Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Izvēlies ceļabiedru – mobilo tālruni

   

Nokia 7210/6610/6100

 

Samsung SGH-C100

 

Korejas giganta Samsung jaunais vidējās klases tālrunis ārēji nelīdzinās saviem priekštečiem. Iespējams, ja uz korpusa nebūtu šīs firmas samērā lielais logo, daudziem jauna telefona tīkotājiem rastos problēmas atpazīt tā ražotāju. Jaunumam nav ne biznesa kategorijai tik ierastā atlokāmā vāciņa, ne iepriekšējo 200. un 500. budžeta sērijas modeļu apaļuma, tas patīkami pārsteidz ar auguma slaidumu un eleganci, izcilo displeja krāsu paleti, reālistiskām animācijām un izsmalcināto polifoniju.

Samsung ar savā lolojumā C100 lietotajām tehnoloģijām un cenu ir pieteicis sevi par vidējās klases telefonu līderi.

 

Dizains un lietošanas ērtums

Telefons sver nieka 76 g, tā izmēri ir patīkami mazi 111 x 45 x 17mm, īpaši jāatzīmē tā biezums vai, pareizāk, pārsteidzošais plānums. Loģiski rodas jautājums, kā tādā plānā tālrunī var ievietot tik daudz interesantu lietiņu. Atbilde ir viena, Samsung to vienmēr ir pratis itin labi. C100 korpuss ar pietiekami noapaļotām malām ir metāliski sudrabotā krāsā, to noteikti būs patīkami turēt rokā gan stilīgam jaunam cilvēkam, gan elegantai dāmai. Katrā ziņā telefons izskatās dārgāks, nekā patiesībā ir.

Tālrunim nav tik ierastās ārējās antenas. Korpusa augšējā labajā sānu malā atrodas ar gumijotu vāciņu nosegtas austiņas ligzda, kreisajā sānu malā novietots plāns skaļuma regulēšanas taustiņš, kurš veic vairākus uzdevumus: sarunas laikā regulē skaļuma līmeni vai gaidīšanas režīmā – taustiņu skaļumu. Zem skaļuma regulēšanas pogas uz sānu šķautnes novietota maza infrasarkanā actiņa. Korpusa augšējā labajā stūrī novietots krāsains servisa indikators.

Tastatūras taustiņi korpusā nedaudz iegremdēti un nav pārāk lieli, bet ir izvietoti pārdomāti, ērti nospiežami. Podziņu apgaismojums ir tīkami zilā krāsā un pat tumsā simboli uz tām ir labi pārskatāmi. Vadības taustiņi kā parasti Samsung telefoniem izvietoti klaviatūras augšpusē elipses formā. Darboties ar četrvirzienu kursoru ir necerēti patīkami un ērti. Tas nodrošina ātru un ērtu pieeju četrām visvairāk nepieciešamām funkcijām, kuras lietotājs var iestādīt pats. Mazais i/c taustiņš atvieglos pieeju WAP pakalpojumiem, taustiņš # aktivizēs kluso (vibro) režīmu, kreisā apakšējā taustiņa nospiešana nobloķēs tastatūru.

Virs klaviatūras ražotājs novietojis ne pārāk lielu, bet visai iespaidīgu un izskatā dārgu ekrānu. Displejs ar izšķirtspēju 128 x 128 punkti jau sen nevienu nepārsteidz, toties tas spēj atainot 65 000 krāsu un ar UFB(Ultra Fine & Bright) tehnoloģijas palīdzību šokē ar 3X (trīskāršu) animāciju. Jau pirmajā brīdī, telefonu ieslēdzot, ikviens novērtēs ekrāna iespējas. Uz displeja parādās neliels televizors ar maģisko vārdu SAMSUNG un interesantas dabas ainavas, to pavada izcila skaņa. Displeja spilgtumu un apgaismojuma izslēgšanās laiku ir iespējams regulēt. Gaidīšanas režīmā iespējams izmantot vienu no 12 kustīgajiem fona attēliem, pieskaņojot to laimīgā lietotāja vēlmēm un izvēloties gan peldošu burinieku, gan lēkājošu vardi, gan leduslāci vai lidojošu ērgli. Teksts uz displeja, rakstot jaunu īsziņu, atainojas piecās rindās, burti un cipari uz displeja ir patrekni, tomēr kādam varētu būt par mazu. Uzņemot jaunu numuru, displejā redzamie cipari gan ir visai iespaidīgi. Gaidīšanas režīmā uz ekrāna redzams pulkstenis, datums, dienas nosaukums, baterijas un signāla stipruma indikators, pieejams modinātājs un vibrozvans.

Tālruņa izvēlne pieejama latviešu un krievu valodā. Izvēlnes un apakšizvēlnes ir numurētas, struktūra ir saprotama un ērti lietojama. Garāku apakšizvēļņu nepilnīgais nosaukums parādīsies pēc īsa brīža kā skrejoša rinda. Izvēlnes sastāv no septiņiem punktiem, katrs nosaukums uz displeja atainojas ar kustīgu attēlu. Jāpiezīmē, ka animācijas patiešām izskatās pārsteidzoši dzīvas, jo īpaši var atzīmēt slīdošo gliemezi uz rasainas lapas vai sarkanu ziedu zirnekļa tīklā.

 

Iespējas

Modelis C100 ir duālais tālrunis un darbojas GSM900/1800 tīklā. Papildus SIM kartei telefona īpašnieks var saglabāt līdz pat 500 vārdiem. Priecē fakts, ka vienlīdz iespējams lietot gan SIM kartes, gan telefona atmiņu. Katram vārdam iespējams ierakstīt mobilā, darba, mājas numuru un e-pasta adresi. Ierakstus var apvienot 10 grupās, piešķirt katrai no tām vienu no septiņām servisa indikatora krāsām. Ērtai pieejai tālruņu katalogam lieti noder klaviatūras labais vadības taustiņš. Biežāk lietojamiem kontaktiem iespējams piešķirt astoņus klaviatūras ātrās zvanīšanas ciparu taustiņus. Diemžēl ražotājs nav uzskatījis par nepieciešamu apgādāt tālruni ar balss iezvani un diktofonu.

Īsziņas lasīt un rakstīt visai mazajā telefonā ir pietiekoši ērti. Rakstot jaunu tekstu, displeja apakšējā daļā parādās atlikušo zīmju skaits, kopējais zīmju skaits ir 918. Telefona atmiņā saglabājās līdz pat 50 īsziņām. Pateicoties EMS standartam, lietotājs tekstu var papildināt ar vienu no pieciem paša izveidotiem šabloniem, attēliem, animācijām vai melodijām.

Samsung tālrunī ievietojis 38 pārliecinošas un visai skaļas 40 balsu polifoniskās melodijas, kuru skanējums apmierinās dažādu stilu piekritējus. Jaunas melodijas lietotājs var saņemt īsziņu veidā, izmantojot programmu EasyGPRS, kā arī ielādēt no interneta.

Darbu plānošanai noder kalendārs ar visu mēneša dienu pārskatu un atgādinājumiem un veicamo darbu saraksts. Telefons rāda uzstādīto laiku un datumu, piedāvā divus modinātājus, kalkulatoru, mērvienību konvertētāju, ļauj uzzināt laiku dažādās pasaules pilsētās. Tādas ierastas lietas kā taimeri un hronometru gan neizdevās atrast.

Izklaides cienītājiem paredzētas divas spēles - Honey Ball un Hamster Box, kuras izmantojot tiek iedarbināta iespaidīgā polifonija un krāsainais servisa indikators. Pateicoties Java tehnoloģijai, izvēlnē Izklaide atrodamas arī divas Java spēles Bowling un MIDP Man. Kopumā iespējams ielādēt attēlus, melodijas un spēles līdz 1,7 Mb apjomā.

Tālrunis uztur GPRS, datu pārraide notiek caur infrasarkano portu vai ar PC Data Link Kit kabeli. 

Komplektā paredzētā standarta litija polimēru 780 mAh baterija izlādējās pēc nepilnām trijām diennaktīm.

 

+ Plāns un elegants. Pārliecinoša polifonija. Izcils un telpisks displejs.

-  Nav MMS un foto kameras, diktofona.  

 

 

Siemens M55

Vācu kompānijas Siemens jaunais modelis paredzēts aktīviem, jauniem, uz izklaidi orientētiem cilvēkiem. Pēc dizaineru teiktā, mērķauditorija ir vīrieši un sievietes vecumā zem 25, kuri kopā ar jaunumu ir ar mieru eksperimentēt. Tik tiešām, konstruktoriem izdevies radīt aizraujoša izskata tālruni ar X dizaina korpusu, kurš, jo īpaši tumsā, atgādina kosmosa kuģi. Telefons M55 funkcionāli līdzīgs biznesa klases modelim S55, ārēji vairāk atgādina sen aizmirsto vecāko brāli M35.

 

Dizains un lietošanas ērtums

Jaunais M55 sver tikai 83 g, tā izmēri ir 101 x 16 x 21 mm. Pateicoties veiksmīgam vairāku krāsu salikumam, telefons izskatās mazāks, nekā patiesībā ir. Tā korpuss, kas no tālienes izskatās šķautņains, rokā jūtas ērti. Salīdzinājumā ar citiem Siemens modeļiem ražotājs izlēmis atteikties no maināmiem vāciņiem.

Tālruņa korpusa apakšējā daļā atrodas universāls sistēmas spraudnis dažādu lādētāju, austiņu, datu kabeļu, kameras pievienošanai, aizmugurējā daļā novietota antenas pārejas ligzda. Baterijas vāciņa augšējā daļā konstruktori visai savdabīgi izveidojuši divus caurumus siksniņas pievienošanai. Aplūkojot risinājumu tuvāk, rodas nelielas šaubas par konstrukcijas izturīgumu. Tālruņa sānu malās izvietotas mirgojošas gaismas diodes. Lietotājs mirgošanas intensitāti var mainīt, taču, ja gaismiņas sāk apnikt, to atslēgšana varētu radīt problēmas, pat ņemot talkā lietošanas instrukciju.

Telefonam ir futūristiska klaviatūra, to apgaismo blāvi sarkanas diodes. Tumsā saskatīt burtus ir pagrūti, tādēļ, rakstot īsziņu, jāmeklē cits gaismas avots. Taustiņi ir nelieli un blīvi izvietoti, abi cietie izsaukuma un vadības taustiņi ir nedaudz par mazu un ar asām malām. Četrvirzienu vadības kursors nodrošina ērtu piekļuvi nepieciešamajām funkcijām, gaidīšanas režīmā virziens uz augšu dod iespēju veikt balss iezvani, uz leju - atvērt tālruņa katalogu.

Telefonam ir 4096 krāsu displejs, izšķiršanas spēja 101 x 80 punkti, un ar šiem parametriem jaunulis pārspēj pieticīgo priekšteci S55. Ekrāns ir paliels un samērīgs ar telefona izmēriem, bet nedaudz graudains. Displejā teksts parādās piecās rindās, simboli ir labi saskatāmi. Lietotājs var mainīt ekrāna kontrastu, spilgtumu, tā apgaismojumu var izslēgt. Apgaismojums displejā izdziest pakāpeniski. Gaidīšanas režīmā uz displeja redzams ekrānsaudzētājs pulksteņa veidā. Izvēlne Displejs piedāvā uzstādīt papildus fona attēlu, ieslēgšanas un izslēgšanas animāciju un izvēlēties displeja informācijas krāsu shēmas.

Izvēļņu nosaukumi uz displeja atspoguļojas deviņu ikonu veidā, pārvietoties pa tām ar četrvirzienu vadības kursoru ir ātri un patīkami. Izvēlnes un apakšizvēlnes ir numurētas. Ērtībai klientam tiek piedāvāts pielāgot savu izvēlni ar biežāk lietotajām funkcijām. Siemens sola patērētājiem izvēlnes latviešu un krievu valodā.

 

Iespējas

Telefons darbojas GSM900/1800/1900 MHz tīklā, un potenciālajam pircējam dos iespēju darboties aiz okeāna. Modeļa M55 atmiņā lietotājs var saglabāt 500 vārdu, katram no tiem var pievienot tādus datus kā uzvārdu, biroja, mobilo, divu faksu numurus, kā arī saglabāt interneta adresi, firmas nosaukumu, pilnu adresi un dzimšanas dienu. Katru ierakstu var papildināt ar attēlu vai animāciju, 20 ierakstiem iespējams izmantot balss zvana iespēju vai ierakstus pievienot vienai no deviņām grupām, katrai piešķirot savu simbolu un zvana melodiju.

Piekļūt izvēlnei Īsziņas var ātri. Nospiežot labo vadības taustiņu, aktīvais lodziņš jau atrodas uz ikonas Īsziņas. Veidot jaunu īsziņu ir ērti, tiek uzturēta savienoto īsziņu funkcija ar kopējo garumu 760 zīmes, esošās kārtas numurs un īsziņas atlikušo zīmju skaits tiek uzrādīts. Telefons uztur EMS funkciju, kas dod iespēju saņemt un nosūtīt gan tekstuālo informāciju, gan animāciju un skaņas pielikumus. Telefona atmiņā var tikt saglabātas līdz 100 īsziņas.

Sekojot līdzi tendencēm, Siemens jaunajā modelī ieviesis polifoniju. Melodijas tiek atskaņotas ar 16 toņu palīdzību un ir visai skaļas. Tālrunī pieejami klasiski skaņdarbi, kas atgādina klavesīna spēli, popmūzikas ritmus, dažādu dzīvnieku balsis. Vairākām telefona funkcijām iespējams piešķirt balss komandas. Ražotājs tālrunī integrējis brīvroku skaļruni un ietvēris diktofonu. Organizators sastāv no kalendāra ar pārskatu visām mēneša dienām, atgādinājumiem, darbu saraksta un piezīmēm. Papildfunkciju sarakstā pieejams modinātājs ar izvēli jebkurai nedēļas dienai, kalkulators, valūtas konvertētājs, taimeris un hronometrs.

Spēļu cienītājiem Siemens piedāvā spēli Wappo un Extreme Game. Pirmajā nāksies cīnīties ar briesmoni, otrā sevišķi iepriecinās velosporta piekritējus. Telefonā papildus spēlēm pievienots interesants Java lietojums Cubasis Mobile Synthesizer jeb mūzikas miksētājs. Ar tā palīdzību melodiju var samiksēt četros veidos, saglabāt telefona atmiņā vai nosūtīt citiem kā MMS ziņojumu. Izmantojot WAP pārlūku un GPRS atbalstu, lietotājs pats var lejupielādēt tālrunī jaunas melodijas, fona attēlus, ekrānsaudzētājus, spēles un Java lietojumus. Ielādējot jaunu informāciju, īpašniekam jāņem vērā fakts, ka tālruņa kopējā atmiņa ir 1,87 Mb.

Siemens M55 uztur MMS standartu. Ražotājs piedāvā loģisku risinājumu multivides ziņu pilvērtīgai pielietošanai - pievienojamu kameru. QuickPic Camera IQP500 ar iebūvētu zibspuldzi ir viegli un ērti pievienojama un uztur divus formātus- zema izšķiršanas spēja ar 160x120 punktiem un augsta ar 640 x 480 pikseļiem. Attēlus operatīvi iespējams pārsūtīt draugiem. Telefonam ir integrēts modems, bet nav infrasarkanā porta. Datu sinhronizācijai ar datoru paredzēti vairāki RS232 un USB kabeļi, galda statīva un kabeļa komplekts.

Litija jonu 700 mAh akumulators nodrošināja vairāk nekā trīs diennaktis nepārtrauktu darbību.

 

+  Ekstrēms dizains. Pietiekošs moderno tehnoloģiju klāsts.

-   Graudains displejs, taustiņi nelieli un paasi, nav infrasarkanās saites.

 

 

Nokia 3100

 

Nokia jaunais tālrunis 3100 ārēji atgādina modeli Nokia 2100, bet iespēju ziņā vairāk ir līdzīgs modeļiem Nokia 7210, 6610 un 6100. Jaunais modelis ir vidējās klases telefons ar diezgan plašu tehnoloģiju lietojumu un orientēts uz jauniem un atraktīviem cilvēkiem. Krāsu displejs, Java spēles, animācijas, MMS, iespēja pievienot fotokameru, par visai pieņemamu cenu būs jebkura jaunieša vēlmju piepildījums.

 

Dizains un lietošanas ērtums

Nokia 3100 ārēji izskatās visai pieticīgs. Pirmo reizi jaunumu ieraugot, liekas, ka korpuss ir izgatavots no ne visai dārga materiāla, ir nedaudz caurspīdīgs un matēts. Korpuss izveidots no divu krāsu salikuma, priekšējo un aizmugurējo vāciņu lietotājs var mainīt. Telefons ārēji izskatās mazs, tā masa ir 85 g, izmēri 43 x 102 x 15-19 mm. Korpusa augšējā daļā vidū atrodas ieslēgšanas poga, apakšējā daļā Nokia turpina izvietotot Pop-Port savienotāja ligzdu. Silikona klaviatūra ir ērti nospiežama, tās apgaismojums ir ļoti spilgts, tāpēc tumsā iespējams pārredzēt visus simbolus.

Ciparu taustiņi izskatās saauguši kopā vienā rindā, tomēr tas netraucē veiksmīgi nospiest vajadzīgo.

Telefonu ieslēdzot, ekrānā parādās tradicionālais Nokia sveiciena teksts, lietotājam tiek piedāvāts uzstādīt pulksteņa un datuma rādījumus.

Displejs atspoguļo 4096 krāsas, tā izšķirtspēja 128 x 128 pikseļi. Teksts displejā izvietojas piecās rindās. Displeja uzstādījumos iespējams mainīt fona attēlu, krāsu shēmas un spilgtumu. 3100 izvēlņu struktūra ir atbilstoša labākajām Nokia tradīcijām, izvēlnes ir numurētas, un to nosaukums tiek papildināts ar atbilstošu krāsainu apzīmējumu. Ērtībai paredzēts iebūvētais brīvroku režīms. Lietotājus priecēs izvēlņu u. c. informācijas pieejamība gan latviešu, gan krievu valodā.

 

Iespējas

Jaunais Nokia 3100 lieti noder ceļotājiem un darbojas GSM900/1800/1900 tīklā.

Katalogā var saglabāt līdz 300 ierakstiem, to skaits atkarīgs no brīvās koplietojuma atmiņas, kurā ietilpst ziņojumu bloks, attēli, melodijas u. c. ieraksti. Katru ierakstu pēc izvēles var apvienot vienā no piecām zvanītāju grupām: ģimene, VIP, draugi, biznesa vai cita. Grupai tiek piešķirts īpašs simbols un zvana melodija. Deviņiem biežāk izmantojamiem vārdiem iespējams piešķirt ātrās zvanīšanas režīmu.

Tālrunis papildus parastajām teksta īsziņām atļauj nosūtīt grafiskas īsziņas. Modelī 3110 sākotnēji pieejamas 10 teksta sagataves un 10 attēli. Izmantojot Multivides ziņojumu funkciju lietotājam iespējams uz citu MMS standartu uzturošu telefonu vai e-pastu nosūtīt un saņemt tekstu kopā ar attēliem. Maksimālais viena ziņojuma apjoms ir 45 kB.

Izvēlnē Zvana toņu galerija pieejamas interesantas polifoniskās melodijas MIDI formātā. Tās izmantojot kā ienākošā zvana signālu, displejs un klaviatūra pārtop par mūzikas ritmā mirgojošu vienotu skaņas un gaismas instrumentu.

Papildfunkciju klāsts ir atbilstošs savai klasei. Telefonā ir modinātājs, hronometrs, taimeris, ērts kalendārs un vienkāršs kalkulators. Ražotājs jaunajā modelī paredzējis četrus kustīgus krāsu ekrānsaudzētājus.

Spēļu cienītājiem speciāli radītas trīs Java spēles: Beach Rally, Snake EX2 un Bowling. Aplikācija Snake atgādina jau iepriekšējos Nokia telefonos redzēto čūsku, Bowling nosaukums pats par sevi liecina, kas sagaidīs telefona īpašnieku, izvēloties šo spēli. Interesanti, ka spēles celiņš apzīmēts ar lieliem burtiem NOKIA. Iespējams daudziem Rallijs šķitīs no trijotnes vispievilcīgākā spēle, jo kustība tajā veicina kaut nelielu, tomēr realitātes izjūtu. Neapšaubāmi īstam spēlmanim ar telefona klaviatūras taustiņiem šo spēli izbaudīt būtu pagrūti. Jaunas, pavisam sešas, ar apjomu katrai līdz 64 kB Java aplikācijas un ekrānsaudzētājus iespējams lejupielādēt no interneta. Modelī 3110 lietotā WAP 1.2.1 pārlūkprogramma ļauj atvērt interneta xHTML formāta lappuses. Tālrunis atbalsta GPRS. Modelim 3100 nav infrasarkanās saites. Sinhronizācija ar datoru norisinās caur Pop-Port savienotājligzdu ar USB savienojuma kabeli DKU-5. Ar programmnodrošinājuma PC Suite for 3100 starpniecību iespējams instalēt Java lietojumus, izveidot un pārsūtīt attēlus, sinhronizēt tālruņa datus.

Izmantojot Nokia Radio Headset HS-2R, telefona lietotājs var klausīties FM diapazona radio.

Nokia 3100 ir MMS telefons bez iebūvētas fotokameras. Ražotājs piedāvā alternatīvu, bet visai savdabīgu risinājumu - ārējo fotokameru Nokia Fun Camera PT-3. Tā ir savietojama ar jebkuru Nokia Pop-Port interfeisa telefonu. Attēlus ar kameru veido autonomi, uz tās displeja veicot nepieciešamos iestādījumus. Uzņēmumi saglabājas pašas kameras atmiņā, pievienojot to tālrunim, attēlus var apskatīt tā displejā, saglabāt un nosūtīt kā multivides ziņojumu.

Ražotāju piedāvātais litija jonu 850 mAh akumulators BL-5C nodrošināja sakarus nepilnas četras diennaktis.

 

 

+  Mazs un ērts jauniešu telefons ar pieeju internetam.

-   Pieticīgs korpusa dizains. Nav infrasarkanās saites.

  

 

Raimonds BEIERS

Raksts tapis sadarbībā ar LMT


 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001