Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Fotografē un strādā kopā ar Wi-Fi

   

Fotokonkurss «Fotografejam bezvadu internetu»

 

Lattelekom ierīkotās publiskās bezvadu interneta telpas (Wi-Fi) Latvijas lielākajās pilsētās un īpaši Rīgā ir kļuvušas visai populāras. Gandrīz vai visas prestižākās Rīgas centra viesnīcas, lidosta Rīga, Lido atpūtas centrs, [UJ1] Double Coffee un Coffee Nation kafejnîcu tîkli, klubs Joker, pavisam nesen arī Berga bazārs un Statoil benzīntanki - lūk, tikai dažas vietas, kur atrodas publiskās bezvadu interneta telpas. Tur labprāt iegriežas lietišķi ļaudis ar piezīmjdatoriem azotē un, iemalkojot kafiju vai gaidot lidmašīnas reisu, sameklē arī kādu noderīgu informāciju Tīmeklī, pārbauda ienākušo e-pastu vai nokārto kādu ikdienas steigā piemirstu rēķinu internetbankā. 

 

Vai Wi-Fi kļūst par Latvijas ikdienu?

Tie, kuriem viss iepriekš minētais ir labi pazīstams, acīmredzot arī paši reizi pa reizei iegriežas šajās publiskajās Wi-Fi telpās vai arī izmanto Wi-Fi + GPRS iespējas (plašāk lasiet SP1/2004). Pērkot Rīgas veikalos (to saraksts atrodams Wi-Fi mājaslapā www.wi[UJ2] fi.lv) jaunus piezīmjdatorus, kuros ir iebūvēta Intel Mobile Centrinoä tehnoloģija, daudzi droši vien atzinīgi novērtējuši tiem pievienoto Lattelekom dāvanu - Wi-Fi interneta piekļuves kodu karti.

Tirgus pētījumi liecina, ka gan jaunu, gan godam kalpojušu piezīmjdatoru īpašnieki aizvien vairāk pierod pie šī rietumnieciskā dzīves stila - iegriezties Wi-Fi zonās, kad tas ir ērti. Turklāt, nevis lai izrādītos, bet gan lai netraucēti pastrādātu brīvā, patīkamā gaisotnē. Kā SP informēja Lattelekom Jauno biznesu daļas programmu direktors Gints Miķelsons, Lattelekom ierīkotās bezvadu telpas Latvijā ik mēnesi apmeklē vairāki simti lietotāju.

 

Fotografējam bezvadu internetu

Tomēr, lai vēl vairāk popularizētu bezvadu internetu, Lattelekom kopā ar sadarbības partneriem Intel, Hewlett Packard un TeleParks maijā rīkoja fotokonkursu Fotografējam bezvadu internetu. Galvenais konkursa nosacījums - fotogrāfijā jābūt redzamam piezīmjdatoram un videi, kurā reāli iespējams ar to strādāt. Turklāt, jo neparastāka vide, jo labāk. Ļoti patīkami, ka konkursa rīkotāji bija padomājuši arī par tiem, kuru īpašumā vēl nav piezīmjdatora. Viņiem bija iespēja fotografēt kaimiņus vai draugus, kuriem tāda manta ir. Ja paveiktos un tieši šāda entuziasta fotogrāfijas izrādītos pašas labākās, ir iespēja iegūt balvu - HP piezīmjdatoru. Protams, nedrīkst aizmirst, ka tas ir fotokonkurss, tāpēc tiek vērtēta arī pašas fotogrāfijas kvalitāte un mākslinieciskās vērtības

Kā pastāstīja Intel Polijas biroja pārstāvji, šādi fotokonkursi tiek rīkoti daudzās pasaules valstīs, kur lieto bezvadu internetu, un tie ir ļoti populāri. Un ne jau tikai balvu dēļ. Nereti uzvarētāji ir visneparastāko ideju autori. Tāpēc bieži vien sacensības notiek pēc principa - kurš kuru pārspēs fantāzijas lidojumā. Iepriekšējos Eiropas konkursos sūtīti gan tādi fotoattēli, kur cilvēks strādā ar piezīmjdatoru, uzrāpies uz skapja vai uzkāpis kokā, gan arī - sūta e-pastu, sēdēdams Ēģiptes piramīdas virsotnē. Diez, ko gan tur dusošie faraoni teiktu par tādu moderno tehnoloģiju uzbrukumu!

Pasaulē visdziļāk paslēptā publiskā Wi-Fi telpa atrodas 140 metru zem zemes. Tās ir kādas senas sāls raktuves Polijā, kur patiesi darbojas bezvadu internets. Šī eksotiskā vide esot īpaši iecienīta konferenču norises vieta, un, protams, arī tā attēlota bezvadu interneta fotokonkursos.

 

Kā veicies Latvijā?

Kā veicies pirmajā Latvijas bezvadu interneta fotokonkursā? Tā organizētāji no Lattelekom atzīst, ka atsaucība ir visai liela, konkursā pavisam piedalījās 68 autoru 168 darbi, diezgan daudzi bija atsūtījuši divus vai pat trīs foto. Acīmredzot vislielākā vēlme saņemt galveno balvu - HP piezīmjdatoru - ir tiem, kuriem pašiem tāda nav, jo tieši viņi ir viscentīgākie. Lai gan daudzās fotogrāfijās attēlotās situācijas nešķiet īsti piemērotas darbam[UJ3]  (konkursa nosacījums - fotografēt vietās, kurās notiek reāls darbs ar bezvadu internetu), tomēr konkursa galvenais mērķis taču bija pievērst piezīmjdatoru lietotāju uzmanību šādai iespējai. Un tas noteikti ir sasniegts, jo fotokonkurss guvis pietiekami plašu publicitāti, populāra kļuvusi arī Wi-Fi mājaslapa, kur konkursa laikā ikviens lapas apmeklētājs varēja nobalsot par simpātiskāko fotoattēlu.

Interesanti, kādas vietas Latvijas datorlietotāji parasti izvēlas strādāšanai ar piezīmjdatoru? Rakstāmgaldu? Nekādā gadījumā! Visbiežāk tā ir gulta vai pludmale, dažreiz – pļava, dārzs vai ezera krasts, ļaužu pilna pilsēta, arī auto un pat ātrās palīdzības mašīna. Kāda dāma darbam bezvadu internetā izvēlējusies dārzā iznestu vannu, divi autori visnetraucētāk var strādāt ar datoru, uzrāpušies kokā, bet kāda kaislīga sērfotāja par vispiemērotāko vietu atzinusi vilciena sliedes un saulē sasilušu vietiņu pašā šosejas vidū. Ar piezīmjdatoru labprāt strādā arī makšķernieki un sērfotājs ar vējdēli. Kāds no ļoti aizņemtajiem, kuri mēdz teikt, ka neesot laika ne e-pastu izlasīt, ne uz tualeti aiziet, šos procesus, šķiet, ir mēģinājis apvienot... Nevarētu gan teikt, ka šai gadījumā sanācis visai augsts fantāzijas lidojums. 

Daudzi, šķiet, uzskata sērfošanu bezvadu internetā par tik vieglu un patīkamu nodarbi, ka to var uzticēt arī maziem bērneļiem un labākajiem draugiem – kaķiem, bruņurupucim, simpātiskam, garspalvainam tārpiņam un pat tīģerim (lai arī no fotomontāžas).

 

Fotokonkurss noslēdzies veiksmīgi. Pēdējās konkursa dienās jauni darbi plūda straumēm vien. Noskaidrojies, ka interneta balsojumā par publikas simpātiju balvas - ciparu fotokameras - ieguvēju kļuvis Vlads Ostapkovičs (viņa fotoattēls – Wi-Fi mājiņā ar sirsniņām – ieguva 634 interneta lietotāju balsis no 4122). Bet Sakaru Pasaules īpašo simpātiju balvu - SP šāgada abonementu - ieguvuši triju darbu autori – Liene Ķeķere (meitene uz ceļa), Armands Pučs (sērfotājs kokā) un Pāvels Hafizovs (vadu griezējs). Viņiem atliek vienīgi pieteikties pa e-pastu: redakcija@sakaru-pasaule.lv

Galvenās balvas – Hewlett Packard  piezīmjdatora – laimīgais īpašnieks diemžēl noskaidrosies tikai pēc SP nodošanas tipogrāfijā. Bet tik svarīgu ziņu nebūs grūti uzzināt. To noteikti varēs sameklēt arī Wi-Fi mājaslapā.

 

Anita KĻAVA


 [UJ1]Šeit nav ierīkotas.

 [UJ2]Rakstās kopā

 [UJ3]Ja tur ir LMT mobilā tīkla pārklājums, tad nekādu šaubu nav, ka tur darbojas.

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001