Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Brazīlijas ķeizars un runājošais aparāts

   

SAKARU NIEKI I-04

Aleksandrs Bells 1876. gada jūnijā Filadelfijā, pirmajā pasaules elektrotehniskajā izstādē, demonstrēja savu izgudrojumu – stobriņu. Tajā, turot pie mutes, varēja runāt, bet, turot to pie auss, varēja dzirdēt, ko saka otra persona, turot stobriņu pie mutes. Tas bija telefona pirmsākums. Izstādes apmeklētāji Bella ierīci uzskatīja par rotaļlietu un atstāja bez ievērības. Kādu dienu Brazīlijas ķeizars dons Pedro apmeklēja izstādi un apstājās pie mazā aparāta, kuru demonstrēja Bells. Belss runāja un stobriņā, kurš bija vērsts pret apmeklētāju, bija dzirdama balss.

- Kas tas ir, - ķeizars pārsteigts jautāja, - vai runāja šis instruments? 

- Jā, majestāte, tas izpilda savu uzdevumu un, ja jums labpatiktos man palīdzēt, tas drīz vien runās no Filadelfijas uz Buenosairesu vai uz citu vietu pasaulē, kur vien jūsu majestāte vēlēsies!

Visi apmeklētāji sekoja ķeizara piemēram, katrs pēkšņi uzskatīja par pienākumu ieinteresēties par aparātu. Nākošajā dienā visi laikraksti veltīja garus rakstus Bella aparātam. Tas kļuva slavens, bet bija arī skeptiķi. Kāds zinātnieks domāja, ka, pārveidojot elektrisko signālu skaņā, dažii vārdi var pazust.

 

Parīzes SVP dienests

1936. gada decembrī Parīzes pasta ministrs Mandels noorganizēja dienestu SVP (no franču s’il vous plait  - lūdzu). Katrs, kam vajadzīgs kāds padoms vai pakalpojums, var piezvanīt uz SVP un saņemt atbildi vai pakalpojumu. Ik dienas tika saņemts vairāk nekā 500 izsaukumu, un visi pieprasījumi, lai cik arī fantastiski tie būtu, tika izpildīti. Bija vienkārši jautājumi: - Cikos atiet vilciens uz Nicu? Kad atver kasi tādā un tādā teātrī? Kādā restorānā var klausīties čigānu kori? - Par katru vienkāršu jautājumu vajadzēja maksāt vienu franku (toreiz 20 sant.). Bija arī jokdaru jautājumi: - Cik maksā Pacifix tipa lokomotīve, cik litru eļļas vajadzētu, lai pārklātu visu Atlantijas okeāna virsmu? (maksa par atbildi uz tādu jautājumu - 150 franki). Par visvieglāko SVP darbinieki uzskatīja kāda skolēna jautājumu: - Cik kvadrātcentimetru ir vienā kvadrātmetrā?

SVP nodaļai varēja uzticēt nopirkt un aiznest puķes kādai personai, vai nopirkt un atnest šampanieti. Kāds amerikānis lūdzis, lai viņam atnes pusizdzerto viskija pudeli, kuru viņš esot aizmirsis kādā Monmartras veikalā (adresi gan viņš neatcerējās). SVP darbinieki apmeklējuši vairākus restorānus, pudeli atraduši un pēc pusotras stundas to atveduši.

Bijis arī tāds gadījums. Kādās kāzas no ielūgtajiem viesiem ieradušies tieši 13. Neviens no viņiem nav gribējis būt par trīspadsmito. Zvanījuši SVP, lai atsūta kādu jaunkundzi kā četrpadsmito viesi. SVP pasūtījumu izpildīja. Tiesa, visu viesu ievērības centrā bijusi šī jaunkundze, nevis jaunlaulātie. 

 

 

Telegrāfa kļūda - izdevēja laime

Kāds Vīnes grāmatu tirgotājs saņēmis no ASV kinofilmu firmas lūgumu atļaut uzņemt kinofilmu pēc viņa uzrakstītās un izdotās lugas un lūdza nosaukt, kāda summa par to būs jāmaksā. Izdevējs atbildējis: - 4000 dolāru.

Pēc divām dienām pienākusi otra telegramma: - Esam ar mieru maksāt  augstākais 30 000 dolāru. - Izdevējs bijis nesaprašanā – prasa 4000, bet piedāvā 30 000, tomēr nopratis, ka telegrāfists ir pielaidis kļūdu un nosūtījis skaitli 40 000. Izdevējs atbildējis: - Pēdējā cena - 32 000 dolāri. - Kinofirma samaksājusi prasīto summu.

 

Pasta administrāciju prasības 1934. gadā

Vācijā visiem ierēdņiem jāpāriet uz vācu rakstību. Latīņu burtus var lietot tikai ārzemju sarakstē. Sveicinoties jāpaceļ izstiepta labā rokā un jāsaka: - Heil! - Ja labajai rokai ir kādi kropļojumi un to nevar pacelt, tad drīkst sveicienam pacelt kreiso roku.

Lietuvā ar valdības rīkojumu noteikts, ka ierēdņiem obligāti jāpērk zoss cepetis un jādzer piens tējas vietā. Polijā ieviesti jauni formas tērpi, kuri stipri līdzīgi armijas tērpiem.

Vācijā pazīstamais bargais ģenerālpastmeistars Stefani mēdzis bieži izbraukt pēkšņās revīzijās. No viņa revīzijām pasta darbinieki baidījās un centās tuvākos kaimiņus brīdināt. Tā kāda iestāde pēc revīzijas sūtījusi telegrammu tuvākajai pasta nodaļai: - Stefani ceļā, punkts. Visur bāž degunu, punkts. - No kaimiņu pasta nodaļas pienāk atbildes telegramma: - Par vēlu, punkts. Deguns jau iebāzts. Stefani.

Amerikāņu žurnāls Wireless World rakstīja, ka sakaru nozarei darba netrūks, jo tuvākajā laikā dzīvu cilvēku varēs sadalīt atomos, tos ar radioviļņiem pārsūtīt uz citu vietu un, no jauna saliekot atomus kopā, transformēs cilvēku. Nevajadzēs pirkt biļetes un pavadīt daudzas dienas ceļojumā no Eiropas uz Ameriku.

 

Jāzeps LĪDUMS

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001