciešamo saturu, norēķinoties ar mikromaksājumiem (nevis regulāri abonējot to), daudziem varētu būt papildu stimuls lietot internetu. Citādi tā lietošanas iemeslu saraksts sanāk tāds paīss: sūtīt un saņemt e-pastu, lasīt ziņas, lietot i-banku, apmeklēt kādu portālu, vakaros skatīties ko intīmāku. Un tas arī gandrīz viss! Ingmārs Pūķis atzīst, ka pat skaistās cerības par interneta komerciju šobrīd kļuvušas gauži nemodernas un skumīgas. Tāpēc jāmeklē aizvien jauni iemesli, kā padarīt internetu vēl pievilcīgāku un noderīgāku.

No otras puses, jārīkojas komerciāli saprātīgi. Apollo jaunā koncepcija neparedz nekādas ilgtermiņa investīcijas, kurām varētu būt atdeve tikai pēc gadiem pieciem desmit. Investīcijām jāapgrozās daudz straujāk, tad arī būs lielāks efekts.

Arī satura izveide jāuztic profesionāļiem. Apollo  uzdevums ir izveidot tirgus laukumu, kurā ir pietiekami daudz apmeklētāju un pārdevēju. Vairs nebūs arī satura ierobežojumu no pieslēguma caurlaidības viedokļa. Tas nozīmē, ka Apollo DSL lietotāji varēs realizēt senos sapņus par filmām, attēliem un skaņām.

 

Augļi - šoruden

- Ļoti daudz resursu esam veltījuši tam, lai uzlabotu kvalitāti, - stāsta Ingmārs Pūķis. - Jaunā Apollo komanda ir veiksmīgi atrisinājusi mantojumā saņemtās e-pasta sistēmas kvalitātes problēmas. Tās radās tāpēc, ka piegādātāji bija izveidojuši sistēmu, kas varbūt bija gana laba mazam sūtījumu apjomam, bet, ja tas bija liels, - veidojās rinda un klienti e-pastu saņēma novēloti. Apollo ir pārtraucis sadarbību ar šo piegādātāju, un līdz 1. septembrim notika pilnīga pāreja uz jaunu e-pasta sistēmu, kas spēs ne vien uzturēt un apkalpot aptuveni 215 000 Apollo bezmaksas e-pasta lietotāju un 25 000 komerclietotāju pastkastītes, bet arī krietni paplašināt šo apjomu. 

Jauns, skaists, krāsains, saturīgs, ātrāks, efektīvāks, kvalitatīvāks, pieejamāks, vilinošs - cerams, ka šo patīkamo īpašību saraksts nākotnē kļūs vēl garāks, turpretī netīkamo - vispār nebūs. Pirmie Apollo jaunās stratēģijas augļi būs pamanāmi jau šoruden. Laiks rādīs!

 

Gunta KĻAVIŅA

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001