Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Star FM — dzīvespriecīgāka un ātrāka mūzika

   

Aprīļa beigās Easy FM radioviļņos ieskanējās jauni džingli, piesakot radiostaciju ar nosaukumu Star FM. Patiesībā radio ir tas pats. Nedaudz mainīts tikai mūzikas formāts — skan ātrāka un priecīgāka mūzika, betstacijas īpašnieki un biroja cilvēki, ir tie paši, kas strādāja Easy FM. Arī programmu direktors ir tas pats — Ēriks Niedra. — Radio muzikālais saturs tagad vairāk atbilst tam, ko vēlas dzirdēt mūsu klausītāji, — skaidro Ēriks.

Klausītāji vēlas dzirdēt jestrāku mūziku

Star FM līdzīpašnieki ir liela Ziemeļeiropas mediju grupa Modern Times Group, kurai pieder TV 3, TV 1000, TV Shop, ZTV un radiostacijas Zviedrijā un Helsinkos. Tas nosaka profesionālu pieeju mediju darbības plānošanā, kas paredz arī iespējami precīzāk zināt auditorijas intereses. Šādas investīcijas radio popularitātes noskaidrošanai ir visai dārgas. Kā notiek auditorijas testēšana? Visu dziesmu, kas skan ēterā, 10–15 sekunžu fragmenti tika piedāvāti noklausīties 400 cilvēkiem, kas atlasīti pēc dažāda vecuma, dzimuma un sociālā statusa. Apkopojot viņu vērtējumu pēc piecu baļļu skalas, tika iegūts priekšstats par to, kādas dziesmas auditorijai patīk vislabāk, bet kādas — apnikušas vai pat sākušas kaitināt. Radiostacijai kļuva skaidrs, ka klausītājiem lielākoties ir patikusi Easy FM skanējuma ievirze, tomēr viņi vairāk gribētu dzirdēt dzīvespriecīgāku un jestrāku mūziku. Bet stacijas pārdēvēšanas nepieciešamību noteica tas, ka muzikālā satura izmaiņas automātiski nosaka arī tā saucamā radioformāta maiņu.

Star FM muzikālā karte

Jau pagātnē tie laiki, kad entuziasti ēterā darbojās sava prieka pēc, piedāvādami muzikālu kokteili. Latvijā komercstacijas tagad darbojas pēc Rietumu radio biznesā pārbaudītiem principiem, kad pēc nosaukuma vien var spriest, kādas ievirzes radio ir noteiktā vilnī. Piemēram, Star FM nekad neskanēs Merilins Mensons, kas ir pārāk crazy, vai Džo Dasēns, kas diemžēl bijis populārs pārāk sen un tieši Star FM klausītājiem nav saistošs. Star FM skanēs jau iepriekšējos gados iepatikusies mūzika un arī mūsdienās aktuāla mūzika — joprojām maigas melodijas, bet būs vairāk dziesmu ātrākā tempā, lai klausītājiem neapniktu un viņus valdzinātu tieši šī radiostacija. Bet, kā saka Ēriks Niedra, Star FM nebūs tikko radušos hītu vai deju mūzikas stacija. Šajā nišā darbojas citas stacijas. Stāvoklis Latvijas radiobiznesā ir nostabilizējies, un katrs radio ieņēmis ne tikai konkrētu tirgus sektoru klausītāju daudzuma ziņā, bet arī radioformātā. Piemēram, latviešu popmūzika skan valsts radiootrajā kanālā. Lai gan Star FM auditorijas testēšana parādīja, ka tai patīk arī mūsu pašu mūzika (no 450 dziesmām pirmajā desmitniekā bija četras latviešu valodā skanošas!), tomēr šajā stacijā, kā domā Ē. Niedra, latviešu mūzikas nebūs daudz. Star FM auditorija ir no 20 līdz 40 gadu vecumā, kopumā pēc reitingiem klausītāju daudzums Rīgā var sasniegt līdz 100 000. Tā kā stacijai ir septiņi raidītāji, kas aptver visu valsts teritoriju, kopumā radiostacijai ir aptuveni 250 000 uzticamu klausītāju.

Auditorijas testēšana atklāj pārsteigumus

Ēriks Niedra vienmēr bijis pārliecināts, ka latviešiem ļoti patīk ziņas. Šķitis, ka tās viņi varētu klausīties no rīta līdz vakaram. Bet testēšana nedaudz pārsteidza — nē, nav daudz klausītāju, kuriem dienas laikā ir interese par aktualitātēm Latvijā un pasaulē. Tāpēc ziņas būs tikai rītos no 6 līdz 10. Izrādās, ka klausītājiem ēterā labāk patīk dzirdēt vīriešu, nevis sieviešu balsis. Tas gan varētu būt tieši sieviešu viedoklis. Ē. Niedra pieļauj, ka vīrieši samierinās arsieviešu gaumi un tai nepretojas — ja braucot mašīnā skan mūzika, kas vīrietim varbūt nav pārāk tuva sirdij, viņš neiebildīs pret līdzbraucējas muzikālajām simpātijām. Bet sievietes gan parasti apstrīdot vīriešu gaumi, kam vairāk atbilst roķīgāka mūzika,un vīrieši piekāpjas. Un, ja jau auditorija vairāk vēlas dzirdēt vīriešu balsis, tad Star FM šo principu ir ievērojis, izvēloties radiodīdžejus.
   

Ilmārs BĒRZIŅŠ

SIA Star FM
Zaķusalas kr. 3, Rīgā, LV–1509
Tālr. 7200544
Fakss 7820304
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001