Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Piezīmjdatora izvēle

   

IBM T sērijas ThinkPadi

 

Piezīmjdatoram nav lielāka ienaidnieka par tā īpašnieku. Viņš var to nomest zemē, ieliet kafiju tastatūrā, sasaldēt naktī automašīnā un tūlīt pēc tam darbināt to pārkurinātās telpās. Šie ir tikai daži populārākie piezīmjdatoru spīdzināšanas paņēmieni, bet ikdienā to ir krietni vairāk. Izvēloties portatīvo datoru, pircējs parasti par to nedomā. Tāpat reti apsver, kādas papildu prasības mobila datora lietošana izvirza datu aizsardzībai, drošībai, komunikācijām un lietotāja atbalstam. Vidusmēra pircējs piezīmjdatora iegādei pieiet ar galda datora mērauklu, kas ir līdzvērtīgi, kā izvēlēties mobilo tālruni, domājot, ka pērk faksa aparātu.

 

Jauda

Pirmais, kam pircējs pievērš uzmanību, ir datora jauda, kas bez šaubām ir viens no svarīgākajiem rādītājiem. Tieši šeit ir vislielākā iespēja kļūdīties, jo bieži ar to vienkāršoti saprot procesora taktsfrekvences ātrumu. 2003. gada labākais Intel korporācijas produkts Pentium M procesors ar 1.6Gz taktsfrekvenci pēc veiktspējas pārspēj 2.4GHz Mobile Pentium 4 (skat. 1. grafiku). Interesanti, ka jaudas starpība ir aptuveni tāda pati, cik 2.4GHz Mobile Pentium 4 savukārt ir pārāks par uz pusi zemākas taktsfrekvences Mobile Pentium III 1.2GHz. Pirms salīdzināt taktsfrekvences, ir jāpārliecinās, vai tiek salīdzināti vienādas uzbūves procesori. Šobrīd piezīmjdatoros bez citiem ražotājiem ir sastopami seši dažādi Intel procesori.

Būtiski procesora jaudu var ietekmēt tā energopatēriņš. Atcerēsimies, ka Intel Speedstep tehnoloģijai, kas novērš procesora pārkaršanu, ir arī sava ēnas puse - tā dinamiski samazina procesora takstfrekvenci. Rezultātā augstāka energopatēriņa procesors ir potenciāli lēnāks, jo ir vairāk pakļauts pārkaršanai, kad tā jauda krītas. Izšķiroša nozīme ir dzesēšanas sistēmas un vispār piezīmjdatora uzbūvei. Šeit arī sākas saruna par dažādu ražotāju atšķirībām, jo viens no grūtākajiem uzdevumiem ir novērst piezīmjdatoru pārkaršanu. Vieglākais veids ir palielināt sistēmas izmērus, bet tas ir  pretrunā ar lietotāju vēlmi pēc mobilitātes. Var ierīkot jaudīgus ventilatorus, bet tad tas šņāks kā tvaika mašīna pirms pacelšanās. IBM ThinkPad piezīmjdatoriem ir izstrādājis speciālu šķidruma dzesēšanas sistēmu, kas lieko siltumu nogādā uz tastatūras pamatni, kuras virsma ļauj tam aizplūst gaisā. Nepieciešamības gadījumā papildus tiek darbināts procesora vadīts trīsātrumu ventilators. Šāda efektīva dzesēšana paildzina bateriju darbības laiku un nodrošina procesora maksimālu veiktpsēju, jo lietotājs, kurš jaudīga piezīmjdatora iegādei ir iztērējis pietiekoši lielus līdzekļus, sagaida, ka visa šī jauda arī būs viņa rīcībā.

 

Uzbūve

Lietotāji vēlas pēc iespējas kompaktākus un drošākus piezīmjdatorus. Kādai tad ir jābūt mobilā datora uzbūvei, lai tas spētu pārciest iepriekš minētos pārbaudījumus, neupurējot mobilitāti?

Pirmkārt, nopietna uzmanība ir jāpievērš materiāliem, kas ir izmantoti datoros. Šobrīd lielākajai daļai piezīmjdatoru ir plastmasas korpusi, kas ir salīdzinoši lēts materiāls, bet tā izturība ir tālu no ideālas. Lai šo trūkumu kompensētu, korpuss tiek veidots biezāks, bet tas padara datoru masīvu. ThinkPad T sērijas piezīmjdatora korpuss ir veidots no speciāla ar titānu stiprināta oglekļa un plastmasas šķiedras materiāla. Ekrāna matricu, kas ir viena no dārgākajām piezīmjdatora daļām, sargā magnēzija plāksne. Nerūsējošā tērauda eņģes nodrošina ciešu vāka noslēgšanos, ko stiprina divi fiksatori. ThinkPad tastatūra ir ūdensnecaurlaidīga ar šķidruma uztveršanas šālīti. Tas pasargā no šķidruma, piemēram, kafijas iekļūšanas datorā.

ThinkPad T sērija ir pirmie piezīmjdatori, kuros izmanto jaunā parauga 9,5 mm augsto optisko disku pierasto 12,5 mm iekārtu vietā. Tas ļauj būtiski samazināt datora izmērus un masu. Rezultāts ir iespaidīgs - ThinkPad T41 svars ceļojuma izpildījumā ir tikai 2 kg, vidēji par 20 procentiem mazāk nekā analoģiskiem citu ražotāju datoriem, bet augstums sistēmai ar optisko disku ir tikai 26 mm. Tāpat IBM vienīgais no ražotājiem saņēma PC Magazine gadskārtējā apskatā Service & Reliability A novērtējumu par piezīmjdatoru kvalitāti un izturību (skat. 2. grafiku).

 

Informācijas aizsardzība

Nereti par pašu piezīmjdatoru daudzkārt vērtīgāka ir informācija, kas glabājas tā cietajā diskā, tāpēc tās aizsardzībai tiek pievērsta īpaša uzmanība. ThinkPad diska konektors ir veidots kā atspere, kas amortizē triecienu un neļauj lauzt sistēmplati. Pats disks atrodas gumijotā ietvarā, kas nav tieši savienots ar korpusu un absorbē triecienu. Tomēr visvairāk apdraudēts disks ir tad, ja tas saņem triecienu datu nolasīšanas vai rakstīšanas brīdī, kad diska galviņa atrodas virs tā virsmas. Trieciena rezultātā galviņa un virsma saskaras un abas tiek bojātas. Lai novērstu šo potenciālo defektu ThinkPad T41 ir apgādāts ar unikālu IBM izstrādātu APS (Active Protection System) sistēmu. APS darbības pamatā ir speciāls sensors, kas fiksē paātrinājumu, kas raksturīgs datora kritienam, un tai brīdī noparko cietā diska galviņu. Kad stāvoklis stabilizējas, sistēma atsāk normālu darbu. Šādi diska drošums pret triecieniem uzlabojas aptuveni četrkārt.

ThinkPad piezīmjdatoros izmanto virkni līdzekļu, kas to pasargā no neautorizētas piekļuves. To veic IBM ESS 2.0 (Embedded Security Subsystem) drošības sistēma, kuras darbības pamatā ir iebūvēta informācijas drošības mikroshēma, kas kombinācijā ar atbilstošu programmatūru nodrošina informācijas šifrēšanu un šifra atslēgu glabāšanu. Tāpat ESS realizē paroļu pārvaldīšanu, lietotāja autentifikāciju bezvadu datu pārraides un VPN nodrošinājumam, kā arī lietotāja identifikāciju, to skaitā pirkstu nospiedumu, viedkaršu, un citu identifikācijas metožu nodrošinājumu. ThinkPad piezīmjdatoros izmanto arī tradicionālos aizsardzības līdzekļus - sistēmas ieslēgšanas paroli, cietā diska paroli, Kensingtona atslēgu un ThinkPad identifikācijas kodu.

 

ThinkVantage tehnoloģijas

Šodien sagaidām, ka modernā piezīmjdatorā būs pieejami visi jaunākie tehnoloģiskie risinājumi. Tomēr ne mazāk svarīgs aspekts ir lietotāja ērtība tos izmantot. Piemēram, ThinkPad T41 piedāvā plašu komunikāciju izvēli: Gigabit Ethernet, modem, Infrared, Bluetooth, 802.11 a/b/g, bet lietotājam var būt problēmas ar šo ierīču instalēsanu, konfigurēšanu vai pārslēgšanos no viena sakaru veida uz citu.

IBM piedāvā Access Connections programmatūru, kas ļauj pārvaldīt šos pieslēgumu veidus un padara to lietošanu vienkāršu. ThinkPad piezīmjdatoros ir pieejama virkne šādu aparatūras un programmatūras risinājumu, kas atvieglo to ekspluatāciju. Visu šo līdzekļu kopuma apzīmēšanai IBM lieto nosaukumu ThinkVantage Technologies. Tās ietver jau iepriekš pieminētās Access Connections un Embedded Security Subsystem, kā arī Rapid Restore lietotāju datu arhivēšanai un atjaunošanai, Access IBM palīdzības saņemšanai un vēl virkni tehnoloģiju korporatīviem lietotājiem - ImageUltra Builder, System Migration Assistant un Remote Deployment Manager. Vairāk informācijas var atrast http://www.pc.ibm.com/europe/think/en/thinkvantage.

 

Uzticams partneris

Labs piezīmjdators ir kas vairāk nekā vienkārši instruments, ar kura palīdzību var veikt dažādus darba uzdevumus. To vienmēr ņem līdz, un bez tiešajām darba funkcijām tas palīdz uzzināt, mācīties, ceļot, kolekcionēt, izklaidēties utt. Piezīmjdatora dizains, marka un klase apliecina lietotāja prestižu un stāvokli. Darba nespējīgs piezīmjdators ir vienkārši nederīgs priekšmets, turpretī drošs portatīvais ir tev uzticams partneris. 

 

 

Mārtiņš GRANTS

Personālo sistēmu grupa, IBM Latvija

 

Jaudas salīdzinājums *)

MobileMark

Pentium III Mobile Processor-M 1.20 GHz

134

Mobile Pentium 4 Processor-M 2.4Ghz

164

Pentium M Processor 1.60 GHz

189

*) Pēc Intel datiem

 

 

Baterijas darba laiks *)

Minūtes

 

 

Pentium III Mobile Processor-M 1.20 GHz

235

Mobile Pentium 4 Processor-M 2.4Ghz

172

Pentium M Processor 1.60 GHz

306

*) Pēc Intel datiem

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001