Sakaru Pasaule - Þurnâls par
modernâm komunikâcijâm

  
  


Atpakaï Jaunais numurs Arhîvs Par mums Meklçðana

Radio Caroline

   

Ìîæåò ëè ÷åëîâåê óìåðåòü îò êîìïüþòåðíîãî âèðóñà

 

Turpinājums. Sākums SP 3/2003.

 

Konkurenti jūrā

Radio Caroline atgriešanās 80. gadu sākumā nedaudz atšķīrās no notikumiem 60. gadu vidū. Ronans O’Rahili uzsvēra,  ka radiostacijas atgriešanās var būt nozīmīga tikai tad, ja tai būs daudz klausītāju, kā arī nopietni aizjūras investori. Radio Caroline dibinātājs uzskatīja, ka nav nozīmes turpināt sadarbību ar iepriekšējiem partneriem Nikon un Newsweek, ar kuriem tā arī neizdevās izveidot pietiekošu naudas plūsmu radiostacijas finansēšanai un uzturēšanai.

Lielu finansiālu triecienu Radio Caroline radīja radiostacijas Laser Radio MV Communicator kuģis Ziemeļjūrā, kam līdzekļus deva ASV. Laser Radio sāka raidīt 1983. gadā 558 KHz frekvencē, kurā agrāk raidīja Radio Caroline. Mūzikas formāts - jaunākā popmūzika ar dīdžejiem no ASV. Laser Radio īsā laika sprīdī guva lielu popularitāti Lielbritānijā. Tas pamudināja Ronanu O’Rahili rīkoties, un viņš iegādājās jaunu kuģi Ross Revenge, apgādājot to ar visu nepieciešamo raidīšanai Tas drīzumā noenkurojās netālu no MV Communicator un sāka raidīt jaunajā 963 KHz frekvencē (šajā frekvencē Radio Caroline padomju gados bija dzirdama arī Latvijā). Radio pirātkuģi savā starpā konkurēja, taču to attiecības nebija naidīgas.

 

Caroline pārdzīvo blokādi

1985. gadā Lielbritānijas valdība nolēma atkal sākt pirātradio kuģu kontroli, jo īpaši izpētot, pa kādiem ceļiem uz tiem tiek piegādāta pārtika un degviela. Tolaik Spānija bija tā, kas, izmantojot Lielbritānijas ostas, atbalstīja un apgādāja abus kuģus ar visu nepieciešamo. Lielbritānijas valdība sāka 24 stundu novērošanu un, ja kas aizdomīgs tuvojās kuģiem, to aizturēja. Radio Caroline komandai šajā ziņā bija pieredze. To piegādātāji naktīs ar mazām laivām, novērošanas radaru nepamanīti, pieveda pārtiku un degvielu. Laser Radio šo blokādi neizturēja, un pēc novembra lielās vētras Ziemeļjūrā kuģis padevās Lielbritānijas varas iestādēm.

Radio Caroline atkal izdzīvoja, un drīz vien Lielbritānijas varas iestādes zaudēja interesi novērot palikušo kuģi Revenge. Radio Caroline atguva 558 Khz frekvenci un arī iepriekšējo klausītāju auditoriju.

Tomēr Radio Caroline tik gludi vairs negāja, jo vienam no populārākajiem dīdžejiem Tomam Andersonam ar vadību radās nesaskaņas par mūzikas formātu un viņš atstāja kuģi. Ar laiku arī investori zaudēja interesi, un drīz vien Radio Caroline nonāca finansiālās grūtībās.

 

Arī viesuļvētra nav pretinieks

Radio Caroline nolēma doties uz Nīderlandi, lai ar savu 50 KW raidītāju retranslētu Radio Monik programmu Holandei. Radio Monik ļoti ātri sāka pelnīt naudu no reklāmām, un Radio Caroline varēja uzturēt kuģi un raidīt savu programmu Lielbritānijai ar atsevišķu raidītāju 963 Khz frekvencē. 1986. un 1987. gads Radio Caroline bija paši veiksmīgākie gadi jūrā.

1987. gadā Lielbritāniju skāra spēcīga viesuļvētra, kuras dēļ pat sauszemes radiostacijas izgāja no ierindas. Radio Caroline izturēja visas pārbaudes, tomēr triumfs bija īss. Pēc nedēļas viesuļvētra atkārtojās, un 300 pēdu tērauda masts pārlūza uz pusēm kā sērkociņš. Radio Caroline komanda pēc vētras savāca mantas un pameta kuģi. Viss bija beidzies, uz Ross Revenge palika tikai paši uzticīgākie.

Radio Monik un Radio Caroline vēlējās turpināt raidīt no Ross Revenge. Tika pielikti visi spēki, lai atjaunotu antenu. Tika izmēģinātas vairākas surogātantenas, taču tās rezultātus nedeva. Pīters Čikago, viens no zinošākajiem speciālistiem raidītāju un antenu jomā, ieteica Ronanam O’Rahili izmēģināt tā saucamo spirālveida antenu, kura bija mazāka par ceturtdaļviļņa garumu. Ideja bija laba, bet, tiklīdz palielināja jaudu, antena aizdegās, pārlūza uz pusēm un iekrita jūrā. Neviens no Radio Caroline komandas vairs negribēja eksperimentēt.

Radio Caroline paveicās: divi jaunpienācēji - Pīters Mūrs un Vorviks Armstrongs - uzmontēja divus 20 pēdu garus metāla mastus. Viens masts tika pieslēgts Radio Monik 558 KHz raidītājam, otrs - Radio Caroline 963 KHz raidītājam. Trešais  īsviļņu raidītājs translēja reliģisko programmu uz Lielbritāniju. Radio Caroline 25. gadadienu nosvinēja kā pilntiesīga darbojošās radiostacija.

 

Militāristi iznīcina fonotēku

Holandes valdībai, tāpat kā Lielbritānijas valdībai, nepatika notikumu pavērsieni Ziemeļjūrā, arī tik ātra radio atlabšana ne. 1989. gada 19. augustā Holandes valdība nolēma slēgt visu radio darbību neitrālajos ūdeņos. Militārie spēki ielenca Ross Revenge, konfiscēja un sabojāja raidītājus un studiju. Līdz pēdējam brīdim Radio Caroline bija ēterā, un klausītāji varēja dzirdēt, kā militārie vandaļi izposta radiostaciju, un tas viss notika starptautiskajos ūdeņos. Vēlāk Radio Monik komanda un tās atbalstītāji tika arestēti Holandē.

Radio Caroline grupai radās daudz piekritēju un atbalstītāju, kuri palīdzēja ar finansēm un mūzikas ierakstiem, jo tie tika konfiscēti reida laikā. Veco fonotēku Radio Caroline tā arī neatguva, to iznīcināja brašuļi militāristi. Lielu palīdzību sniedza arī Francijas radiostacijas, kas atbalstīja ne tikai morāli, bet arī materiāli. Par laimi Pīters Čikago reida laikā paspēja viena rezerves raidītāja daļas paglābt un slepenībā uz Ross Revenge uzmontēja jaunu raidītāju. Savukārt Pīters Mūrs slepus sāka piegādāt degvielu kuģa elektroģeneratora darbināšanai.

1989. gada 1. oktobrī Radio Caroline izgāja ēterā 558 KHz frekvencē un līdz 1990. gada pavasarim regulāri raidīja no kuģa Ross Revenge. Lielbritānijā parādījās ziņa, ka Radio Caroline frekvencē raidīs jauna licencēta radiostacija Spektrum Radio un Radio Caroline būs jāapstādina raidījumi tajā. Ronans O’Rahili pat nedomāja klausīt Lielbritānijas iestādēm un turpināja raidīt 558 KHz frekvencē, izjaucot Spectrum Radio darbu.

Drīzumā Lielbritānijā Radio uzraugu padome papildināja tā saucamo jūras akta likumu, atļaujot militāriem kuģiem izsekot un apcietināt jebkuru kuģi, kas atrodas starptautiskajos ūdeņos un aprīkots ar nelegālu radiostaciju. Ross Revenge ielenca Lielbritānijas jūras spēki, un 1990. gada 5. novembris Radio Caroline bija pēdējā reize, kad tā izgāja ēterā. Nākamajā dienā Radio Caroline vairs neraidīja, lai neveidotu konfliktsituāciju ar jūras spēkiem un ievērotu pieņemto likumu. Ross Revenge turpināja atrasties jūrā ar nelielu komandu, kura uzturēja tikai sevi. Drīz vien atkal radās Radio Caroline atbalsta grupa, kuru vadīja Pīters Mūrs. Viņš bija saņēmis rakstisku apstiprinājumu no Ronana O’Rahili, saskaņā ar pilnvaras rīkoties ar kuģi tiek nodotas Radio Caroline atbalsta grupai.

 

Radio Caroline skan joprojām

Vairākus gadus Ross Revenge atradās jūrā, un to uzturēja Radio Caroline atbalsta grupa, kura vāca ziedojumus Ross Revenge kuģa muzeja izveidei. Ross Revenge jau vairākus gadus atrodas Duvras ostā un tagad ir aplūkojams kā muzeja eksponāts.

Neilgu laiku uz Ross Revenge tika uzstādīts FM raidītājs UĪV diapazonā un saņemta oficiāla RSL 28 dienu licence, tomēr raidījumi ar mazo raidītāja jaudu un nelielo signāla noklājuma teritoriju nevainagojās ar panākumiem. Pīters Mūrs nolēma sākt izmantot satelīta pakalpojumus, un 1991. gadā pirmie Radio Caroline raidījumi notika no Astra 1A satelīta analogā standartā. Radio Caroline raidījumi turpinājās tikai mēnesi un tika apturēti finansiālu apstākļu dēļ, jo tajā laikā satelīta raidlaika noma bija ļoti dārga. Raidījumi atsākās 1997. gadā no Astra satelīta sestdienās un svētdienās astoņas stundas diennaktī analogā standartā.

Radio Caroline 24 stundas diennaktī sāka raidīt 2001. gadā ciparu standartā no Meidstonas studijas Lielbritānijā, izmantojot Astra 1E satelītu. Daudzas FM radiostacijas sāka retranslēt Radio Caroline, un tā ar satelīta palīdzību Radio Caroline atguva popularitāti Eiropā.

2002. gada decembrī Radio Caroline pārgāja raidīt no Eurobird satelīta, kas novietots 28,2oA pozīcijā (blakus Astra 2A satelītam BSKYB) 11584 GHz frevencē H polarizācijā. 2003. gada janvārī Radio Caroline sāka raidījumus 24 stundas diennaktī no AFRISTAR satelīta Worldspace radio paketē. AFRISTAR noklājums ir Āfrika, Centrāleiropa un Lielbritānija, tas ir maksas pakalpojums un abonēšana mēnesī ir divas sterliņu mārciņas.

Joprojām Radio Caroline var dzirdēt no Eurobird satelīta 28,2oA pozīcijas, Worldspace paketē no Afristar satelīta un arī internetā www.rdiocaroline.co.uk.

 

Raimonds KREICBERGS

E-pasts: tesug@delfi.lv

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001