Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Mobilā nākotne - saredzama un aptaustāma

   

Autors

 

Nu jau droši var teikt, ka beidzies pirmais 3G teorijas, izpētes un šaubu periods, daudzās valstīs sācies mērķtiecīgs UMTS tīklu testēšanas posms un šur tur – arī komercdarbība. Lai cik grūts bijis sākums, 3G lidmašīna jau atstājusi starta līniju, uzņēmusi ātrumu un pavisam drīz atrausies no skrejceļa. Par to, cik tajā būs pasažieru un ar kādu ātrumu tā lidos, lems galvenokārt trešās paaudzes mobilo sakaru lietotāji. Arī Latvijā, kur 26. novembrī sadarbībā ar Nokia veikts pirmais publiskais videozvans no LMT UMTS testa tīkla. Par to, kāda ir 3G perspektīva pasaulē, SP stāsta Nokia Latvia biznesa vadītājs Aigars BENDERS.

 

Kāpēc vajadzīga 3G?

Nu jau pilnīgi skaidrs, ka bez mobilā tīkla tehnoloģiju progresa un 3G pasaulei vairs neiztikt. Tiesa, vēl nav īstas skaidrības, cik gadu paies, līdz nostabilizēsies trešās mobilās paaudzes komerciālās pozīcijas un tiks sasniegta klientu kritiskā masa, - dažādu operatoru prognozes atšķiras. Toties nav šaubu, ka ātrai un progresīvai datu pārraidei GSM tīklos ir (vai drīz būs) par šauru. Tieši plašāka servisa iespējas, unlielāka tīkla kapacitāte un ir galvenie argumenti, kāpēc operatori izvēlēsies  3G tīklus.

Šobrīd UMTS tīkls pamatā tiek izmantots tiem pašiem pakalpojumiem, kuri pieejami GSM tīklā. Toties tam ir lielāka kapacitāte, un daudzi varbūt nemaz neapzinās, cik tas ir svarīgi. Tā kā GSM tīklos diezgan strauji pieaug noslodze, drīz vien vajadzēs papildināt pašreizējo tīklu kapacitāti (pievienot jaunas bāzes stacijas, bāzes staciju kontrolierus utt.), bet tas attaisno kapitālieguldījumus tikai līdz noteiktam noslodzes līmenim, kuram neizbēgami sekos lūzuma punkts. Pēc tā GSM turpmākā attīstība kļūs daudz dārgāka, nekā UMTS tehnoloģijas ieviešana. UMTS piedāvā ne tikai tehnoloģisko bāzi, lai varētu tikt galā ar krietni lielāku tīkla noslodzi, bet arī vienotu saskarni (interface), vienotus protokolus, atvērtos standartus, kurus ir vieglāk salāgot, vieglāk ieviest jaunus pakalpojumu, nodrošināt to apkalpošanu un tarifikāciju. Tas ir serviss ar paplašinātam tarifikācijas metodēm gan apjoma, gan laika patēriņa ziņā.

 

No GSM tīkla līdz UMTS

Kas ir būtiski jāpārveido tīklā, lai varētu sniegt 3G pakalpojumus? Sākumam pietiktu, ja uz GSM tīkla uzaudzētu GPRS slāni jaunu tīkla elementu veidā (pirms tam bija MSC - mobilais tīkla komutācijas centrs), lai varētu strādāt ar pakešu datu pārraidi. Šīs paketes komutē un tieši pieslēdz publiskam interneta tīklam. Līdz ar to ir nodrošināta pakešu darbība tīklā, tomēr atšķirībā no GSM UMTS tīklā ir pilnīgi jauna tipa radiosaskarne. Tas darbojas pēc cita principa, citās frekvencēs, ar citu modulāciju un citu kodēšanas principu nekā GSM. UMTS tīklā iespējams dažāds datu pārraides ātrums, turpretī GSM tīklā tas ir atkarīgs no laikdales kanālu daudzuma. Tātad jānodrošina jaunā radiosaskarne, kas ļauj ātrumu palielināt desmitkārt un ko nespēj GSM.

3G, protams, ir vajadzīgas jaunas bāzes stacijas (to darbības rādiuss lidz 7 km), jauns radiotīkls. Pašreizējā UMTS standarta versija dod iespēju nodrošināt lejupielādes ātrumu 384 kbit/s (tas palielināsies ar katru jauno standartu).

Trešās paaudzes tīklos var izmantot arī daļu no GSM tīkla - GPRS, kas atbild par pieeju publiskam interneta tīklam, jo tā ir standartizēta. Noderēs arī mobilo abonentu datu bāze, jo pašreizējais tīkls tiks izmantots ķēdes komutācijai. Līdz ar to saglabājas arī izeja uz GSM tīklu, un operators izmanto to pašu klientu datu bāzi no HLR (Home location register). GSM tīklu neviens nejauks nost - tas turpinās pastāvēt paralēli, jaunais tīkls to tikai atslogos, pārņemot daļu funkciju.

 

Kāpēc vajadzīgi testi?

Nav oficiālu datu, par to, cik tālu katrs no UMTS licenci izņēmušajiem operatoriem (tādu ir vairāk nekā simt) ir ticis ar tīklu testēšanu, toties zināms, ka deviņās valstīs tā jau beigusies un sākusies 3G komercdarbība. UMTS tīklu testu galvenais uzdevums ir apzināt šīs tehnoloģijas tehniskās iespējas, nodrošināt noteiktus pakalpojumus un kvalitāti konkrētā teritorijā.

Informācija par konkrētiem testa tīkliem ir konfidenciāla, bet teorētiski testa tīklā varētu būt 4-10 bāzes stacijas, jo ar vienu bāzes staciju nevar notestēt visus tīkla specifiskos parametrus.

 

Pirmais standarts - pirmie testi

Pirmie testi sākās jau 2001.gadā, kad parādījās pirmā 3GPP UMTS standarta versija 99, un pirmie ražotāji varēja šo tehnoloģiju piedāvāt.. Otrs nepieciešamais elements - 3G telefoni, kuri tikai nesen parādījās, un tos varēs redzēt veikalu plauktos aptuveni pusgadu pēc oficiālās palaišanas. Tāpēc Anglijā, kur vissekmīgāk Eiropā attīstās 3G, operators iegādājas terminālus tieši no ražotāja (ar SIM-lock karti - darbojas tikai konkrētā operatora tīklā). Anglijas operatori organizē aktīvu 3G mārketingu, un rezultāti ir jūtami.

Tomēr ko gan var reāli testēt un redzēt, ja nav radīti 3G pakalpojumi! Jābūt visiem pamatelementiem - standartiem, termināļiem un pakalpojumiem - tikai tad var skaidri redzēt UMTS tīkla priekšrocības. Šobrīd tie ir, un nu jau varam teikt, ka šī tehnoloģija ir stabila. Tā sasniegusi tādu līmeni, ka varam droši runāt par noteiktu datu pārraides ātrumu, pārklājumu, servisa parametriem. Piemēram, reālais ātrums tīklā, kas ir notestēts - 384 kbit/s ( versija 99), bet pēc turpmāko standarta versiju apstiprināšanas tas palielināsies. Šie testa tīkli attīstās neatkarīgi no tā, vai tie ir vai nav publiskoti.

 

Jauni pakalpojumi UMTS tīklā

Mēdz teikt, ka vismaz sākumā UMTS tīklā vēl nebūs tehnoloģisku iespēju piedāvāt citus pilnīgi jaunus pakalpojumus kā videostraumēšanu (videostreaming). Droši vien rodas jautājums, vai gan viena jauna pakalpojuma dēļ ir vērts ieguldīt tik lielus līdzekļus UMTS tīkla attīstībai. Tomēr tā gluži nav, jo, pirmkārt, tam ir arī virkne citu iemeslu, par kuriem jau minēts iepriekš; otrkārt, videostraumēšana nav jāuztver tikai kā viens pakalpojums, bet kā vesels videosatura, respektīvi, dažāda veida mēdiju attīstības virziens un, treškārt, katra jaunā UMTS standarta versija aizvien plašāk ļaus ieviest jauna veida pakalpojumus. Reāli 95 procenti pakalpojumu 3G tīklā būs jau šobrīd pieejamie un tikai pieci procenti - jauni. Tomēr šie pieci procenti būs bāzēti uz daudz lielāku datu pārraides ātrumu, uz standartizētiem IP savienojumiem, 

Savulaik, kad GSM nomainīja NMT-450, tika piedāvāti tieši tādi paši balss pakalpojumi, un sākumā nebija pat būtisku kvalitātes uzlabojumu. Tomēr bija pietiekami daudz praktisku iemeslu, kāpēc cilvēki izvēlējās GSM.

Arī 3G ieviešanai ir pietiekami daudz praktisku iemeslu: īsziņu radītā tīkla noslodze strauji aug, noteikti augs arī multiziņu noslodze. MMS panākumi un straujā mobilā satura lejupielādes pakalpojumu attīstība ir jūtami palielinājusi mobilā tīkla noslodzi. Piemēram, parasts abonents runā pa mobilo tālruni vidēji 200 minūšu mēnesī (tas līdzinās 18,3 MB). Ja šis pats lietotājs ik mēnesi nosūta arī 19 multiziņas ar attēlu un 10 - ar video (attiecīgi 40 kB un 100 kB), tas rada aptuveni 10 procentu papildu noslodzi. Ja lietotājs lejupielādē arī 20 audiofailus, 30 videoklipus un 15 minūtes mēnesī vēro videostraumēšanu, tad rodas 78 procenti papildu noslodzes. Nākamajos gados progresīvu pakalpojumu pieejamība un lietošana vēl vairāk palielināsies, strauji augs arī tīkla noslodze. Tātad jauna tipa tīkli ar lielāku kapacitāti būs vitāli nepieciešami.

Un vēl - GPRS ir specifisks parametrs GSM tīklā. GPRS datu pārraides parametri pastāv tikai pēc labākās iespējas (best effort) principa, bet šī servisa kvalitāte nav garantēta. 3G tīklu standartizācija nodrošina arī šos kvalitātes servisus. Varbūt ne pirmajā posmā, bet tālākajos standartos tas jau tiek iestrādāts. Ja vēlamies saņemt reāla laika informāciju (TV, personu komunikācija ar videosignālu pārraidi u. c.), tad jānodrošina augsti kvalitātes (QoS) parametri visā savienojuma laikā.

Kā attīstīsies pakalpojumi persona-personai? Tā var būt videoinformācija, teksts vai mūzika, ziņas. Vai arī - spēles starp divām (vai vairākām) personām ar 3G mobilā tālruņa palīdzību (šādas spēles izstrādā Nokia). Nākamais uzdevums ir virtuāli sasaistīt kopā šos divus 3G terminālus. Šobrīd ir iespējama lokālā sasaiste - ar infrasarkano portu vai Bluetooth palīdzību. Nākamais posms - globālas spēles tīkla režīmā. Vēl jāsagaida UMTS standarta nākamā versija. UMTS tīkls darbosies līdzīgi internetam, tikai vēl labāk, jo nebūs vajadzīgs pat satura serveris. To nosacīti aizvietos jaunie 3G protokoli, kuri ļaus abonentiem komunicēties pa tiešo Tie tiek standartizēti, process jau tuvojas beigu stadijai un jaunā, versija (4) tiks ieviesta nākamgad.

 

3G mobilais saturs

3G tehnoloģiskā puse, šķiet, ir pietiekami skaidra, bet ļoti svarīgi ir jau tagad plašāk attīstīt arī mobilo saturu, kas ir 3G pakalpojumu pamats. Bagātīgi informatīvā satura avoti varētu būt lielie ziņu portāli, piemēram, Delfi ziņas, bet televīzijas kompānijas varētu ģenerēt videosaturu. Tas sekmīgi notiek citās valstīs, un arī Latvija varētu pārņemt šo pieredzi. Piemēram, no TV kompānijām iegūto videosaturu varētu piegādāt un pārformatēt citas firmas, kas būtu īpaši specializējušās, jo videosaturam jābūt noteiktā formātā, ar noteiktiem parametriem, lai to varētu skatīties mobilajā terminālā..

Otrs perspektīvs satura virziens - izklaide. Piemēram, Delfi vai Apollo (www.ass.lv) portālā ir plašs izklaides saturs gan teksta, gan attēlu, gan arī video veidā. Tam vajadzīgs liels pārraides ātrums.

Protams, var vispirms radīt tīklu un tad sākt audzēt klāt saturu, kas reāli arī notiek tur, kur sākuši darboties 3G pakalpojumi.

LMT UMTS pasākumā, kad tika prezentēta video straumēšana, tika izmantota videoinformācija reālā laika režīmā, kas pa internetu tika saņemta no Somijas , kur izstrādāta šī pakalpojuma platforma. Tātad pastāv arī šāda iespēja, - saņemt specifisku 3G pakalpojumu no kāda ārvalstu informācijas portāla (piem., Funky Plaza), kamēr pašiem nav šāda satura piegādātāja.

Tas, cik ātri būs pieejami šie pakalpojumi, atkarīgs no tā, kad ieviesīsies 3G tīkls, jo pēc visiem mārketinga likumiem ieskrējienam parasti vajadzīgs diezgan ilgs laiks, līdz beidzot tirgu pārņem servisa tornado.

 

Gunta KĻAVIŅA

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001