Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Digitālie fotoaparāti

   

Digitālie fotoaparāti

 

Jau 175 gadus fotogrāfijas izgatavošana nozīmē sarežģītu ķīmisko procesu, kas uz speciāla papīra projicē attēlu. Process ir stipri vienkāršojies, attīstoties tehnoloģijai un ienākot digitālajiem jeb ciparu fotoaparātiem. Pirms dažiem gadiem reti kurš varēja lepoties ar šādu kameru, taču tagad cenas samazinās, bet kvalitāte un aparātu iespējas palielinās.

 

Būtiskas atšķirības

Būtiskā atšķirība starp parasto filmiņu kameru un digitālo kameru ir attēla saglabāšana. Parastajā kamerā gaisma projicējas uz jutīgas filmiņas, kuru pēc tam speciāli apstrādā laboratorijā. Tiek izgatavoti negatīvi, no kuriem var taisīt fotogrāfijas.

Digitālajā kamerā gaisma projicējas uz jutīgas CCD (Charge-Coupled Device) matricas, kura pēc tam šo gaismu pārveido signālā, ko apstrādā fotoaparāta procesors un saglabā attēlu atmiņas kartē. Attēlu vēlāk var apstrādāt datorā vai arī izdrukāt ar printeri. CCD matrica ir viens no būtiskiem fotoaparāta elementiem. No tās ir atkarīgs attēla izmērs jeb izšķirtspēja. Attēlā būs tieši tik daudz punktu jeb pikseļu, cik daudz gaismas uztverošo elementu ir matricā. Lai atvieglotu lietotāju izpratni, cik tad liels būs maksimāli iespējamais attēls, pikseļu daudzumu norāda megapikseļos. 1 Mpix ir viens miljons pikseļu.

Katrs gaismas uztverošais elements saprot vienu krāsu – sarkanu, zilu vai zaļu. Šo krāsu salikumu vēlāk apstrādā procesors un saliek attēlu. Apskatot iznākumu datorā, parasti redzam normālu attēlu. Bet, pietuvinot to, arvien vairāk var saskatīt atsevišķus pikseļus (1. attēls). Jo lielāka ir matricas (un līdz ar to paša fotoaparāta) izšķirtspēja, jo vairāk var pietuvināt reālo attēlu, neredzot katru atsevišķo pikseli. Šī problēma parādās tad, kad gribam izdrukāt attēlu ar foto kvalitāti. Ja pieņem, ka fotoprinterim ir 300 dpi izšķirtspēja, tad CCD matricas izšķirtspējai jābūt tādam kā tabulā.

 

Fotogrāfijas izmērs

Attēla izmērs pikseļos

9x13 cm

1,6 Mpix

10x15 cm

2 Mpix

13x20 cm

3,5 Mpix

15x22 cm

5 Mpix

20x30 cm

8 Mpix

 

CCD matricas izmēri salīdzinājumā ar parasto filmiņu

Lai ko teiktu fotoindustrijas pārstāvji, ciparu tehnoloģijas lēnām aizvieto tradicionālas fotofilmiņas. Protams, tas uzliek lielu atbildību CCD matricu ražotājiem, jo tagad tieši no viņiem lielākā mērā būs atkarīga attēla kvalitāte. Ņemot vērā to, ka matrica ir daudz mazāka, tai jādarbojas pilnīgi perfekti. Matricas salīdzinājumu ar parasto 35mm filmiņu var redzēt 2. attēlā.

Kā darbojas CCD matrica? Tā sastāv no miljoniem gaismas diožu, kas pārvērš gaismu elektriskajā signālā. Tomēr viena gaismas diode spēj konvertēt tikai vienu no pamatkrāsām (zaļo, sarkano vai zilo). Nolasot katras diodes informāciju, fotoaparāta procesors to speciāli apstrādā un izveido attēlu. Šajā procesā mēs nevaram iejaukties. Bet tā kā tas ir jau elektroniskais signāls, procesors spēj šo signālu pastiprināt un attēls var izskatīties gaišāks. Tomēr šī procesa rezultātā attēlā var rasties trokšņi, kas ir gaismas staru un tā elektriskā signāla nepareiza pastiprināšana.

Nesen sāka ražot kameras ar 3 CCD matricām. Kamerā ir speciāla prizma, kura sadala gaismu šajās trīs krāsās un katru no sastāvdaļām nodod savai matricai. Tātad fotoaparātā ir trīs CCD matricas, katra no tām strādā ar savu gaismu (zaļo, sarkano vai zilo). Tas nozīmē, ka fotoaparāta procesors saņem daudz precīzāku informāciju un attēls satur krāsas, kas vairāk atbilst īstenībai. Arī, filmējot tumsā, attēlam ir mazāk trokšņu, jeb krāsu kropļojumu, kas parādās sakarā ar signāla pastiprināšanu.

 

Attēlu saglabāšana

Arī attēlu uzglabāšanas veids atšķiras. Parastais fotoaparāts glabā attēlu filmiņā, digitālajā fotoaparātā - speciālā atmiņā. Pastāv daudz dažādu atmiņas veidu. Tie atšķiras ar ražotāju un cenu. Parasti fotoaparāts var darboties tikai ar vienu atmiņas veidu. Plašāk izmanto CompactFlash (CP), MicroDrive (MD), SmartMedia Card, Memory Stick.

Atmiņas kartēm ir dažādi izmēri. Parasti komplektā nāk 16 Mb vai 32 Mb karte, kas der aptuveni 16-30 attēlu glabāšanai. Veikalā vienmēr var nopirkt papildu atmiņu. Populārākajiem CompactFlash un MemoryStick jau tagad ir kartes līdz 1 Gb, un arī tas, iespējams, nav robeža.

Lai aprēķinātu, cik daudz attēlu varēsiet saglabāt atmiņas kartē, to izmērs ir jāsadala ar viena attēla izmēru. To nosaka saglabāšanas formāts un kompresija. Vairums mūsdienu fotoaparātu ļauj saglabāt attēlus vai nu TIFF, vai JPEG formātā. TIFF attēls tiek saglabāts bez kompresijas. Tas, protams, aizņem daudz vietas atmiņas kartē, tomēr kvalitāte būs augstākajā līmenī.

JPEG formāts pieļauj dažādu līmeņu kompresiju. Tomēr pat ar mazāko kompresiju attēli ir mazāki nekā TIFF formātā. Jo lielāka ir kompresija, jo mazāks ir attēla izmērs un sliktāka kvalitāte. Tas visvairāk attiecas uz detaļām, kuras no sākuma (ar nelielu kompresiju) zaudē formas vai arī tās saplūst ar citiem objektiem lielākā kompresijā. Jāņem vērā, ka jo vairāk attēlā ir pustoņu, jo vairāk tie var tikt saspiesti.

 

Barošanas elementi

Digitālie fotoaparāti ir elektroniska ierīce. Tās darbināšanai ir vajadzīga elektroenerģija. Parastajā fotoaparātā enerģija ir vajadzīga fotofilmiņu attīšanai, mehānikas darbināšanai un dažādu mērījumu veikšanai, bet digitālos fotoaparātos tā ir vajadzīga arī attēlu apstrādei, darbam ar atmiņas karti un attēla parādīšanai ekrānā. Tas nozīmē, ka barošanas elementiem ir jābūt spēcīgākiem. Izmantot parastas baterijas nav lietderīgi, jo tās maksā dārgi un izlādējas pēc stundas vai divām. To saprot arī digitālo fotokameru ražotāji, tāpēc parasti piedāvā akumulatoru komplektu. Normāli no viena akumulatoru komplekta fotoaparāts spēj darboties ap divām stundām. Protams, jo biežāk izmantosit zibspuldzi vai arī ilgi skatīsities ekrānā, jo šis laiks var būt mazāks. Risinājums var būt papildu akumulatoru iegāde.

 

Digitālo fotoaparātu priekšrocības

Pašlaik digitālas fotokameras ir dārgākas, bet arvien vairāk cilvēku izvēlas tieši tās. Tam ir vairāki iemesli.

 

Ērti lietot

Digitālas kameras parasti ir pavisam nelielas, tās ir ērti paņemt līdzi un lietot. Uz fotoaparāta ekrāna attēlu var redzēt gan pirms kadra uzņemšanas, gan pēc. Un varat būt droši – īstais attēls izskatīsies tieši tā, kā to tik tikko redzējāt ekrānā. Uztaisot dažus kadrus, vēlāk var izvēlēties labāko, bet pārējos izdzēst. Tas atbrīvos atmiņu jauniem attēliem. Ja jūs apmierina automātiskie uzstādījumi, tad fotoaparāts pats piedāvās pēc iespējas labāko. Prasīgākie lietotāji varēs uzlikt arī pašu uzstādījumus un tūlīt redzēt, kā mainās attēls.

 

Nav jāmaksā par izgatavošanu

Jo attēls jau ir gatavs. Protams, tikai faila veidā, bet to tik un tā var jau apskatīt vai aizsūtīt draugiem pa e-pastu. Nav jāiet uz fotolaboratoriju, jāgaida un jāuztraucas, vai kas lietojams ir sanācis. Nav jādomā arī par to, cik izmaksās fotogrāfijas, vai ir vērts iemūžināt interesantu objektu. Ja kadrs nesanāks vai arī ieraudzīsiet ko labāku, neveiksmīgos kadrus varēs izdzēst. Atkrīt arī tēriņi par filmiņām.

 

Ērti apstrādāt

Pārkopējot attēlus datorā, tos var apstrādāt ar daudzām programmām, kas tieši tam ir radītas. Parasto fotogrāfiju pirms apstrādāšanas datorā vajadzēja skenēt, bet tagad attēls jau ir jūsu datorā. Atkrīt sarežģītais skenēšanas process, kura rezultātā attēls bieži vien zaudē kvalitāti. Pēc bildes apstrādes datorā to, tāpat kā oriģinālu, var izdrukāt.

 

Ērti glabāt attēlus

Filmiņu kaudzes un fotogrāfiju albumi paliek pagātnei. Tie aizņēma daudz vietas, jo visu vajadzēja glabāt akurāti. Ar fotogrāfijām, kas ir datorā, ir stipri vienkāršāk. Tās neaizņem vietu, var ērti apskatīt, pārsūtīt draugiem.

 

Video iespējas

Dažreiz gribas uzņemt ne tikai statisku attēlu, bet arī nelielu video fragmentu, ar skaņu, ar kādu piezīmi par šo vietu. Un, ja jau digitālie fotoaparāti spēj gaismu pārveidot elektriskajā signālā, tad kāpēc lai tie nespētu uzņemt arī nelielu filmu? Protams, ka spēj! Vairumā aparātu ir iebūvēts mikrofons un skaļrunis. Arī procesors spēj ātri uzņemt attēlus, pārveidot tos video formātā un pēc tam saglabāt atmiņas kartē, protams, kā video failu. To vēlāk uz datora var apskatīt ar kādu video atskaņošanas programmu.

Jāpiebilst gan, ka šādu fragmentu nevar uzskatīt par kvalitatīvu, jo fotoaparāta resursi tomēr vairāk ir paredzēti statisku attēlu apstrādei, bet video var uzskatīt par daudzu fotoattēlu sekvenci. Ar fotokameru uzņemts video parasti ir ar nelielu izšķirtspēju (320x240 pikseļi), arī skaņa ir mono. Šādu fragmentiņi ļoti labi der dažādu apsveikumu nosūtīšanai draugiem, un šo iespēju var uzskatīt par patīkamu papildinājumu pašam fotoaparātam, bet ne vairāk.

 

Iespēja savienot fotoaparātu ar printeri

Šāda funkcija nav visiem digitālajiem fotoaparātiem, bet parasti tikai tiem, kuru ražotāji ir arī printeru ražotāji. Šāda funkcija var būt interesanta un lietderīga tad, ja pa rokai nav datora un jūs no fotoaparāta gribat izdrukāt fotogrāfiju. Daži printeri spēj strādāt ar atmiņas karti. Un tad jau nav svarīgi, vai jūsu fotoaparāts ir savietojams ar printeri. Jūs ievietojat printerī atmiņas karti no fotoaparāta, ja ir tāda iespēja, izvēlaties attēlus, kuras gribat izdrukāt, un gaidāt rezultātu.

 

Digitālo fotoaparātu atšķirības

Parasti fotoaparātiem ir trīs klases – iesācēju, pusprofesionālās un profesionālās. Tie atšķiras gan ar funkcijām, gan ar kvalitāti, gan, protams, ar cenu.

 

Iesācēju kameras

Tās ir kompaktas, vieglas, ērti lietojamas pat nepieredzējušam fotogrāfam. Šīs klases kameras piedāvā lietotājiem automātiskas funkcijas, kas ļauj nedomāt, bet tikai izvēlēties, ko fotografēt. Attēls parasti ir pietiekams, lai vēlāk to izdrukātu standarta 10x15 cm izmērā. Tomēr tādas funkcijas kā zoom (pietuvināšana/attālināšana), rokas uzstādījumi un citas ir reti sastopamas vai arī nav īpaši labas. Piemēram, zoom biežāk ir digitālais, kas nozīmē, ka attēls tiks izstiepts. Tas stipri bojā attēla kvalitāti.

 

Pusprofesionālās kameras

Šīs klases kameras, iespējams, ir mazliet lielākas par iesācēju kamerām, bet kvalitatīvāka ir gan optika, gan CCD matricu. Šādām kamerām parasti ir 3-10 reizes pietuvināšanas iespēja (zoom), ir rokas režīmi, labāki energorādītaji (tās spēj ilgāk strādāt). Šādas kameras ļauj lietotājam izvēlēties, kādā formātā saglabāt attēlu. Tas var būt būtiski īpaši prasīgiem lietotajiem, kuri vēlas saglabāt attēlu bez zudumiem, kas var rasties kompresijas laikā. Cenas šādām kamerām sākas aptuveni no 600 ASV dolāriem.

 

Profesionālās kameras

Galvenā atšķirība ir CCD matrica ar lielāku izšķirtspēju (parasti virs 6 Mpix), maināmie objektīvi un tas, ka tie ir būvēti pēc spoguļkameru tehnoloģijas. Tās sauc arī par digitālām spoguļkamerām. Cenas sākas no 1500 ASV dolāriem.

 

Kā izvēlēties digitālo kameru

Ja jums vēl nav savas digitālas kameras, tā jāizvēlas no pirmajām divām klasēm. Profesionālās digitālās kameras ir pārāk dārgas, tāpēc tās nevar uzskatīt par iepazīšanas objektu.

Izvēloties digitālo kameru, uzmanība jāpievērš šādiem aspektiem:

-                           CCD matricas izšķirtspēja. Tā var būt līdz 5 Mpix, bet ne mazāka par 2 Mpix. Optimālais variants būtu 3 vai 4 Mpix. Tas ļaus uzņemt labas kvalitātes attēlus, kurus būs iespējams izdrukāt, bet attēla izmērs nebūs pārāk liels;

-                           izmērs, ergonomika. Digitālais fotoaparāts noteikti kalpos jums ilgi, tāpēc tam jābūt tādam, lai jums tas patiktu. Galvenais, lai to būtu ērti turēt rokās;

-                           optika, pietuvināšanas (zoom) iespējas. Labāk nopirkt kameru ar lielāku zoom, nekā ar lielāku funkciju klāstu;

-                           barošanas veids. Vislabāk, ja kamera strādā ar parastām AA tipa baterijām. Protams, labāk būtu nopirkt arī akumulatoru komplektu;

-                           atmiņas veids. Vislētākais un visizplatītākais ir CompactFlash. Bet bieži vien nav iespēju izvēlēties;

-                           lietotāju atsauksmes. Internetā var atrast forumus, kuros apspriež digitālās kameras. Tur var iepazīties ar lietotāju atsauksmēm, apskatīt attēlus. Labāk uzticēties citu vērtējumam, nekā pašam kalpot par izmēģinājuma trusīti.

-                            

Antons ALEKSANDROVS

 

Saites internetā:

http://www.photosight.ru

http://www.ixbt.com

http://www.foto.ru

http://www.dpreview.com

 

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001