Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Ultramenu tehnoloģija ir klāt!

   

Šāgada izstādes Baltic IT&T nagla neapšaubāmi bija jaunās Ultra DSL (Digital Subscriber Line) tehnoloģijas prezentācija Lattelekom stendā. To dēvē gan par apvērsumu Latvijas interneta tehnoloģijās, gan par pierādījumu, ka mēs vismaz telekomunikāciju attīstībā ne par matu neatpaliekam no Centrālās un Rietumu Eiropas. Patlaban vēl notiek Ultra DSL pakalpojuma testēšana, bet komerciālais piedāvājums sāksies jūnijā. Tas būs pieejams vairāk nekā 50 000 klientu Rīgas centrālajā daļā.

Lattelekom neatpaliek no Eiropas

Lattelekom ievieš pakalpojumu Ultra DSL gandrīz vienlaikus ar lielākajiem Eiropas telekomunikāciju uzņēmumiem (pērnā gada nogalē to klientiem sāka piedāvāt tikai dažās visattīstītākajās valstīs — Somijā, Beļģijā, Holandē, Vācijā, Zviedrijā). Toties par DSL īpašo popularitāti var spriest pēc ASV pieredzes, kura šo progresīvo pakalpojumu sāka ieviest jau pirms diviem gadiem. Amerikāņi prognozē, ka 2005. gadā ASV būs aptuveni 20 miljoni DSL pieslēgumu, bet visā pasaulē tuvākajos piecos gados — vismaz 45 miljoni. Cik liela tur būs Latvijas daļa, varēsim spriest pēc klientu aktivitātes jau šāgada nogalē.

Kāpēc Ultra DSL ir tik īpašs?

Jaunais pakalpojums ir balstīts uz progresīvu datu pārraides tehnoloģiju. Tā pašreizējās telefona līnijas pārveido pastāvīgā ātrā interneta savienojumā, kas papildina visas parastā tālruņa funkcijas. Ultra DSL ļauj izmantot abonenta līniju vienlaikus gan balss un faksa, gan datu pārraidei. Ultra DSL pakalpojuma lietojums var būt visdažādākais — pastāvīgs platjoslas interneta pieslēgums, tālmācība, videokonferences, e-komercija. Nedaudz tālākā nākotnē būs pieejami arī tādi lietojumi kā pieslēgums mājas birojam (teleworking), attālinātu datortīklu savienošana (IP virtuālais privātais tīkls), balss pārraide datu tīklos (VoIP), nākotnē — digitālā TV un arī video pēc pieprasījuma.

Vismaz 200 reižu ātrāks

Pakalpojuma ieviešanas sākumā klientiem tiks piedāvāti pieslēgumu ātrumi līdz 1 Mbit/s un 2 Mbit/s, tātad līdz pat 70 reizēm ātrāk, nekā izmantojot 28,8 Kbit/s iezvanpieejas modemu. Pastāvīgu liela ātruma piekļuvi internetam nodrošina ADSL modemu tehnoloģija, kas izmanto pašreizējo telefona līniju virsskaņas frekvenču joslu un Lattelekom ATM maģistrālo datu pārraides tīklu. Attīstoties DSL tehnoloģijai un augot pieprasījumam, ar laiku tiks piedāvāti pieslēgumi ar ātrumu pat 6–7 Mbit/s, kas ir vairāk nekā 200 reižu lielāks par analogā tīkla datu pārraides ātrumu (tas nozīmē, ka, piemēram, 100 MB datu apjomu var saņemt nedaudz vairāk kā minūtes laikā!). Protams, skatoties vairāku gadu perspektīvā, izmantojot VDSL tehnoloģiju, būs iespējams Ultra DSL pieslēguma ātrumu palielināt vēl vairāk — līdz pat 20–30 Mbit/s.

Citas priekšrocības

Atšķirībā no parastās tālruņa līnijas, kurai maksa par lietojumu tiek aprēķināta atbilstoši patērētajam laikam, par Ultra DSL līnijas izmantošanu tiek noteikta fiksēta abonēšanas maksa, kas atkarīga no informācijas saņemšanas un pārraides ātruma lejup un augšup virzienā, piemēram, 1 Mbit/s / 256 Kbit/s vai 2 Mbit/s /512 Kbit/s. Interneta lietotājiem, izmantojot Ultra DSL, ir iespēja ietaupīt, lietojot līniju 24 stundas diennaktī, nevis maksājot par katru interneta pieslēguma minūti, kā tas ir parastajā vai IDSN variantā. Pretēji kabeļu televīzijas tīkla modemiem, kur pārraides ātrums ir atkarīgs no tīkla lietotāju daudzuma, Ultra DSL allaž ir stabilā darba režīmā, jo Ultra DSL līnijas ar interneta pakalpojumu sniedzēju (IPS) savieno platjoslas ATM pamattīkls. Ultra DSL nodrošina arī augstu drošību, jo klientu ar IPS savieno privāts virtuālais savienojums (no punkta līdz punktam).

Ierobežojumi

Par daļēju Ultra DSL ierobežojumu varētu uzskatīt vienīgi to, ka šā pakalpojuma pieejamība un pieslēguma ātrums ir atkarīgs no tā, kādā attālumā no centrāles klients atrodas (ja tas ir vairāk nekā 4 km, nevar iegūt lielāku pieslēguma ātrumu par 4 Mbit/s) un kāda ir tālruņa līnijas kvalitāte. Lai noteiktu optimālo Ultra DSL pieslēguma ātrumu, Lattelekom speciālisti testē konkrētās līnijas pakalpojuma ierīkošanas brīdī, taču, ja klienta pieprasītais ātrums ir augstāks, nekā spēj nodrošināt viņa abonenta līnija, paredzēts izskatīt tās nomainīšanas iespējas. Potenciālie klienti var pasūtīt Ultra DSL pakalpojumu pie Lattelekom klientu apkalpošanas vadītājiem, Apollo un citiem IPS, kā arī zvanot pa tālruni 8008040.
   

Sīkāka tehnoloģiska informācija atrodama interneta mājas lapā: http://www.ultradsl.lattelekom.lv
   

Anita KĻAVA
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001