Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Wi-Fi brāļojas ar GPRS

   

Lattelekom

 

SP jau vairākkārt vēstījusi par publisko bezvadu interneta telpu Wi-Fi (hotspot) sekmīgo izplatību Latvijā. Pērn Lattelekom noslēdzis līgumus par 50 bezvadu interneta telpu izveidi Rīgā, Ventspilī, Liepājā, Jelgavā un Valmierā. Šāgada prognozes liecina, ka to izplatība būs vismaz divkārt straujāka. Tomēr, vai ir iespējams ko līdzīgu šim populārajam pakalpojumam piedāvāt vēl plašākam lietotāju lokam un jau tūlīt? Izrādās, jā. Un šī maģiskā formula ir: Wi-Fi + GPRS. Plašāk par šo lielisko risinājumu, kas tapis [UJ1]  sadarbībā ar LMT, SP stāsta Lattelekom Jauno biznesu daļas projekta vadītājs Uģis JANAITIS.

 

Kāpēc kopā ar GPRS?

Publisko bezvada interneta telpu lielākais ierobežojums ir iespēja piekļūt internetam līdz 300 metru rādiusā no bezvadu pieslēguma punkta, jo to nosaka attiecīgais Wi-Fi standarts (802.11). Tiesa, raugoties no biznesa viedokļa, tas nemaz nav slikti, jo kāda gan interese viesnīcas īpašniekam, kurš ierīkojis savā viesu namā bezvadu interneta telpu, barot (par brīvu!) arī konkurējošās viesnīcas klientus, kas atrodas blakus kvartālā. Iespējams, ka reiz arī Latvijā būs pieejami Wi-Fi pieslēgumi ar lielāku  darbības rādiusu[UJ2]  (šāda tehnoloģija, kurā izmantots jaunāks Wi-Fi standarts, jau tagad sāk darboties dažās Eiropas valstīs), kurus acīmredzot kopīgi apsaimniekos vairāki uzņēmumi.

Protams, lietotāji labprāt vēlētos, lai bezvadu internetam varētu piekļūt no jebkuras vietas Latvijā un jau tūlīt. Tieši šādu iespēju piedāvā Lattelekom projekts[UJ3] , kura būtība izsakāma ļoti īsi: Wi-Fi + GPRS. Pakalpojuma oficiālā atklāšana notika 3. martā, bet testa režīmā tas darbojās jau trīs mēnešus pirms tam.

- Piedāvājot pakalpojumu, vairāk domājam par tādiem cilvēkiem, kuri bieži ir kustībā un kuri varētu izmantot ne tikai Wi-Fi, bet arī GPRS datu pārraides tehnoloģiju. - skaidro Uģis Janaitis. - LMT tīkla pārklājums ir 98 procenti Latvijas teritorijas, tā ka nelielas bezvadu interneta sesijas ir iespējamas jebkurā Latvijas vietā un vairs nav jātraucas uz tuvāko Wi-Fi zonu. Jaunā pakalpojuma potenciālie lietotāji varētu būt visi[UJ4] ,  kuriem ir portatīvais dators.

Uģis Janaitis no pieredzes zina stāstīt, ka Vācijā ir pilsētas, kas pārklātas ar Wi-Fi zonām, un arī tajās plaši izmanto kopējo GPRS - Wi-Fi pakalpojumu, - īpaši tie, kuri allaž ir ceļā, bet vēlas būt informēti par visām biznesa aktualitātēm. Viņiem vajadzīgs pakalpojums, kas ļautu vienmēr piekļūt internetam, internetbankai, uzņēmuma tīklam, sūtīt e-pastu utt. Šis apvienotais pakalpojums ir ērts tieši tāpēc, ka bezvadu internetam var piekļūt abējādi - gan Wi-Fi, gan GPRS zonā.

Protams, internetam var piekļūt arī, lietojot tikai GPRS tehnoloģiju. Tomēr šī piekļuve nav nedz tik ērta (paralēli darbam internetā nevar zvanīt un saņemt zvanus; mobilā tālruņa ekrāns ir pārāk mazs), nedz tik ātra kā Wi-Fi zonā. Lielākā privilēģija, lietojot apvienoto pakalpojumu, ir tāda, ka abas tehnoloģijas var izmantot paralēli, izvēloties attiecīgajai interneta sesijai piemērotāko. Lietišķu prezentācijas failu sagatavošanai un sūtīšanai, darbam uzņēmuma iekšējā tīklā u.tml. noteikti pareizāk būtu izvēlēties tuvāko Wi-Fi zonu, jo tur ir krietni lielāks reālais datu pārraides ātrums (Wi-Fi -2 Mbit/s; GPRS - 30-40 kbit/s) un arī darbs veicas daudz raitāk. Turpretī, ja atrodaties kādā nomaļā lauku nostūrī, kur Wi-Fi zonu vēl nav, bet steidzami jāpārbauda bankas konta stāvoklis, jāuzzina biržas jaunumi vai jānosūta e-pasts, varat to izdarīt ar GPRS tehnoloģijas palīdzību. Var teikt arī tā, ka GPRS vienmēr ir pie rokas kā ērts rezerves variants vai papildnodrošinājums. Protams, reizēm tas var kļūt arī par vienīgo glābiņu.

 

Combi karte

Lai pārslēgtos no Wi-Fi zonas uz GPRS un otrādi, vajadzīgas īpašas kartes, kuras paredzētas tikai datu pakalpojumiem. Šobrīd vienīgais šo karšu ražotājs ir Nokia. Eiropas un arī Latvijas tirgū pieejama Nokia Wireless LAN un GPRS apvienotā karte Combi (tā darbojas ar SIM karti). Šīs kartes ražotas pēc viena standarta, der visiem portatīvajiem datoriem, un tās var iegādāties jebkurā valstī. Protams, dažādu izplatītāju cenas var būt atšķirīgas. Latvijā tās nopērkamas TeleParks veikalos, un to pašreizējā cena ir 159 lati. Tomēr, tirgum paplašinoties un ienākot jauniem ražotājiem (Sony jau pieteicis sevi šajā tirgū), cenas varētu pazemināties.

Protams, kā jau katram interneta pieslēgumam, arī šim paredzēta ikmēneša abonēšanas maksa - Ls 24,99. Toties tas nodrošina visu Wi-Fi zonu lietojumu bez jebkādiem laika un datu pārraides apjoma ierobežojumiem. Abonēšanas maksā ietilpst arī norēķini par GPRS lietošanu, lai gan šajā gadījumā datu pārraides apjoms ir ierobežots, bet tas ir pietiekami liels (40 MB), lai pat aktīvam GPRS lietotājam būtu gana. Protams, tas nenozīmē, ka nevarētu izmantot vēl lielāku datu apjomu, bet tad par to jāmaksā papildus.

 

Viesabonēšana

Gan prognozes, gan reālā pasaules pieredze liecina, ka apvienotais Wi-Fi/GPRS pakalpojums kļūs aizvien populārāks un tā lietošanas nosacījumi - aizvien izdevīgāki. Straujš lietotāju pieaugums panākams, gan padarot pakalpojumu vēl pievilcīgāku pašu mājās, gan nodrošinot tā izmantošanu ārzemēs tieši uz tādiem pašiem nosacījumiem kā Latvijā. Tāpēc Lattelekom centīsies pēc iespējas ātrāk noslēgt viesabonēšanas līgumus par Wi-Fi/GPRS izmantošanu - sākotnēji vismaz populārāko Eiropas valstu operatoru tīklos. Pirmais līgums - protams, ar Igauniju - jau noslēgts (igauņi ieviesa apvienoto Wi-Fi/GPRS karti pirms gada). Šogad[UJ5]  plānots noslēgt viesabonēšanas līgumus ar TeliaSonera (Zviedrijā un Somijā) un, iespējams, arī ar dažām citām Wi-Fi zonas valstīm.

Kad šie līgumi sāks darboties, Wi-Fi/GPRS pakalpojuma lietotājs, piemēram, atgriežoties no darījumu brauciena Londonā un gaidot lidostā reisu uz Rīgu, varēs lietderīgi izmantot laiku bezvadu interneta telpā.

 

Kad ceļotājs atgriežas mājās

Jaunais bezvadu interneta piekļuves pakalpojums galvenokārt paredzēts darbam ārpus biroja un mājas. Kad lietotājs atgriežas darba vietā vai mājās, portatīvais dators meklēs tur mobilo bāzes staciju, t. i., bezvadu interneta telpu, lai turpinātu strādāt tādā pašā režīmā. Tas ir iespējams, ja birojā vai mājās ir ierīkots risinājums Bezvadu birojs vai Bezvadu māja, kura centrālais elements ir lokālā bāzes stacija. Otra iespēja, - ja esat, piemēram, Hewlett Packard jaunā piezīmjdatora modeļa nx9005 īpašnieks, tad viss ir krietni vienkāršāk, jo tajā ir integrēts bezvadu pieslēgums un  [UJ6] Wi-Fi karte.[UJ7] [UJ8] 

Ja jūsu rīcībā nav nevienas no šīm iespējām, tad neatliek nekas cits kā no bezvadu pasaules brīvības atkal ieslēgties vadu pasaulē.

 

Perspektīva

Paralēli vēl straujāk turpināsies arī jaunu Wi-Fi telpu atklāšana Latvijā. Šogad plānots atvērt vēl vismaz 100 bezvadu interneta telpu. Tuvākajā laikā tādas varētu būt viesnīcā Radisson SAS, McDonald, Statoil benzīntankos, automazgātavās u. c. Turpināsies arī to izplatība ārpus Rīgas.

Noteikti attīstīsies arī veiksmīgā Wi-Fi/GPRS tandēma otra puse. Jau šobrīd jūtams, ka, tieši pateicoties jaunajām iespējām, aizvien straujāk pieaug klientu interese par GPRS, jo palielinās tā lietošanas vērtība. Turklāt tad, kad komercrežīmā sāks darboties 3G tīkls, palielināsies datu pārraides ātrums un 3G tehnoloģija varēs vismaz daļēji aizvietot GPRS (protams, tajos reģionos, kur būs uzbūvēts 3G tīkls).  Noteikti paplašināsies arī Wi-Fi publisko interneta bezvadu piekļuves telpu tīkls un aizvien palielināsies to nozīme, jo pasaulē un acīmredzot arī Latvijā pakāpeniski tiks ieviesti  jaunāki Wi-Fi standarti, kuri nodrošinās gan vēl lielāku datu pārraides ātrumu, gan lielāku darbības rādiusu. Turklāt prognozes liecina, ka pēc gadiem trim arī Latvijā portatīvo datoru būs vairāk nekā galda datoru. Tad arī šie bezvadu risinājumi iegūs gluži citu jēgu un vērtību.

 

Gunta KĻAVIŅA


 [UJ1]Nav cieša sadarbība.

 [UJ2]Nezinam vai būs vai nebūs?

 [UJ3]Tas ir Lattelekom projekts, kurā izmanto LMT GPRS pakalpojumu.

 [UJ4]Ne tikai LMT klienti.

 [UJ5]Šajā gadā ar Telia Sonera par Zviedriju un Somiju un tuvākā laikā ar pārējām valstīm.

 [UJ6]Ir iebūvētsa tikai WiFi karte. GPRS tīklam ir nepieciešama cita karte.

 [UJ7]

 [UJ8]

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001